Results - 2010

STATE GAMES OF OREGON
JULY 10, 2010 – – PARK LANES

Boys 8 & Under Handicap                                                                                                                                                                     

1    Gold: Alex Perini; Hillsboro, OR; Score: 746
2    Robert Houeland; Beaverton, OR; Score: 690
3    Chase McCartney; Hillsboro, OR; Score: 659
4    Jonathan Lorey; Vancouver, WA; Score: 577

 

Boys 8 & Under Scratch

1    Gold: Chase Andersen; Keizer, OR; Score: 307
2    Silver: Robert Houeland; Beaverton, OR; Score: 297
3    Bronze: Alex Perini; Hillsboro, OR; Score: 295
4    Chase McCartney; Hillsboro, OR; Score: 212

 

Boys 9 – 11 Handicap

1    Gold: Dalton Adams; Hillsboro, OR; Score:  695
2    Silver: Jordyn Koehler; Tualatin, OR; Score: 681
3    Silver: Luke Dobbyn; Beaverton, OR; Score:  681
4    Bronze: Cole Magnuson; Beaverton, OR; Score: 679
5    Aedan Mills; Hillsboro, OR; Score: 678
6    Bailey Alex-Lee;  Salem, OR; Score: 676
7    Domenic Leslie; Salem, OR; Score: 668
8    Tragen Smart; Reedsport, OR; Score: 664
9    Brandon Newman; Beaverton, OR; Score:  661
10  Jared Yamasaki; Portland, OR; Score:  653
11  Fisher Wahl; Reedsport, OR; Score: 633
12  Dylan Darnall; Grants Pass, OR; Score: 632
13  Nick Perini;  Hillsboro, OR; Score:  609
14  Jonathan Ebersole; Hillsboro, OR; Score:  590

 

Boys 9 – 11 Scratch

1    Gold: Nick Perini; Hillsboro, OR; Score: 470
2    Silver: Jared Yamasaki;  Portland, OR; Score: 468
3    Bronze: Anthony Hergert; Portland, OR; Score:  459
4    Jordyn Koehler; Tualatin, OR; Score:  381
5    Cole Magnuson; Beaverton, OR; Score: 380
6    Fisher Wah; Reedsport, OR; Score: 373
7    Dylan Darnall; Grants Pass, OR; Score: 367
8    Tragen Smart; Reedsport, OR; Score:  296

 

Boys 12 – 14 Handicap  

1     Gold: Aaron Yoon; Portland, OR; Score:  816
2    Silver: Zachary Osburn; Hillsboro, OR; Score:   812
3    Bronze: Brett Clemens; Aloha, OR; Score: 809
4    Chase Geddes;  Aloha, OR; Score: 775
5    Kyler Crevier; Aloha, OR; Score: 764
7    Connor Jackley; Portland, OR; Score: 712
8    Brian Schofield; Florence, OR; Score: 680
9    Cam Greenholtz; Aloha, OR; Score:  671
10  Aaron Althoff; North Plains, OR; Score: 641
11  Damian Johnson; Klamath Falls, OR; Score: 621
12  Charles Sanders; Central Point, OR; Score: 611

 Boys 12 – 14 Scratch

1    Gold: Aaron Althoff; North Plains, OR; Score: 603
2    Silver: Aaron Thimjon;  Hillsboro, OR; Score:  583
3    Bronze: Lucas Ferrando; Salem, OR; Score:  580
4    Kyler Crevier; Aloha, OR; Score: 542
5    Devon Darnall; Grants Pass, OR; Score:  530
6    Aaron Yoon;  Portland, OR; Score:  517
7    Tristen Thanhardt; Eugene, OR; Score:  487
8    Damian Johnson;  Klamath Falls, OR; Score: 480
9    Charles Sanders; Central Point, OR; Score: 476
10  Brian Schofield;  Florence, OR; Score: 414

 

Boys 15 & Over Handicap                                                                                                                                         

1    Gold: Cody Jurgens; Hillsboro, OR; Score: 714
2    Silver: Casey Gregory; Tigard, OR; Score:  699
3    Bronze: Gabe Simon; Hillsboro, OR; Score: 690
4    Thad MacMillan; Cornelius, OR; Score: 677
5    Jonathan Jackson; Hillsboro, OR; Score: 656
6    Anton Smetana;  Lakeside, OR; Score: 649
7    Mike Cole; Lake Oswego, OR; Score: 629
8    Chris Greenholtz; Aloha, OR; Score:  627
9    Michael Moreci; Portland, OR; Score: 624
10  David Lougee; Beaverton, OR; Score: 610
11  Val Fernbaugh; Reedsport, OR; Score: 585

