Results - 2004

2004 State Games Of Oregon

Badminton Results

Multnomah Athletic Club, Portland, OR

July 12, 2004

 

A Female’s Singles

Gold: Anita Rao; Portland, Or;

Silver: Haxia Lin; Corvallis, Or;

 

A Men’s Doubles

Gold: Yi Zhang; Portland, Or/Robert Chan; Gladstone, Or;

Silver: Dominic Seow; Eugene, Or/Jason Wang; Eugene, Or;

 

A Men’s Singles

Gold: Dominic Seow; Eugene, Or;

Silver: Tao Yuan; Redmond, Wa;

 

A Mixed Doubles

Gold: Ajit Joshi; Hillsboro, Or/ Joanne Cicrich; Portland, Or;

Silver: Ada Boje; Portland, Or/Michael Somadi; Beaverton, Or;

 

A Women’s Doubles

Gold: Joanne Cicrich; Portland, Or/Chan Vannarath; Portland, Or;

Silver: Sharon Moore; Salem, Or/Meg Grear; Corvallis, Or;

Bronze Emily Cornet; Gresham, Or/Jenny Cornet; Gresham, Or;

 

B Female’s Singles

Gold: Yuo-Yu Chang; Eugene, Or;

Silver: Jenny Cornet; Gresham, Or;

 

B Men’s Doubles

Gold: Tao Yuan; Redmond, Wa/He Min; Corvallis, Or;

Silver: Ravishankar Iyer; Hillsboro, Or/Paritosh Saxena; Hillsboro, Or;

 

B Men’s Singles

Gold: Robert Chan; Gladstone, Or;

Silver: Ravishankar Iyer; Hillsboro, Or;

 

B Mixed Doubles

Gold: He Min; Corvallis, Or/Haxia Lin; Corvallis, Or;

Silver: Janendar Rajput; West Linn, Or/Anita Rao; Portland, Or;

 

C Men’s Doubles

Gold: Petluri Suryanarayana; Beaverton, Or/Arvina Gupta; Portland, Or;

Silver: Ahmad Chohan; Beaverton, Or/Baber Mohammad; Portland, Or;

 

C Men’s Singles

Gold: Freddy Cao; Beaverton, Or;

Silver: Paritosh Saxena; Hillsboro, Or;

 

 

 

Female Under 12

Gold: Noel Poovaviranon; Tigard, Or;

 

Female Under  15

Gold: Beverly Thean; Beaverton, Or;

Silver: Ann Thean; Beaverton, Or;

 

Male Under  12

Gold: Shaun Thean; Beaverton, Or;

Silver: Neal Poovaviranon; Tigard, Or;

 

Male Under  12 Doubles

Gold: Aakash Jani; Hillsboro, Or/Shaun Thean; Beaverton, Or;

 

Male Under  15

Gold: Shane Poovaviranon; Tigard, Or;

 

Male Under  15 Doubles

Gold: Neal Poovaviranon; Tigard, Or/Shane Poovaviranon; Tigard, Or;

 

Male Under  18

Gold: Keegan McArthur; Portland, Or;

Silver: Aaron Boje; Portland, Or;

 

Male Under  18 Doubles

Gold: Aaron Boje; Portland, Or/Keegan McArthur; Portland, Or;

 

Male 35+ Doubles

Gold: Ardhy Bakar; Gresham, Or/Kesoema Widjaya; Gresham, Or;

Silver: Hanif Chohan; Beaverton, Or/Baber Mohammad; Portland, Or;

Bronze Petluri Suryanarayana; Beaverton, Or/Janendar Rajput; West Linn, Or;

 

Male 50+ Doubles

Gold: Chan Poovaviranon; Tigard, Or/Joe Erceg; Portland, Or;

Silver: Steve Albin; Salem, Or/Gary Meissner; Salem, Or;

Bronze Charles Fleisher; Hillsboro, Or/Louis Lee; Portland, Or;

 

Master Male 50+

Gold: James Rankin; Corvallis, Or;

Silver: Chan Poovaviranon; Tigard, Or;

Bronze Gary Meissner; Salem, Or;

 

Master Male 60+

Gold: Steve Albin; Salem, Or;

Silver: Charles Fleisher; Hillsboro, Or;

 

Men’s 35 Singles

Gold: Herry Hermawan; Portland, Or;

Silver: Richard Gu; Lake Oswego, Or;

Bronze Nagendra Hegde; Portland, Or;

 

 

Mixed 35+ Doubles

Gold: Alanh Vannarath; Portland, Or/Chan Vannarath; Portland, Or;

Silver: Hanif Chohan; Beaverton, Or/Anita Rao; Portland, Or;

 

Mixed 50+ Doubles

Gold: Sharon Moore; Salem, Or/Steve Albin; Salem, Or;

Silver: Meg Grear; Corvallis, Or/James Rankin; Corvallis, Or;