Results - 2004

2004 State Games of Oregon – Fencing

Division III Foil

          Gold: Franklin Lam, Hillsboro,

          Silver: William (Ben) Hickman, Portland,

          Bronze: Nick Crebs, Beaverton,

          Bronze: Robert Teel, Eugene,

          : Mark Hulse, Portland,

          : Stephen Day, Portland,

          : Paul Jones, Grants Pass,

          : Eric Clark, Portland,

          : Julian Gurzynski, Milwaukie,

          : Michael Watson, Portland,

          : Alain Millar, Portland,

          : Sean O’Connell, Eugene,

          : Brian Bayley, Grants Pass,

          : Kerry Cushing, Grants Pass,

          : John Armstrong, Portland,

Womens Division III Foil

          Gold: Rebecca Pagel, Portland,

Epee 40+-Female

          Gold: Natalie Whitson, Eugene,

Epee 40+-Male

          Gold: Jeff Ellington, Bend,

          Bronze: Peter Harmer, Salem,

          : Mark Abramovitz, Beaverton,

          : Brian Bayley, Grants Pass,

          : Stephen King, Portland,

Epee Open-Female

          Gold: Keri Byerts, Beaverton,

          Silver: Lacey Burt, Portland,

          Bronze: Eliza Enyart, Bend,

          : Brooke Miller, Eugene,

          : Jessica Prior, Aloha,

          : Natalie Whitson, Eugene,

          : Cory Abbe, Scappoose,

          : Maria Kohns, Portland,

          : Heather Wilson, Lake Oswego,

          : Tierney Bennett, Bend,

Epee Open-Male

          Gold: Adam Lake, Eugene,

          Silver: Jeff Ellington, Bend,

          Bronze: Josh Connor, Eugene,

Bronze: Daniel Bilmes, Ashland,

: Peter Harmer, Salem,

          : David Miller, Portland,

          : Mark Hulse, Portland,

          : Eric Clark, Portland,

          : John Bayley, Grants Pass,

          : Julian Gurzynski, Milwaukie,

          : Sean O’Connell, Eugene,

          : Alain Millar, Portland,

          : Remy Olson, Portland,

          : Taylor Moore, Redmond,

          : Erich Cranor, Portland,

2004 State Games of Oregon – Fencing

Epee Open-Male (cont.)         

: Brian Bayley, Grants Pass,

          : Michael Watson, Portland,     

Epee Open-Male (cont.)

         : Edward Worth, Bend,

          : Travis Kupetz, Terrebonne,

Epee Under 20-Female

          Gold: Eliza Enyart, Bend,

          Silver: Maria Kohns, Portland,

Epee Under 20-Male

          Gold: Remy Olson, Portland,

          Silver: Taylor Moore, Redmond,

          Bronze: Henry Cooney, Ashland,

          : Sean O’Connell, Eugene,

          : Edward Worth, Bend,

          : Travis Kupetz, Terrebonne,

Epee Y12-Female

          Gold: Cory Abbe, Scappoose,

          Silver: Emily D’Agostino, Lake Oswego,

          Bronze: Tierney Bennett, Bend,

Epee Y12-Male

          Gold: John Bayley, Grants Pass,

          Silver: Karl Urban, Portland,

          Bronze: Ian Grant, Aloha,

Epee Y16-Female

          Gold: Jessica Prior, Aloha,

: Cory Abbe, Scappoose,

          : Kaiser Harrison, Tillamook,        

Epee Y16-Male

          Gold: Taylor Moore, Redmond,

          Silver: Travis Kupetz, Terrebonne,

          Bronze: Harrison Kaiser, Tillamook,

          : Jonathan Birkett, Portland,

Fence for Fun Clinic

          : Trish Brown, Scappoose,

          : Amy Grant, Aloha,

Foil 40+-Female

          Gold: Natalie Whitson, Eugene,

          Silver: Anne Lemar, Portland,

Foil 40-Male

Gold: Neal Adolf, Vancouver,

          Silver: Paul McNamara, Eugene,

          Bronze: Brian Bayley, Grants Pass,

          : Stephen Slusarski, Portland,

          : John Armstrong, Portland,

          : Kerry Cushing, Grants Pass,

          : Paul Jones, Grants Pass,

Foil Open-Female

          Gold: Alexandra Castor, Eugene,

          Silver: Rebecca Pagel, Portland,

          Bronze: Cory Abbe, Scappoose,

Foil Open-Male

          Gold: Ariel Desmet, Troutdale,

          Silver: Derek Holeman, Portland,

          Bronze: Alex Salsman, Tigard,

2004 State Games of Oregon – Fencing

Foil Open-Male (cont.)