Boys 15 & Over Scratch

1    Gold: Cody Jurgens; Hillsboro, OR; Score:  629
2    Silver: Preston Doupe’; Portland, OR; Score: 577
3    Bronze: Jacob Lillegard; Hillsboro, OR; Score: 553
4    Tyler Fandrey; Forest Grove, OR; Score: 528
5    Jesse Simmons; Portland, OR; Score: 497
6    Val Fernbaugh; Reedsport, OR; Score:  480
7    Anton Smetana; Lakeside, OR; Score: 393

 

Girls 8 & Under Handicap

1    Gold: Kassidy Strange;  Hillsboro, OR; Score: 746
2    Silver: Whitney Dobbyn; Beaverton, OR; Score: 650

 

Girls 9 – 11 Handicap

1    Gold: Anastasia Byrd; Aloha, OR; Score: 724
2    Silver: Karlirose Castilliano;  Hillsboro, OR; Score: 675
3    Bronze: Reagan Lorey;  Vancouver, WA; Score: 674
4    Alyssa Sowell;  Aloha, OR; Score: 662
5    Katie Shay;  Aloha, OR; Score:  654
6    Bailey LaRouche; Reedsport, OR; Score: 648
7    Sara Mobbley; Reedsport, OR; Score:  619
8    Corrisa Weekley; Jacksonville, OR; Score: 598
9    Raeanne Fitzlaft; Reedsport, OR; Score: 552

 

Girls 9 – 11 Scratch

1    Gold: Corrisa Weekley; Jacksonville, OR; Score: 388
2    Silver: Alyssa Sowell;  Aloha, OR; Score:  386
3    Silver: Sara Mobbley; Reedsport, OR; Score: 386
4    Bronze: Reagan Lorey; Vancouver, WA; Score:  385
5    Lindsey Jewell; Beaverton, OR; Score:  355
6    Anastasia Byrd;  Aloha, OR; Score:  317
7    Katie Shay;  Aloha, OR; Score: 315
8    Raeanne Fitzlaff; Reedsport, OR; Score: 253
9    Bailey LaRouche;  Reedsport, OR; Score: 248

 

Girls 12 – 14 Handicap

1    Gold: Steffanie Joyney;  Beaverton, OR; Score:  745
2    Silver: Aryn Castilliano; Hillsboro, OR; Score: 704
3    Bronze: Angela Coefield; Portland, OR; Score: 678
4    Samantha Jones; Portland, OR; Score:  633
5    Micah Lowery;  Reedsport, OR; Score:  620
6    Cassidy Howell; Reedsport, OR; Score: 567

 

Girls 12 – 14 Scratch

1    Gold: Micah Lowery;  Reedsport, OR; Score:  485
2    Silver: Cassidy Howell; Reedsport, OR; Score: 380

 

Girls 15 & Over Handicap

1    Gold: Megan Felderman; Beaverton, OR; Score: 689
2    Silver: April Rhoten;  Hillsboro, OR; Score: 671
3    Bronze: Miranda Lee; Aloha, OR; Score:  668
4    Katy Laureano; Portland, OR; Score: 658
5    Megan Olanie; Aloha, OR; Score: 623
6    Carissa Ventura;  Keizer, OR; Score: 619
7    Lindsey Leveque;  Portland, OR; Score:  611
8    Megan Mobbley;  Reedsport, OR; Score:  605

 

Girls 15 & Over Scratch

1    Gold: Megan Mobbley;  Reedsport, OR; Score: 573
2    Silver: Ariana Mayers; Prineville, OR; Score: 538
3    Bronze: Megan Felderman; Beaverton, OR; Score: 497
4    Katy Laureano; Portland, OR; Score: 439
5    Lindsey Leveque; Portland, OR; Score: 419

 

