Results - 2006

STATE GAMES OF OREGON — BOWLING

JULY 8, 2006 — PARK LANES, HILLSBORO

 

Men 35 & Under Scratch                                                                   

1          Gold: Aaron Whitford; Hillsboro, OR; Score: 709     

2          Silver: Jeff Volk; Portland, OR; Score: 694     

3          Bronze: Timothy Dunham; Hillsboro, OR; Score: 693     

4          Michael Bishop; Milwaukie, OR; Score: 659     

5          Alex Mekosky; Aloha, OR; Score: 653     

6          Ian Werner; Hillsboro, OR; Score: 652     

7          Shane Kingsbury; Portland, OR; Score: 601     

8          Aaron Gade; Vancouver, WA; Score: 585     

9          Jonathan Drake; Aloha, OR; Score: 537     

10        Steven Bishop; Milwaukie, OR; Score: 533     

11        Troy Kirk, Sr.; Clackamas, OR; Score: 481     

 

                                                                       

 

Men 36 – 49 Scratch                                                               

1          Gold: Darryl  Burns; Hillsboro, OR; Score: 737      

2          Silver: Brett Anderson; Aloha, OR; Score: 665      

3          Bronze: Jerry Steward; Tigard, OR; Score: 663      

4          Randy Lawien; Aloha, OR; Score: 608     

5          Paul Raines; Estacada, OR; Score: 602     

6          Steven Sanchez; Portland, OR; Score: 588     

7          Michael Otey; Portland, OR; Score: 564     

8          Bill Loyear; Portland, OR; Score: 564     

9          Danny Downing; Klamath Falls, OR; Score: 563     

10        Kevin  Zandi; Beaverton, OR; Score: 546     

11        Steve Shook; Estacada, OR; Score: 533     

 

                                                                       

 

Men 50 – 64 Scratch                                                               

1          Gold: Steve Kiss; Clackamas, OR; Score: 730      

2          Silver: Rod Kamppi; Salem, OR; Score: 722      

3          Bronze: Jeff Jones; Beaverton, OR; Score: 660      

4          Greg Shaver; Beaverton, OR; Score: 657     

5          Keith Hoffman; Milwaukie, OR; Score: 649     

6          Tim Pierce; Portland, OR; Score: 646     

7          Carl Schroll; Hillsboro, OR; Score: 622     

8          Michael Thompson; Aloha, OR; Score: 590     

9          Noel Morrill; Portland, OR; Score: 587     

10        Mike Weiand; Aloha, OR; Score: 576     

11        Robert Dunn; Keizer, OR; Score: 572     

12        Terry Boley; Beaverton, OR; Score: 550     

 

                                                                       

 

Men 65 & Over Scratch                                                                     

1          Dale Goebel; Beaverton, OR; Score: 680      Gold

2          Rene’ Leidelmeyer; Aloha, OR; Score: 668      Silver

3          Virgil Pekoc; North Bend, OR; Score: 611      Bronze

4          Richard Wilson; Aloha, OR; Score: 579     

5          Omer Lalley;  Hillsboro, OR; Score: 577     

6          Robert Roe; Portland, OR; Score: 546     

7          Norm Berger; Aloha, OR; Score: 512     

8          Brian Yustin; Aloha, OR; Score: 460     

 

                                                                       

 

Women 35 & Under Scratch                                                             

1          Camille Baker; Hillsboro, OR; Score: 728      Gold

2          Lindsay Secco; Hillsboro, OR; Score: 701      Silver

3          Tina Clark; Forest Grove, OR; Score: 656      Bronze

4          Rhonda Schaefer; Tigard, OR; Score: 617     

5          Krystal Wiltgen; Salem, OR; Score: 608     

6          Becky Bretthauer; Hillsboro, OR; Score: 495     

                                             

 

Women 36 – 49 Scratch                                                                     

1          Marilu  Bishop; Milwaukie, OR; Score: 672      Gold

2          Denielle Otey; Portland, OR; Score: 596      Silver

3          Christina Secco; Keizer, OR; Score: 559      Bronze

4          Dorothy Oliver; Hillsboro, OR; Score: 536     

5          Jacquie Neal;  Hillsboro, OR; Score: 535     

6          Nancy Wilson; Salem, OR; Score: 493     

 

                                                                       

 

