Results - 2013

2013 State Games of Oregon
Fencing Results
     

Epee Cadet Mixed

Gold:  Tristan Krueger;
Silver  Cole Mallette; Keizer, OR
Bronze  Jacob Brown; Bend,, OR

Bronze  Joshua Meehan; Vancouver, WA

5  Sawyer Jackson; Portland, OR
6  Kaiden Crotchett; HILLSBORO, OR
7  Owen Parker; Portland, OR

8  Timmy Frank; Portland, OR

9  Jonas DeLisle; Vancouver, WA

10  Dylan Meehan; Vancouver, WA

11  Alli krogh; Beaverton, OR

12  Emma Shafer; Vancouver, WA

Foil Cadet Mixed

Gold:  Alexandre Crepeaux; Portland, OR
Silver:  Mari Summers; Tigard, OR

Bronze:  Michael Nikitins; Portland, OR

Bronze:  William Wise; Lake Oswego, OR

5  Aryana Abtin; Portland, OR

6  Jonas DeLisle; Vancouver, WA

7  Julia Espinosa; Portland, OR

8  Joshua Meehan; Vancouver, WA

9  Levi Condren; Vancouver, WA

10  Emily Phan; Springfield, OR

11  Nina Hambleton; Portland, OR

12  Dylan Meehan; Vancouver, WA

1016040_577835375594899_345296601_n

Sabre Cadet Mixed

Gold:  Joshua Meehan; Vancouver, WA
Silver:  Dagan Barker; Sherwood, OR

Bronze:  Kerry Plunkett; West Linn, OR

4  Chloe Fox-Gitomer; Portland, OR

5  Andrew Nosler; Tigard, OR

6  Nicholas Aaron; Lake Oswego, OR

7  Misael Lopez; Hillsboro, OR

8  Aleksander Thomas; Vancouver, WA

9  Dylan Meehan; Vancouver, WA

10  Claudia Bueermann; Lake Oswego, OR

11  Susan Liu; Portland, OR

Zachary Johnson; Lake Oswego, OR

Epee 40+ Mixed

Gold:  Justin Meehan; Vancouver, WA
Silver:  Erich Cranor; Portland, OR
Bronze:  Derek Holeman; Portland, OR

Bronze  Daniel Krogh; Beaverton, OR

5  TK Goldenbaum; Portland, OR

6  Trish Brown; Scappoose, OR

7  Wallace Sims; Aloha, OR

8  Richard Zehr; Portland, OR

9  Mary Beth Stone; Eugene, OR

9  Jerry Goodnough; Eugene, OR

Michael Coffman; Bend, OR

1017593_577835348928235_1891824350_n

Foil 40+ Mixed

 Gold:  Justin Meehan; Vancouver, WA
Silver  Derek Holeman; Portland, OR

Bronze:  Andy Fullenwider; Portland, OR

4  Tami Shepard; Battle Ground, WA

5  Jamie Fife; Vancouver, WA

Sabre 40+ Mixed

Gold:  Natalie Whitson; Eugene, OR
Silver  TK Goldenbaum; Portland, OR

Bronze:  Wallace Sims; Aloha, OR

Bronze:  Denise Fitzsimon; Mt Hood, OR

5  Cheryl Maslen; Lake Oswego, OR

6  Sherry Green; Portland, OR

7 Jamie Fife; Vancouver, WA

8  Justin Meehan; Vancouver, WA

Epee Open Mixed            

Gold:  Cole Mallette; Keizer, OR
Silver  Justin Meehan; Vancouver, WA

Bronze  Tristan Krueger; 

Bronze  Adam Frank; Salem, OR

5  Erich Cranor; Portland, OR

6  Daniel Krogh; Beaverton, OR

7  Ryan Tomlinson; Portland, OR 

8  Kaiden Crotchett; HILLSBORO, OR

9  Julian; Milwaukie, OR 

10  Jacob Brown; Bend,, OR 

11  Joshua Meehan; Vancouver, WA 

12  Michael Coffman; Bend, OR

13  Sawyer Jackson; Portland, OR

14  Carmac Connolly; Beaverton, OR

15  Christopher West; Salem, OR

16  Dylan Meehan; Vancouver, WA

17  Ethan Brown; Portland, OR

18  Emma Shafer; Vancouver, WA

19  Alli Krogh; Beaverton, OR

Trish Brown; Scappoose, OR

379632_577835368928233_2143265154_n

Foil Open Mixed

Gold: Gregory Mitberg; Beaverton, OR
Silver:  Alexandre Crepeaux; Portland, OR 

Bronze:  Redford New; Forest Grove, OR

4  Mari Summers; Tigard, OR

5  Joshua Meehan; Vancouver, WA

6  Justin Meehan; Vancouver, WA

7  William Wise; Lake Oswego, OR

8  Connor Weinstein; Beaverton, OR

9  Franklin Lam; Hillsboro, OR

10  Thomas Poon; Albany, OR

11  Paul Mcnamara; Eugene, OR

12  Aaron Choi; Portland, OR

13  Jonas DeLisle; Vancouver, WA

14  Julian; Milwaukie, OR

15  Julia Espinosa; Portland, OR

16  Emily Phan; Springfield, OR

17  Dylan Meehan; Vancouver, WA

18  Andy Fullenwider; Portland, OR

19  Tami Shepard; Battle Ground, WA

Nina Hambleton; Portland, OR

Ethan Brown; PORTLAND, OR

Jamie Fife; Vancouver, WA

Sabre Open Mixed

Gold  Alex Lam; Lake Oswego, OR
Silver:  Eric Piispanen; Portland, OR

Bronze:  Zachary Johnson; Lake Oswego, OR

Bronze:  Misael Lopez; Hillsboro, OR

5  Justin Meehan; Vancouver, WA

6  Christina Boitano; Hillsboro, OR

7  Jamie Norville; Oregon City, OR

8  Patrick Yacob-Andrus; Portland, OR

9  Joshua Meehan; Vancouver, WA

10  Nicholas Aaron; Lake Oswego, OR

11  Andrew Nosler; Tigard, OR

12  Dylan Meehan; Vancouver, WA

13  TK Goldenbaum; Portland, OR

14  Monique Ramras; Portland, OR

15  Dagan Barker; Sherwood, OR

16  David Miles; Medford, OR

17  Denise Fitzsimon; Mt Hood, OR

18  Jamie Fife; Vancouver, WA

Natalie Whitson; Eugene, OR

430099_577835345594902_1676320926_n

Foil Y12 Mixed

Gold:  Aryana Abtin; Portland, OR
Silver:  Leila Yao; portland, OR 

Bronze:  Justin Vogler; Portland, OR

Bronze:  Eric Choi; Portland, OR

5  Rosie Parker; Portland, OR

6  Nina Hambleton; Portland, OR

7  Owen Pickering; Portland, OR

8  Kyleigh Krogh; Beaverton, OR

9  Jazzy Shepard; Battle Ground, WA

Sabre Y12 Mixed

Gold:  Chloe Fox-Gitomer; Portland, OR
Silver:  Andrew Johnson; Lake Oswego, OR

Bronze:  Peter Barnett; Lake Oswego, OR

Bronze:  Joy Yun; Portland, OR

6  Nina Hunter; Portland, OR

7  Will Attig; Portland, OR

8  Amanda Vasconcellos; Beaverton, OR

9  Kendra Evans; Keizer, OR

10  Imogen Harrison; Portland, OR

11  Francesca Fox-Gitomer; Portland, OR

12  Noah Shepanek; Tigard, OR