Results - 2013 Badminton

    2013 State Games of Oregon
Badminton Results

 

JUNIORS

Junior Boy’s Singles – Group A

Gold: Ashwin Sannecy, Portland, OR
Silver: Prathik Sannecy, Portland, OR
Bronze: Suchith Otturu, Hillsboro, OR

Junior Boy’s Singles – Group B

Gold: Rohan Dharmadhikari, Portland, OR
Silver: Ian Yang, Portland, OR
Bronze: Jim Yang, Portland, OR

Junior Boy’s Doubles – Group A

Gold: Ashwin Sannecy/Prathik Sannecy
Silver: Suchir Otturu/Suchith Otturu
Bronze: Robin Tan/Terence Tai

Junior Boy’s Doubles – Group B

Gold: Matthew Caren/Kian Shayegh
Silver: Nicholas Chan/Wenjun Hou

Junior Girl’s Singles – Group A

Gold: Mahin Mughal, Hillsboro, OR
Silver: Alina Yurchenko, Salem, OR
Bronze: Shayla M. Pineda, Vancouver, WA

Junior Girl’s Singles – Group B

Gold: Wendy Fan, Portland, OR
Silver: April James, Lake Oswego, OR

Junior Girl’s Doubles – Group A

Gold: Mahin Mughal/Ritwika Petluri
Silver: Shayla M. Pineda/Aleena Mughal
Bronze: Minha F. Barkatullah/Alina Yurchenko

Junior Girl’s Doubles – Group B

Gold: Basmah N. Barkatullah/Andrea Tongsak
Silver: Fariha Roahman/Ridwana Rahman

Junior Mixed Doubles – Group A

Gold: Suchir Otturu/Mahin Mughal
Silver: Suchith Otturu/Ritwika Petluri
Bronze: Rohan Dharmadhikari

Junior Mixed Doubles – Group B

Gold: Nicholas Chan/Pranati Patchigolla
Silver: Robin Tan/April James

IMG_1310IMG_1297IMG_1504IMG_1501IMG_1300

ADULTS

 

Men’s Singles Open – Group A

Gold: Seenivasan Subramaniam, Hillsboro, OR
Silver: Ajit Joshi, Portland, OR

Men’s Singles Open – Group B

Gold: Edwin Tsang, Eugene, OR
Silver: Srini Pappala, Hillsboro, OR

Men’s 40+ Singles

Gold: Herry Hermawan, Portland, OR
Silver: Kiran Somarapu, Portland, OR
Bronze: Moni Matthew, Beaverton, OR

Men’s 56+ Singles

Gold: Asish Das, Portland, OR
Silver: Martin Sudarma, Portland, OR
Bronze: Stephen Albin, Salem, OR

Men’s Open Doubles – Group A

Gold: Robert Chan/Seenivasan Subramaniam
Silver: Ajit Joshi/Ravishankar Iyer

Men’s Open Doubles – Group B

Gold: Srini Pappala/Sunil Patchigolla
Silver: Jay Danugrao/Stan Singh

Men’s Doubles 40-55 – Group A

Gold: Lei Wan/Yunqing Li
Silver: Moni Matthew/Kiran Somarapu

Men’s Doubles 40-55 – Group B

Gold: Herry Hermawan/Titus Chin
Silver: Nitin Joshi/Wasi Khan

Mixed Open Doubles – Group A

Gold: Brandon Giam/Kim Leow
Silver: Seenivasan Subramaniam/Joanne Cicrich

Mixed Open Doubles – Group B

Gold: Edwin Tsang/Xiao-Meng Li
Silver: Wasi Khan/Ching-Chia KO

Mixed Doubles 40-55

Gold: Ralph Cervantes/Joanne Cicrich
Silver: Peter O’Leary/Melanie Moo Young
Bronze: Randy Dunlap/Connie Lee

Mixed Senior Doubles

Gold: Todd Dixon/Connie Lee
Silver: Stephen Albin/Sharon Moore

Women’s Singles Open – Group A

Gold: Xiao-Meng Li, Eugene, OR
Silver: Bicky Huynh

Women’s Singles Open – Group B

Gold: Ching-Chia KO, Corvallis, OR
Silver: Xiaoning Sun, Eugene, OR

Women’s Doubles Open – Group A

Gold: Joanne Cicrich/Kim Leow
Silver: Jennifer Duong/Danhong Ma

Women’s Doubles Open – Group B

Gold: Anisha Das/Ching-Chia KO
Silver: Felicia Wells-Thomas/Shinobu Okajima

Click Here for full tournament draws: Badminton Final Draws