Women 50 – 64 Scratch                                                                     

1          Mary Bowe; Gresham, OR; Score: 495      Gold

2          Sherry Waxman;  Keizer, OR; Score: 493      Silver

3          Sheila  Harmer; Portland, OR; Score: 471      Bronze

4          Rhoda Buckley; Beaverton, OR; Score: 460     

5          Edie Cato; Portland, OR; Score: 456     

6          Sun Engstrom; Beaverton, OR; Score: 444     

7          Dore Judd; Scappoose, OR; Score: 410     

 

                                                                       

 

Women 65 & Over Scratch                                                                

1          Marjorie Haviland; Salem, OR; Score:  487      Gold

2          DeLoris Grossen; Portland, OR; Score: 483      Silver

3          Kitty Russell; Coos Bay, OR; Score: 469      Bronze

4          Helen McHugh; Portland, OR; Score: 443     

5          Dorothea Lines; Clackamas, OR; Score: 334     

                                                                       

 

Men 35 & Under Handicap                                                               

1          David Walters; Hillsboro, OR; Score: 764      Gold

2          Clay Hague; Hillsboro, OR; Score: 755      Silver

3          Kevin  Planey; Hillsboro, OR; Score: 724      Bronze

4          William Halstead; Clackamas, OR; Score: 717     

5          Richard Streit; Vancouver, WA; Score: 717     

6          Josh Prettyman; Troutdale, OR; Score: 706     

7          Roger Ware; Coos Bay, OR; Score: 704     

8          Erik Crowley; Beaverton, OR; Score: 702     

9          Bob Curley; Hillsboro, OR; Score: 680     

10        Martin Sudar; Lake Oswego, OR; Score: 660     

11        James Hartshorn; Hillsboro, OR; Score: 659     

12        Brian Wirt; Salem, OR; Score: 656     

13        Albert Ornie; Beaverton, OR; Score: 653     

14        Dawayne Wiltgen; Salem, OR; Score: 651     

15        Tom Darby; Hillsboro, OR; Score: 645     

16        Ed Stafford; Portland, OR; Score: 644     

17        Steven Bishop; Milwaukie, OR; Score: 614     

18        Joshua Hamilton; Salem, OR; Score: 598     

 

                                                                       

 

Men 36 – 49 Handicap                                                                       

1          Randy Lawien; Aloha, OR; Score: 762      Gold

2          Russell Trapp; Tigard, OR; Score: 725      Silver

3          Randy Christensen; Hillsboro, OR; Score: 702      Bronze

4          Dale Garnick; North Bend, OR; Score: 695     

5          N. Scott Pearson; Beaverton, OR; Score: 693    

6          Cory Dong; Milwaukie, OR; Score: 687     

7          Raymond Lamb; Hillsboro, OR; Score: 681     

8          Andrew Messinger; Portland, OR; Score:  678     

9          Rod Miller; Forest Grove, OR; Score: 675     

10        James White; Portland, OR; Score: 670     

11        Karl Daniel; North Bend, OR; Score: 669     

12        Todd O’Brien; Cornelius, OR; Score: 665     

13        Michael Otey; Portland, OR; Score: 661     

14        Reed Hanson; Beaverton, OR; Score: 654     

15        Ed Reynolds; Beaverton, OR; Score: 651     

16        Bill Loyear; Portland, OR; Score: 648     

17        Tom  Bartlett; Beaverton, OR; Score: 628     

18        Paul Raines; Estacada, OR; Score: 628     

19        Michael Graves; Portland, OR; Score: 616     

20        Randy Miller; Aloha, OR; Score: 612     

 

                                                                       

 

Men 50 – 64 Handicap                                                                       

1          Damien Spangler;  Portland, OR; Score: 785      Gold

2          Carl Schroll; Hillsboro, OR; Score: 760      Silver

3          Gary Hill; Beaverton, OR; Score: 724      Bronze

4          Oscar Garcia; Hillsboro, OR; Score: 721     

5          Mike Hoyt; North Bend, OR; Score: 709     

6          Mike Charriere; Portland, OR; Score: 708     

7          Rod Kamppi; Salem, OR; Score: 708     

8          Bruce Andrews; Gresham, OR; Score: 706     

9          David  Eckholm; Coquille, OR; Score:  699     

10        Noel Morrill; Portland, OR; Score: 693     

11        Jim Helmer; Hillsboro, OR; Score: 688     

12        Robert Dunn; Keizer, OR; Score: 686     

13        John Lingle; Aloha, OR; Score: 673     

14        Brian Taggart, Sr.; Beaverton, OR; Score: 671     

15        Terry Boley; Beaverton, OR; Score: 657     

16        Victor Golik; Salem, OR; Score: 648     

17        Steve Marriott; Portland, OR; Score: 635     

18        Michael Martinotti; Gresham, OR; Score: 634     

19        Scotty Pettigrove; Beaverton, OR; Score: 616     

20        Ted Edge; Beaverton, OR; Score: 596     

21        Keith Hoffman; Milwaukie, OR; Score: 580     

 

