Results - 2014 Gymnastics

2014 State Games of Oregon

Gymnastics-Artistic Results

Held at Multnomah Athletic Club

Cmp Lev 5 All Around Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                     44.10

Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                  36.20

Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                     32.90

Cmp Lev 5 Floor Exercise Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   6.70

Silver  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.00

Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       4.00

Cmp Lev 5 High Bar Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.40

Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   4.60

Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       4.00

Cmp Lev 5 Parallel Bars Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.70

Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   6.50

Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.40

Cmp Lev 5 Pommel Horse Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.70

Silver  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       4.90

Bronze  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   3.00

Cmp Lev 5 Rings Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.80

Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   6.70

Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.60

Cmp Lev 5 Vault Male 12 & Under

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.70

Silver  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       8.50

Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.00

Opt Masters All Around Female 18-25

Place  Participant                                                                                                                                   Score

           Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                           37.50

Opt Open Bars Female 18 -25

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.30

Opt Open Beam Female 18 -25

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.35

Opt Open Floor Female 18 -25

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.20

Opt Open Vault Female 18 -25

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.20

Opt Masters All Around Female 36-45

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                              33.70

Opt Masters Balance Beam Female 36-45

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                9.00

Opt Masters Floor Exercise Female 36-45

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                8.30

Opt Masters Uneven Bars Female 36-45

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                8.40

Opt Masters Vault Female 36-45

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                8.00

Cmp Lev 3 All Around Female 6-8

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                       32.45

Silver  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                          31.6

Bronze  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                               28.5

4  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                27.3

Cmp Lev 3 Balance Beam Female 6-8

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            7.9

Silver  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                7.5

Silver  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  7.5

Silver  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                          7.5

Cmp Lev 3 Floor Exercise Female 6-8

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            8.5

Silver  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                          8.2

Bronze  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                7.9

4  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  7.2

Cmp Lev 3 Uneven Bars Female 6-8

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                        7.75

Silver  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            7.7

Bronze  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                6.3

4  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  5.2

Cmp Lev 3 Vault Female 6-8

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                          9.0

Silver  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            7.5

Bronze  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  7.4

4  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                6.8

Cmp Lev 3 All Around Female 9-12

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        34.9

Silver  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                   34.30

Bronze  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                           32.55

4  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                      32.35

5  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                 32.40

6  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                             30.30

7  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                         30.10

8  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          28.9

Cmp Lev 3 Balance Beam Female 9-12

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.50

Silver  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.10

Bronze  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.00

Bronze  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.00

4  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             7.70

5  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                          7.20

6  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          7.00

6  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               7.00

Cmp Lev 3 Floor Exercise Female 9-12

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.70

Silver  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.50

Silver  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.50

Bronze  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.45

4  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                            8.3

5  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             8.25

6  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               8.10

7  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          7.80

Cmp Lev 3 Uneven Bars Female 9-12

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        9.10

Silver  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.70

Bronze  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             7.80

4  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                    7.4

5  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        7.00

5  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               7.00

6  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                          6.20

7  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          5.40

Cmp Lev 3 Vault Female 9-12

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.90

Silver  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.85

Bronze  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             8.80

4  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.75

5  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          8.70

6  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.50

7  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                          8.40

8  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               8.20

Special Abilities – Group A  All Around Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                         44.00

Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                       40.20

Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                             20.50

Special Abilities – Group A  Floor Exercise Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           8.00

Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        7.70

Special Abilities – Group A  High Bar Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        7.50

Silver  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           6.50

Special Abilities – Group A  Parallel Bars Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           7.00

Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        6.00

Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.00

Special Abilities – Group A  Pommel Horse Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           7.50

Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        6.00

Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.00

Special Abilities – Group A  Rings Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           7.00

Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        6.00

Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.00

Special Abilities – Group A  VaultMale Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           8.00

Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        7.00

Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.50

Special Abilities Level One All Around Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                   34.70

Silver  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                           32.90

Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             32.40

Bronze  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                        32.40

4  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                   30.40

Special Abilities Level One Balance Beam Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    8.70

Silver  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.00

Silver  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     8.00

Bronze  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            7.80

4  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              7.70

Special Abilities Level One Floor Exercise Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            8.60

Silver  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    8.50

Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              8.40

4  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.20

5  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     8.00

Special Abilities Level One Uneven Bars Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    8.50

Silver  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.20

Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              8.00

Bronze  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            8.00

4  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     7.40

Special Abilities Level One Vault Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    9.00

Silver  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            8.50

Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              8.30

4  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.00

5  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     7.00

Special Abilities Level Three All Around Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                         35.50

Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                       34.10

Special Abilities Level Three Balance Beam Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           9.00

Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.80

Special Abilities Level Three Floor Exercise Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           9.00

Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.80

Special Abilities Level Three Uneven Bars Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

           Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           9.00

Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.50

Special Abilities Level Three Vault Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           8.50

Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.00

Special Abilities Level Two All Around Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                           36.90

Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                  34.40

Bronze  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                             26.80

Special Abilities Level Two Balance Beam Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            9.30

Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    8.90

Bronze  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                              8.80

Special Abilities Level Two Floor Exercise Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            9.30

Silver  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                              9.00

Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    9.00

Special Abilities Level Two Uneven Bars Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            8.80

Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    8.50

Special Abilities Level Two Vault Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            9.50

Silver  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                              9.00

Bronze  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    8.00

Special Abilities – Group B  All Around Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                          52.20

Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                50.80

Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                        48.50

Special Abilities – Group B  Floor Exercise Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            8.50

          Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.20

Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.10

Special Abilities – Group B  High Bar Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            9.00

Silver  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.70

Bronze  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.50

Special Abilities – Group B  Parallel Bars Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            9.00

Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.80

Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          7.50

Special Abilities – Group B  Pommel Horse Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            8.00

Silver  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          7.70

Bronze  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  7.50

Special Abilities – Group B  Rings Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            9.50

Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.80

Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.00

Special Abilities – Group B Vault Male Open

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  9.00

Silver  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.50

Bronze  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            8.20

Special Abilities Level One All Around Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                          34.30

Silver  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                            34.10

Bronze  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                          34.00

4  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                      33.30

Special Abilities Level One Balance Beam Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.70

Silver  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.50

Bronze  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.40

4  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             8.20

  Special Abilities Level One Floor Exercise Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             9.00

Silver  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.90

Bronze  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.80

4  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.20

Special Abilities Level One Uneven Bars Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             8.70

Gold  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.70

Silver  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.60

Silver  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.60

Special Abilities Level One Vault Female

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             8.20

Silver  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.10

Silver  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.10

Bronze  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.00