Men 35 & Under Handicap

1    Gold: Skyler Card; Aloha, OR; Score: 802
2    Silver: Dustin Kicks; Beaverton, OR; Score: 742
3    Bronze: Jeff Homsley;  Gladstone, OR; Score: 708
4    Mike Heck; Hillsboro, OR; Score:  702
5    Mark Nelson; Hillsboro, OR; Score: 695
6    Andy Smith; Hillsboro, OR; Score: 677
7    Brian Fletcher; Coos Bay, OR; Score:  659
8    Ken Davis; Hillsboro, OR; Score:  635
9    Aaron Starks; Coquille, OR; Score: 628
10  Noah Wolfe; Beaverton, OR; Score:  602
11  Albert Ornie; Beaverton, OR; Score: 586
12  Jamie Poller; Cornelius, OR; Score:  579
13  Tom Crawford;  Coos Bay, OR; Score: 566
14  Steven Bishop; Milwaukie, OR; Score: 503

 

Men 35 & Under Scratch

1    Gold: Jonathan Drake; Vancouver, OR; Score: 705
2    Silver: Michael Bishop;  Milwaukie, OR; Score: 682
3    Bronze: Ronnie Silva;  Coos Bay, OR; Score:  628
4    Stephen Popa Jr.;  Beaverton, OR; Score:  626
5    Jeff Walters;  Beaverton, OR; Score:  612
6    Sean Tacon; Portland, OR; Score:  610
7    Sha Harvey; Beaverton, OR; Score: 599
8    Jacob Hoagland; Forest Grove, OR; Score:  590
9    Joe Galindez;  Hillsboro, OR; Score: 567
10  Daniel Mariena; Forest Grove, OR; Score:  552
11  Aaron Gade; Vancouver, WA; Score: 542
12  Tim Rauti0; Hillsboro, OR; Score: 501
13  Steven Bishop;  Milwaukie, OR; Score: 489
14  Shawn Lietz; Hillsboro, OR; Score: 486

 

Men 36 – 49 Handicap

1    Gold: Doug Sellers;  Hillsboro, OR; Score: 765
2    Silver: Mike LaRochelle; Cornelius, OR; Score: 728
3    Bronze: Rick Jordan;  Hillsboro, OR; Score: 726
4    Jody Bradley; Aloha, OR; Score:  718
5    Mike Gilbert;  Beaverton, OR; Score: 706
6    Garth Attaway; Aloha, OR; Score:  698
7    Marc Mitchell;  Tigard, OR; Score: 692
8    Shad Khan; Tualatin, OR; Score: 691
9    Lonnie Pierce;  Portland, OR; Score: 687
10  Roland Hopkins;  Beaverton, OR; Score: 683
11  Todd Baird; Beaverton, OR; Score:  674
12  Brian Shaner; Hillsboro, OR; Score: 673
13  Ralph Terry;  Beaverton, OR; Score: 664
14  Brad McLean;  Portland, OR; Score: 663
15  Kevin Hoyt; Hillsboro, OR; Score:  660
16  Robert Armstrong; Banks, OR; Score: 660
17  Dean Tanaka; Beaverton, OR; Score:  656
18  Andy Jewell;  Beaverton, OR; Score: 651
19  Lance Alba; Hillsboro, OR; Score: 649
20  Erik Crowley; Beaverton, OR; Score: 644
21  James White; Portland, OR; Score: 644
22  Kurt Kudlicka;  Hillsboro, OR; Score: 643
23  John Van Buskirk; Milwaukie, OR; Score: 642
24  Jim Gillette;  Beaverton, OR; Score: 612
25  Russell Trapp; Tigard, OR; Score:  590
26  Corey DeVault; Dallas, OR; Score: 548

 

Men 36 – 49 Scratch

1    Gold: Rod Miller;  Forest Grove, OR; Score: 661
2    Silver: Andy Jewell; Beaverton, OR; Score: 647
3    Bronze: Robert Bennett; Hillsboro, OR; Score: 614
4    Brad McLean; Portland, OR; Score: 570
5    Jason Jacob;  Tillamook, OR; Score: 558
6    Randy Lawien;  Aloha, OR; Score: 556
7    Luke Clark;   Coos Bay, OR; Score: 524
8    Scott Faries; Hillsboro, OR; Score: 513
9    Corey DeVault; Dallas, OR; Score: 492
10  Louie Heles; Beaverton, OR; Score: 459

 