                                                                       

 

Men 65 & Over Handicap                                                                 

1          Ken Fisher; Beaverton, OR; Score: 774      Gold

2          Jewell Bailey; Gresham, OR; Score: 678      Silver

3          Ted Miller; Cornelius, OR; Score: 673      Bronze

4          Dale Goebel; Beaverton, OR; Score: 672     

5          Norm Berger; Aloha, OR; Score: 671     

6          Melvin White; Aloha, OR; Score: 662     

7          Neil Skinner; Banks, OR; Score: 656     

8          Thomas Bohan; Tigard, OR; Score: 653     

9          David  McCullough; Hillsboro, OR; Score: 637     

10        Richard Wilson; Aloha, OR; Score: 571     

 

                                                                       

 

Women 35 & Under Handicap                                                                      

1          Rhonda Schaefer; Tigard, OR; Score: 775      Gold

2          Crystal Folsom; Aloha, OR; Score:  736      Silver

3          Stefanie Sunnes; Hillsboro, OR; Score: 733      Bronze

4          Linda Miller; Aloha, OR; Score:  691     

5          Kelly Lavin; Gresham, OR; Score: 687     

6          Jennifer Gay; Hillsboro, OR; Score:  681     

7          Annette Crouch; Portland, OR; Score: 670     

8          Cassondra Bechard; Aloha, OR; Score: 663     

9          Mary Vaughn; Vernonia, OR; Score: 656     

10        Alaire Morrill; Portland, OR; Score: 634     

11        Katie Meyers; Milwaukie, OR; Score: 612     

 

                                                                       

 

Women 36 – 49 Handicap                                                                  

1          Cindi   Attaway; Aloha, OR; Score: 774      Gold

2          Jacquie Neal; Hillsboro, OR; Score: 765      Silver

3          Gaylene  Grossen; Portland, OR; Score: 705      Bronze

4          Geri Buckley; Beaverton, OR; Score: 704     

5          Robin  Childers; Molalla, OR; Score: 681     

6          Pam Garrow; Portland, OR; Score: 680     

7          Tangi Garcia; Hillsboro, OR; Score: 679     

8          Holly Robb; Salem, OR; Score: 674     

9          Denielle Otey; Portland, OR; Score: 663     

10        Diane Kiersey; Portland, OR; Score: 659     

11        Cindy Sowell; North Bend, OR; Score:  646     

12        Patricia Mitchell; Portland, OR; Score: 614     

13        Cheryl Dong; Milwaukie, OR; Score: 566     

 

                                                                       

 

Women 50 – 64 Handicap                                                                  

1          Karen Golik; Salem, OR; Score: 696      Gold

2          Edie Cato; Portland, OR; Score: 681      Silver

3          Patt Surface; Aloha, OR; Score: 680      Bronze

4          Jeanette Dorney; Hillsboro, OR; Score: 675     

5          Sun Engstrom; Beaverton, OR; Score: 652     

6          Donna Russell; Portland, OR; Score: 652     

7          Rhoda Buckley; Beaverton, OR; Score: 643     

8          Gwen Shane; Portland, OR; Score: 638     

9          Maria Arguello; Aloha, OR; Score: 637     

10        Beverly  Bristol; Hillsboro, OR; Score:  637     

11        Mary Bowe; Gresham, OR; Score: 636     

12        Maggie Parrish; Portland, OR; Score:  628     

13        Marsha Clark; Salem, OR; Score: 620     

14        Seetong Cortney; Beaverton, OR; Score:  620     

15        Sherry Waxman; Keizer, OR; Score: 612     

 

                                                                       

 

