Results - 2007

2007 State Games of Oregon  

Fencing held at NW Fencing Center

Beaverton, Or.

June 16th & 17th

 

Epee Results

 

Mens Open                                                                Womens Open

Gold: Adam Maczik, Portland, Or.                               Gold: Kira Hohensee, Beaverton, Or.

Silver:   Scott Louthan, Lake Oswego, Or.                    Silver: Emily D’Augostino, Lake Oswego, Or.

Bronze: Kyle Wolfson, Beaverton, Or.              Bronze: Grace Wu, Beaverton, Or.      

                                                                                                                         

Mens 40+                                                                  

Gold: Peter Harmer, Salem, Or.                                   

Silver: Brian Dwyer, Ashland, Or.                                            

Bronze: Randall Barna, Bend, Or.

Bronze: Alain Millar, Portland, Or.

 

Mens U20                                                                   Womens U20

Gold: Josh Silver, Portland, Or.                         Gold: Phoebe Caldwell, Scappoose, Or.

Silver: Anthony D’Auria, Portland, Or.              Silver: Grace Wu, Beaverton, Or.

Bronze: Scott Louthan, Lake Oswego, Or.                    Bronze: Emily D’Augostino, Lake Oswego, Or.

 

Boys Y14                                                                    Girls Y14

Gold: Hunor Somogyi, Portland, Or.                             Gold: Isabella Barna, Bend, Or.

Silver: Thomas Faure, Portland, Or.                              Silver: Caroline Smith, Beaverton, Or.

 

Boys Y12                                                                    Girls Y12

Gold: Rory Dwyer, Ashland, Or.                                   Gold: Morgan Barnett, Portland, Or.

Silver: Ian Ferguson, Bend, Or.                         Silver: Rita Somogyi, Portland, Or.

Bronze: Mael Faure, Portland, Or.                                                       

 

Foil Results

 

Mens Open                                                                Womens Open

Gold: Ariel DeSmet, Troutdale, Or.                               Gold: Mikayla Varadi, Beaverton, Or.

Silver: Nick D’Alonzo, Milwaukie, Or.              Silver: Cory Abbe, Scappoose, Or.     

Bronze: AJ Moon, Beaverton, Or.                                Bronze: Hannah Foster, Portland, Or.  

                                                                                   

                                                                       

Mens 40+                                                                   Womens 40+

Gold: Nick D’Alonzo, Milwaukie, Or.               Gold: Natalie Whitson, Eugene, Or.

Silver: Paul McNamara, Eugene, Or.                             Silver: Trish Brown, Scappoose, Or.

Bronze: Alain Millar, Portland, Or.                                Bronze: Anne Lemar, Portland, Or.

Bronze: Brian Dwyer, Ashland, Or.

 

Mens U20                                                                   Womens U20

Gold:  Ariel DeSmet, Troutdale, Or.                              Gold:  Mikayla Varadi, Beaverton, Or.

Silver: Thomas Hutton, Tigard, Or.                                Silver: Cory Abbe, Scappoose, Or.

Bronze: Chris Colley, Portland, Or.                               Bronze: Hannah Foster, Portland, Or.  

 

Boys Y14

Gold:  Chris Colley, Portland, Or.

Silver: Thomas Hutton, Tigard, Or.

Bronze: Peter D’Auria, Portland, Or.

Bronze: Anders Swanson, West Linn, Or.

 

Boys Y12                                                                    Girls Y12

Gold: Gregory Mitberg, Beaverton, Or.             Gold:  Morgan Barnett, Portland, Or.

Silver: Rory Dwyer, Ashland, Or.                                  Silver: Molly Walker, Portland, Or.

Bronze: Benjamin Burros, Beaverton, Or.                      Bronze: Rita Somogyi, Portland, Or.

Bronze: Conner Weinstein, Beaverton, Or.

 

Saber Results

 

Mens Open                                                                Womens Open

Gold: Sean Moran, Beaverton, Or.                               Gold: Amellalli Gonzalez-Rocha, Vancouver, Wa.

Silver:   Sam Dunkin, Astoria, Or.                                 Silver: Sherry Green, Portland, Or.       

Bronze: Eric Piispanen, Portland, Or.                Bronze: Marina DeLucco, Portland, Or.                                   

                                                                                     

Mens 40+                                                                   Womens 40+

Gold: Ned Sands, Portland,                                          Gold: Natalie Whitson, Eugene, Or.     

Silver: Martin Hutcherson, Eugene, Or.             Silver: Sherry Green, Portland, Or.

Bronze: Sam Dunkin, Astoria, Or.

 

Mens U20                                                                   Womens U20

Gold: Jeffery Larsen, Portland, Or.                                Gold: Amellalli Gonzalez-Rocha, Vancouver, Wa.

 

Boys Y14                                                                    Girls Y14

Gold: Jeffery Larsen, Portland, Or.                                Gold: Ciara Anderson, Portland, Or.

Silver: Sean Moran, Beaverton, Or.

Bronze: Eric Piispanen, Portland, Or.

 

Boys Y12                                                                    Girls Y12

Gold: Mirco Dinelli, Talent, Or.                         Gold: Malia Hee, Vancouver, Wa.

Silver: Brynmor Saunders, Portland, Or.