Men 50 – 64 Handicap

1    Gold: Jamey Shepherd; Hillsboro, OR; Score: 755
2    Silver: Chris Gluck; Beaverton, OR; Score: 754
3    Bronze: Ron Starks;  Coos Bay, OR; Score: 744
4    Gary Campsey; Hillsboro, OR; Score:  741
5    Danny Garrett; Forest Grove, OR; Score:  717
6    Kevin Shick;  Aloha, OR; Score: 708
7    David Lund; Hillsboro, OR; Score:  689
8    Dale Petersen; Hillsboro, OR; Score: 682
9    Bruce Andrews; Gresham, OR; Score:  681
10  Russell Harner, Jr.; Gladstone, OR; Score:  679
11  Aaron Davis;  Portland, OR; Score: 676
12  Terry Boley; Aloha, OR; Score: 672
13  Carl Schroll; Hillsboro, OR; Score: 659
14  Noel Morrill;  Portland, OR; Score: 655
15  Aaron Joiner;  Aloha, OR; Score: 648
16  Keith Paulson; Portland, OR; Score: 639
17  Claude Jeter;  Portland, OR; Score: 623
18  Robert Dunn; Keizer, OR; Score: 618
19  Dave Friday; Cornelius, OR; Score: 601
20  Michael Onuliak;  Hillsboro, OR; Score: 598
21  Ronald McCarter; Portland, OR; Score:
 581
22  Dave Gordon; Gladstone, OR; Score:  576
23  Beau Williams; Clackamas, OR; Score:
 575
24  John Lingle; Aloha, OR; Score: 574

 

Men 50 – 64 Scratch

1    Gold: Jay Spellman; Gresham, OR; Score:  729
2    Silver: Chris Gluck; Beaverton, OR; Score: 659
3    Bronze: Dale Petersen; Hillsboro, OR; Score:  639
4    Greg Silva; Beaverton, OR; Score: 622
5    Claude Jeter; Portland, OR; Score: 584
6    Terry Boley; Aloha, OR; Score: 579
7    Gregg Blume;  Newberg, OR; Score: 555
8    Beau Williams;  Clackamas, OR; Score: 549
9    Carl Schroll;  Hillsboro, OR; Score:  540
10  Calvin Park; Portland, OR; Score: 531
11  Ron Starks; Coos Bay, OR; Score: 505
12  Robert Dunn;  Keizer, OR; Score: 500
13  John D’Angelo; Forest Grove, OR; Score:  496
14  Ray Hix; Forest Grove, OR; Score: 460
15  Ronald McCarter; Portland, OR; Score: 455

 

Men 65 & Over Handicap

1    Gold: Clinton Taylor;  Hillsboro, OR; Score: 700
2    Gold: Ted Miller; Cornelius, OR; Score: 700
3    Silver: Fred Gray; Salem, OR; Score: 696
4    Bronze: Matt Miovac; Beaverton, OR; Score: 689
5    Robert Roe; Happy Valley, OR; Score: 671
6    Barry Needham; Beaverton, OR; Score:  665
7    Bob Strong; Beaverton, OR; Score: 647
8    Ronald Gilbert; Portland, OR; Score:  635
9    Ray Groleau; Coos Bay, OR; Score: 616
10  Richard Wilson; Aloha, OR; Score: 614
11  Bob Borges;  Portland, OR; Score:  612
12  Ken Fisher;  Beaverton, OR; Score: 605
13  Willie Broussard; Coos Bay, OR; Score:  604
14  Fred Foster;  Rainier, OR; Score: 572
15  Jack Watson; Keizer, OR; Score: 565

 

Men 65 & Over Scratch

1    Gold: Donald Carman; Beaverton, OR; Score: 575
2    Silver: Bob Strong;  Beaverton, OR; Score: 536
3   Bronze: Ken Fisher; Beaverton, OR; Score: 514
4    William Weekley; Jacksonville, OR; Score: 511
5    Dale Goebel; Aloha, OR; Score: 473
6    Bill Griffith; Keizer, OR; Score:  458
7    Billy Cordell; Central Point, OR; Score: 456
8    Robert Roe; Happy Valley, OR; Score: 453

 

Women 35 & Under Handicap

1    Gold: Karla Knutson; Forest Grove, OR; Score: 757
2    Silver: Alisha Webster;  Hillsboro, OR; Score: 750
3    Bronze: Sarita Emerson;  Hillsboro, OR; Score: 723
4    Katherine Khan; Tigard, OR; Score: 721
5    Angela Crain; Hillsboro, OR; Score: 718
6    Rebecca Burnett; Portland, OR; Score: 707
7    Tanya Clark; Coos Bay, OR; Score: 691
8    Tanya Coleman; Hillsboro, OR; Score: 690
9    Karen Edwards; Milwaukie, OR; Score: 663
10  Jamie Crawford; Coos Bay, OR; Score: 617
11  Natalie Decker; Portland, OR; Score: 553