Women 65 & Over Handicap                                                            

1          Dixie  Horton; Hillsboro, OR; Score: 776      Gold

2          Verna Brown; Hillsboro, OR; Score: 694      Silver

3          Darla  Durie; Scappoose, OR; Score: 689      Bronze

4          Darlene Harrison; Hillsboro, OR; Score: 686     

5          Marjorie Haviland; Salem, OR; Score: 669     

6          Audrey Bevans; Portland, OR; Score: 641     

7          Marge Dunay; Vernonia, OR; Score: 641     

8          Nita Pekoc; North Bend, OR; Score: 636     

9          Gwen Wilson; Aloha, OR; Score: 619     

10        Jean Smalley; Salem, OR; Score: 612     

11        Mala Moe; Aloha, OR; Score: 611     

12        Ruth Tisler; Salem, OR; Score: 611     

13        Mickey Hanson; Beaverton, OR; Score: 606     

14        Kitty Russell; Coos Bay, OR; Score: 598     

15        Dorothea Lines; Clackamas, OR; Score: 597     

                                                                       

 

Boys 8 & Under Handicap                                                                

1          Nickolas Perini; Hillsboro, OR; Score: 760      Gold

2          Cameron Hartley; North Bend, OR; Score: 673      Silver

3          Taylor McKinnon; Coos Bay, OR; Score: 672      Bronze

4          Keegan Jones; Aloha, OR; Score: 669     

5          David Cheney; Tillamook, OR; Score: 664     

6          Douglas Mathis; Beaverton, OR; Score: 659     

7          Jared Yamasaki; Salem, OR; Score: 626     

8          Jacob Bretthauer; Hillsboro, OR; Score: 597     

 

                                                                       

 

Boys 9 – 11 Handicap                                                            

1          Marcus Cheney; Tillamook, OR; Score: 779      Gold

2          Jayse Morgan; North Bend, OR; Score: 760      Silver

3          Robert Shepherd; Beaverton, OR; Score: 755      Bronze

4          Kellen Stansell; Hillsboro, OR; Score: 714     

5          Curtis Ware; Coos Bay, OR; Score: 681     

6          Dezerin Farrell; Portland, OR; Score: 677     

7          Jacob Lillegard; Hillsboro, OR; Score: 666     

8          Jared Hartrampf; Molalla, OR; Score: 665     

9          Austin Hartrampf; Molalla, OR; Score: 655     

10        Alex Kuperus; Portland, OR; Score: 649     

11        Christian Souders; Gresham, OR; Score: 637     

12        Brandon Meredith; Albany, OR; Score: 607     

13        Dylen  Hoagbin; Aloha, OR; Score: 582     

14        Cody Thalman; Newport, OR; Score: 571     

15        Andrew Heritage; Beaverton, OR; Score: 567     

16        Jacobi Smith; Albany, OR; Score: 564     

 

                                                                       

 

Boys 12 – 14 Handicap                                                                      

1          Cody Jurgens; Hillsboro, OR; Score:  845      Gold

2          William Tefft; Beaverton, OR; Score: 806      Silver

3          Brandon Herd; Aloha, OR; Score: 799      Bronze

4          Brett Nielsen; Tillamook, OR; Score: 790    

5          D.J. Hoagbin; Aloha, OR; Score: 758     

6          Sergio Felix; Tillamook, OR; Score: 754     

7          Tad MacMillan; Cornelius, OR; Score: 754     

8          C.J. Hyde; Portland, OR; Score: 752     

9          Bristol MacDonald; Beaverton, OR; Score: 747     

10        Jake Johnston; Aloha, OR; Score: 745     

11        Robert Altieri; Portland, OR; Score: 704     

12        Devlin O’Neil; Tillamook, OR; Score: 698     

13        Richard Cheney; Tillamook, OR; Score: 691     

14        Zach Kephart; Tillamook, OR; Score: 690     

15        Craig Hartrampf; Molalla, OR; Score: 689     

16        Ryan Laird; Oregon City, OR; Score: 673     

17        Patrick Hickok; Gresham, OR; Score: 670     

18        Kyle Mann; Milwaukie, OR; Score: 666     

19        Wayne Wilson; Medford, OR; Score: 663     

20        James Downing; Klamath Falls, OR; Score: 661     

21        C.J. Hopson; Beaverton,  OR; Score: 660     

22        Ryan Baker; Carlton, OR; Score: 642     

23        Kyronn Morgan; North Bend, OR; Score: 641     

24        Brandon Marquez; Hillsboro, OR; Score: 635     

25        Devin  Hopkins; Medford, OR; Score: 552     

 

                                                                       

 

