Results - 2005

 

 

Y-10 Male Foil

Gold: Cory Knudsen

Silver: Gregory Mitberg

Bronze: Nathaniel Tilp

 

Y-10 Female Foil

Gold: Morgan Barnett

Silver: Lilli Kuechle

Bronze: Chloe Okamoto

 

Y-12 Male Foil

Gold: Peter D’Auria 

Silver: Lucas Munger

Bronze:  Graham Rosen

Bronze: Shadow Quay

 

Y-12 Female Foil

Gold: Hannah Foster-Flynn

Silver: Valeria Levkovskaya

 

U17 Male Foil

Gold:  Nick Crebs

Silver:  Ariel DeSmet

Bronze: Fredrik Knudsen/ Alex Salsman

 

U17 Female Foil

Gold: Jennifer Grant

Silver: Tiffany Ouchida

Bronze: Cory Abbe

 

U20 Male Foil

Gold:  Alex Salsman

Silver: Ariel DeSmet

Bronze:  Nick Crebs / Frankie Lam

 

U20 Female Foil

Gold: Cory Abbe

Silver: Jennifer Grant

Bronze: Amanda Newell

 

40+ Female Foil

Gold:  Anne Lemar

 

40+ Male Foil

Gold:  Nick D’Alonzo

Silver:  Paul Jones

Bronze:  Paul McNamara

 

Open Male Foil

Gold:  Ariel DeSmet

Silver:  Nick Crebs

Bronze:  Derek A. Holeman / Alex Salsman 

 

Open Female Foil

Gold:  Cory Abbe

Silver:  Jennifer Grant

Bronze:  Nicole Archer / Tiffany Ouchida

 

 

 

 

 

 

 

Y-10 Epee – Female

 

Gold:  Lilli Kueche

 

 

 

Y-12 Epee – Female

 

Gold:  Caroline Smith

 

 

 

Y-12 Epee – Male

 

Gold:  Hayden Haberle

 

Silver:  Ian Grant

 

Bronze:  Kris Nerczuk

 

 

 

U17 Male Epee

 

Gold:  Daniel Bilmes

 

Silver:  Remy Olson

 

Bronze:  Scott Louthan / Edward “Rocko” Worth

 

 

 

U17 Female Epee

 

Gold: Grace Wu

 

Silver: Caroline Smith

 

Bronze: Emily D’Agostino

 

 

 

U20 Male Epee

 

Gold:  Phillip Brooks

 

Silver:  Scott Louthan

 

Bronze:  Nick Dasen / Remy Olson

 

 

 

U20 Female Epee

 

Gold: Emily D’Agostine / Grace Wu

 

Silver: Caroline Smith

 

Bronze: Rita Morris

 

 

 

40+ Male Epee

 

Gold:  Jeff Ellington

 

Silver:  Peter Harmer

 

Bronze:  Alain Millar

 

 

 

Open Male Epee

 

Gold:  Peter Harmer

 

Silver:  Dennis Le

 

Bronze:  Mark Hulse / Remy Olson

 

 

 

Open Female Epee

 

Gold: Emily D’Agostino

 

Silver: Mika Maruyama

 

Bronze: Lacey Burt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y-10 Sabre – Female

 

Gold:  Sage Palmedo

 

Silver:  Ashley Mori

 

 

 

Y-12 Sabre – Male

 

Gold:  Michael Wiest

 

Silver:  Tree Palmedo

 

Bronze:  Sean McLaughlin

 

 

 

Y-12 Sabre – Female

 

Gold: Diamond Wheeler

 

Silver: Kristen Hee 

 

Bronze: Megan Peekema 

 

 

 

U17 Male Sabre

 

Gold: Michael Wiest

 

 

 

U17 Female Sabre

 

Gold: Diamond Wheeler

 

 

 

U20 Male Sabre

 

Gold:  Jorge De La Torre

 

Silver:  Karl Urban

 

 

 

Open Male Sabre

 

Gold:  Chih-Hao (Howard) Huang

 

Silver:  Ted Roe

 

Bronze:  Craig Sayers

 

 

 

Open Female Sabre

 

Gold: Andrea Silano

 

Silver: Sherry Green

 

Bronze: Thu (Jennifer) Ngo-Anh

 

 

 

40+ Male Sabre

 

Gold: Steve Berry

 

Silver: (Alan) Sam Dunkin

 

 

 

40+ Female Sabre

 

Gold: Sherry Green