          : Robert Teel, Eugene,

          : Mark Hulse, Portland,

          : Nick Crebs, Beaverton,

Foil Open-Male (cont.)

          : Stephen Slusarski, Portland,

          : Eric Clark, Portland,

          : Alain Millar, Portland,

          : William (Ben) Hickman, Portland,

          : Sean O’Connell, Eugene,

          : Julian Gurzynski, Milwaukie,

          : Michael Watson, Portland,

          : Casey Thoroughman, Milwaukie,

          : Seth Miller, Oregon City,

          : Kenneth Baer, Portland,

Foil Under 20-Female

          Gold: Jennifer Grant, Aloha,

          Silver: Lacey Burt, Portland,

          Bronze: Alexandra Castor, Eugene,

Foil Under 20-Male

          Gold: Ariel Desmet, Troutdale,

          Silver: Alex Salsman, Tigard,

          Bronze: Seth Miller, Oregon City,

          : Casey Thoroughman, Milwaukie,

Foil Y10-Male

          Gold: Cory Knudsen, Beaverton,

          Silver: Lucas Munger, Tigard,

          Bronze: Graham Rosen, Beaverton,

          : Gregory Mitberg, Beaverton,

Foil Y12-Female

          Gold: Cory Abbe, Scappoose,

          Silver: Valeria Levkovskaya, Eugene,

Foil Y12-Male

          Gold: Fredrik Knudsen, Beaverton,

          Silver: Yuki Sakai, Portland,

          Bronze: Vincent Thoroughman, Canby,

Foil Y14-Female

          Gold: Cory Abbe, Scappoose,

          Silver: Sara Hyde, Aloha,

Foil Y14-Male

          Gold: Ariel Desmet, Troutdale,

          Silver: Nick Crebs, Beaverton,

          Bronze: Stephen Day, Portland,

          : Yuki Sakai, Portland,

          : Graham Rosen, Beaverton,

          : Vincent Thoroughman, Canby,

          : Jonathan Gilbert, Beaverton,

Foil Y16-Female

          Gold: Jennifer Grant, Aloha,

Foil Y16-Male

          Gold: Franklin Lam, Hillsboro,

          Silver: Alex Salsman, Tigard,

          Bronze: Alexander Miller, Portland,

 

2004 State Games of Oregon – Fencing

Mens Y10 Sabre

Gold: Nicholas Johns, Portland,

Mens Y14 Sabre

          : Dimitri Cacouris, Portland,

Sabre 40+ Female

          Gold: Sherry Green, Portland,

Sabre 40+ Male

          Gold: Philip Reilly, Portland,

          Silver: Sam Dunkin, Astoria,

Sabre Open-Female

          Gold: Becca Ward, Portland,

          Silver: Caitlin Thompson, Portland,

          Bronze: Mera Keither, Portland,

          : Valerie Providenza, Beaverton,

          : Sarah Borrmann, Portland,

          : Tiga Schuepp, Portland,

          : Holly Moore, Beaverton,

          : Kimberly Klein-Braddock, West Linn,

          : Sherry Green, Portland,

Sabre Open-Male

          Gold: Ian Farr, Portland,

          Silver: Bill Thanhouser, Portland,

          Bronze: Bobby Thompson, Portland,

          : Calvin Strahorn-Brown, Portland,

          : William Ward, Portland,

          : Chih-Hao Huang, Portland,

          : Philip Reilly, Portland,

          : Mak Ajanovic, Portland,

          : Michael Wiest, Portland,

          : Anthony Lin, Beaverton,

          : Craig Sayers, Lake Oswego,

          : Sam Dunkin, Astoria,

Sabre Y12-Female

          Gold: Holly Moore, Beaverton,

Sabre Y12-Male

          Gold: Sean Bangs, Portland,

          Gold: Sean Mclaughlin, Portland,

          Bronze: Dimitri Cacouris, Portland,

Sabre Y16-Male

          Gold: Carl Grompe, Portland,

          Silver: Alec White, Lake Oswego,

Womens Y10-Sabre

          Gold: Elizabeth Rapp, Portland,

          Silver: Kirsten Hee, Portland,

          Bronze: Christina Cacouris, Portland,

          : Sage Palmedo, Portland,

Womens Y14 Epee

          Gold: Cory Abbe, Scappoose,

          Silver: Emily D’Agostino, Lake Oswego,

          Bronze: Heather Wilson, Lake Oswego,

          : Tierney Bennett, Bend,