Boys 15 & Over Handicap                                                                

1          Ray Wilkinson;  Depoe Bay, OR; Score: 835      Gold

2          Matthew Koch; Fairview, OR; Score: 810      Silver

3          Ronnie Silva; Coos Bay, OR; Score: 753      Bronze

4          Nick Ferguson; Tigard, OR; Score: 745     

5          Joel Hale; Sherwood, OR; Score: 742     

6          Brady Briggs; Keizer, OR; Score: 741     

7          Sam Clemens; Aloha, OR; Score: 741     

8          Matthew Lawson; Beaverton, OR; Score: 732     

9          Chris Sevey; Salem, OR; Score: 730     

10        Lukas Arronson; Gresham, OR; Score: 723     

11        Mike Wenz; Portland, OR; Score: 702     

12        Jordan Giacherio; Sherwood, OR; Score: 687     

13        Kody Fox; Aloha, OR; Score: 684     

14        Andy Wilson; Medford, OR; Score: 684     

15        Matthew McKinley; Bend, OR; Score: 683     

16        Peter Taylor; Aloha, OR; Score: 683     

17        Troy Kirk; Milwaukie, OR; Score: 681     

18        Jeffery Hall; Hillsboro, OR; Score: 677     

19        Justin Voss; Bend, OR; Score: 677     

20        Shawn McNally; North Bend, OR; Score: 672     

21        Creager Cain; Coos Bay, OR; Score: 670     

22        Joseph Stuart; Central Point, OR; Score: 660     

23        Cameron Sweeney; Aloha, OR; Score: 660     

24        James Drake; Netarts, OR; Score: 658     

25        Michael Whitaker; Beaverton, OR; Score: 650     

26        Bud Pillow; Albany, OR; Score: 648     

27        Kyle Sohn; Aloha,  OR; Score: 644     

28        Josh Underhill; Aloha, OR; Score: 636     

29        Sean Tacon; Portland, OR; Score: 635     

30        Patrick Dougherty; Hillsboro, OR; Score: 633     

31        Timothy Berkey; Aloha, OR; Score: 627     

32        Dan Hartman; North Bend, OR; Score: 619     

33        Douglas Auberry; Aloha, OR; Score: 594     

34        Nicholas Swaner; Portland, OR; Score: 591     

35        Justin Hopson; Aloha, OR; Score: 590     

36        Derek Dix; Milwaukie, OR; Score: 584     

 

                                                                       

 

Girls 9 – 11 Handicap                                                             

1          Brianna Herd;  Aloha, OR; Score: 735      Gold

2          Chelsey Kuperus; Portland, OR; Score: 712      Silver

3          Christina  Shearon; Aloha, OR; Score: 710      Bronze

4          Jade Stewart; Portland, OR; Score:  706    

5          Elsie Workman; Cornelius, OR; Score: 701     

6          Amanda Shearon; Aloha, OR; Score: 693     

7          Tarisa Diebel; Beaverton, OR; Score: 689     

8          Mackenzie Souders; Gresham, OR; Score: 688     

9          Beryl  Bratton; Yoncalla, OR; Score: 673     

10        Rachel Gonzales; Albany, OR; Score: 667     

11        Megan Sonne; Tangent, OR; Score: 596     

 

                                                                       

 

Girls 12 – 14 Handicap                                                                       

1          Megan Mobbley; Reedsport, OR; Score: 778      Gold

2          Jessica Parker; Reedsport, OR; Score: 744      Silver

3          Danielle McNally; North Bend, OR; Score: 704      Bronze

4          Heather Costa;  Hillsboro, OR; Score: 682     

5          Sarah Foltyn; Klamath Falls, OR; Score:  679     

6          Makayla Shepherd; Beaverton, OR; Score: 664     

7          Megan Olanie; Aloha, OR; Score: 645     

8          Jeanette  Londo; North Bend, OR; Score: 632     

9          Jessica Aikman; Keizer, OR; Score: 619     

10        Sapphire Sonne; Tangent, OR; Score: 584    

11        Staci Finney; Portland, OR; Score: 568     

 

                                                                       

 

Girls 15 & Over Handicap                                                                 

1          Caitlin Brown; Salem, OR; Score: 834      Gold

2          Josie Stewart; Portland, OR; Score: 785      Silver

3          Julianne Solheim; Portland, OR; Score: 733      Bronze

4          Cristina Martinotti; Gresham, OR; Score: 729     

5          Kaela Pratt; Salem, OR; Score: 714     

6          Ashley Whorley; Coos Bay, OR; Score: 710     

7          Dawn  Kemper; Hillsboro, OR; Score: 692     

8          Kala  Moynihan; Salem, OR; Score: 685     

9          Heather Parker; Reedsport, OR; Score: 685     

10        Ruthie Siebert; Hillsboro, OR; Score: 665     

11        Natalie Decker; Portland, OR; Score: 658     

12        Piper Watson; Keizer, OR; Score: 656     

13        Kaiti Costa; Beaverton, OR; Score: 620     

14        Michelle Vebber; Gresham, OR; Score: 614     

 