 

Women 35 & Under Scratch

1    Gold: Ruthie Siebert; Hillsboro, OR; Score: 625
2    Silver: Carrie VanSlyke; Tigard, OR; Score: 546
3    Bronze: Alisha Webster; Hillsboro, OR; Score: 525
4    Rebecca Burnett; Portland, OR; Score: 511
5    Natalie Decker; Portland, OR; Score: 498

 

Women 36 – 49 Handicap

   
1    Gold: Terry Gordon;  Gladstone, OR; Score: 747
2    Silver: Tonya Harding; Beaverton, OR; Score: 692
3    Bronze: Jan Minton;  Portland, OR; Score:  676
4    Leona Lawien;  Aloha, OR; Score: 669
5    Sandy Tammietti; North Bend, OR; Score: 649
6    Tammi Alba; Hillsboro, OR; Score: 618
7    Lisa Duryee; North Bend, OR; Score:  599
8    Sharon Saunders; Beaverton, OR; Score: 597
9    Leticia Fisher;  Hillsboro, OR; Score:  573

 

Women 36 – 49 Scratch

1    Gold: Krystal Dunn;  Salem, OR; Score:  579
2    Silver: Leticia Fisher; Hillsboro, OR; Score:  541
3    Bronze: Leona Lawien;  Aloha, OR; Score:  514
4    Christine Hart;   Salem, OR; Score: 497
5    Wanda Reynolds;  Beaverton, OR; Score: 491
6    Dorothy Breazile;  Hillsboro, OR; Score: 457

 

Women 50 – 64 Handicap

1    Gold: Linda Ahner; Beaverton, OR; Score:  765
2    Silver: Pat Schmidlin; Aloha, OR; Score: 747
3    Bronze: Liz Ferris; Beaverton, OR; Score: 716
4    Marilu Bishop; Milwaukie, OR; Score: 707
5    Janie Killduff;  Portland, OR; Score: 702
6    Debbie Andrews; Gresham, OR; Score: 675
7     Dore Judd; Scappoose, OR; Score:  675
8    Edie Cato;  Portland, OR; Score: 650
9    Sun Engstrom;  Beaverton, OR; Score: 637
10  Debra Rowley; Hillsboro, OR; Score:  627
11  Annette Lund;  Hillsboro, OR; Score: 616
12  Kathryn Rehfuss;  North Bend, OR; Score: 589
13  Bonnie Dunn; Keizer, OR; Score: 585

 

Women 50 – 64 Scratch

1    Gold: JoAnn Silva; Beaverton, OR; Score: 604
2    Silver: Daisy Spellman; Gresham, OR; Score:  580
3    Bronze: Jayne Thurston; Keizer, OR; Score:  524
4    Dore Judd; Scappoose, OR; Score: 520
5    Marilu Bishop; Milwaukie, OR; Score:  474
6    Edie Cato; Portland, OR; Score: 469

 

Women 65 & Over Handicap

1    Gold: Lora Blanchard; Yoncalle, OR; Score: 700
2    Silver: Georgene Bailey; Beaverton, OR; Score: 695
3    Bronze: Miki Hilliard; Hillsboro, OR; Score: 679
4    Darla Durie;  St. Helens, OR; Score: 672
5    Mala Moe; Aloha, OR; Score: 641
6    Rose Nackers; Hillsboro, OR; Score: 638
7    Betty Redeman; Portland, OR; Score: 634
8    Nora Bailey; Lakeside, OR; Score: 629
9    Marjoire Haviland; Salem, OR; Score: 616
10  Dorothy Strong; Beaverton, OR; Score: 570
11  DeLoris Grossen; Portland, OR; Score:  447

 

Women 65 & Over Scratch

1    Gold: Miki Hilliard; Hillsboro, OR; Score: 484
2    Silver: Georgene Bailey; Beaverton, OR; Score:  476
3     Bronze: Darla Durie; St. Helens, OR; Score: 412
4    DeLoris Grossen;  Portland, OR; Score: 275