                                                                       

 

Boys 9 – 11 Scratch                                                                

1          Travis Johnson; Aurora, OR; Score: 496      Gold

2          James Bretthauer; Hillsboro, OR; Score: 433      Silver

3          Dylen Hoagbin; Aloha, OR; Score: 403      Bronze

4          Cody Thalman; Newport, OR; Score: 249     

 

                                                                       

 

Boys 12 – 14 Scratch                                                              

1          Kevin  Mahoney; Hillsboro, OR; Score: 677      Gold

2          Patrick Hickok; Gresham, OR; Score: 650      Silver

3          Devin  Hopkins; Medford, OR; Score: 601      Bronze

4          Cody Jurgens; Hillsboro, OR; Score: 585     

5          Buster Bratton; Yoncalla, OR; Score: 532     

6          Derek Donohoe; Vancouver, WA; Score: 477     

7          Brandon Herd; Aloha, OR; Score: 448     

8          Terry Grindland; Cornelius, OR; Score: 444     

9          D.J. Hoagbin; Aloha, OR; Score: 431     

10        Andy Frame; Hillsboro, OR; Score: 399     

11        James Downing; Klamath Falls, OR; Score: 377     

12        Tony Robinson; Terrebonne, OR; Score: 357     

 

                                                                       

 

Boys 15 & Over Scratch                                                                    

1          Kyle Johnson; Portland, OR; Score: 779      Gold

2          Dan Hartman; North Bend, OR; Score: 713      Silver

3          Adam Kiss; Clackamas, OR; Score: 695      Bronze

4          Josh Underhill; Aloha, OR; Score: 695      Bronze

5          Nicholas Amrein; Hillsboro, OR; Score: 657     

6          Brandon Johnson; Sherwood, OR; Score: 643     

7          Jake Klemsen; Milwaukie, OR; Score: 633     

8          Matthew  Kemper; Hillsboro, OR; Score: 627     

9          Curtis Dicken; Tigard, OR; Score:  617     

10        Justin Voss; Bend, OR; Score: 613     

11        Bobby O’Rourke; Jefferson, OR; Score: 602     

12        Nick Ferguson; Tigard, OR; Score: 591     

13        Cameron Sweeney; Aloha, OR; Score: 578     

14        Joseph Young; Madras, OR; Score: 576     

15        Mathew West; Gresham, OR; Score: 575     

16        Shawn McNally; North Bend, OR; Score: 569     

17        Brandon Perri; Beaverton, OR; Score: 557     

18        Matthew McKinley; Bend, OR; Score: 527     

19        Sean Tacon; Portland, OR; Score: 516     

20        Brady Briggs; Keizer, OR; Score: 511     

21        Lukas Arronson; Gresham, OR; Score: 450     

 

                                                                       

 

Girls 9 – 11 Scratch                                                                

1          Chloe Bartlett; Beaverton, OR; Score: 409      Gold

2          Brianna Herd; Aloha, OR; Score: 377      Silver

3          Tarisa Diebel;  Beaverton, OR; Score: 353      Bronze

4          Jade Stewart; Portland, OR; Score: 342     

5          Aubrey Pierce; Beaverton, OR; Score: 298     

6          Elsie Workman; Cornelius, OR; Score: 274     

                                                                       

 

Girls 12 – 14 Scratch                                                              

1          Megan Mobbley; Reedsport, OR; Score: 460      Gold

2          Sarah Foltyn; Klamath Fall, OR; Score: 442      Silver

3          Blaic Edwards; Molalla, OR; Score: 312      Bronze

                                                                       

 

Girls 15 & Over Scratch                                                                    

1          Kassandra Kautz; Salem, OR; Score: 704      Gold

2          Ruthie Siebert; Hillsboro, OR; Score: 616      Silver

3          Josie Stewart; Portland, OR; Score: 526      Bronze

4          Kaiti Costa; Beaverton, OR; Score: 502     

5          Kaela Pratt; Salem, OR; Score: 485     

6          Natalie Decker; Portland, OR; Score: 480     

7          Katy Laureano; Portland, OR; Score: 444