Results - 2005

Conventional Pistol, Estacada Rod & Gun Club, Estacada Oregon

Redmond Rod & Gun Club, Redmond Oregon

 

 

 

Sub Junior     Clif Little              Gold         201×0    Redmond

Inter Jr.          Shasta Little         Gold         232×1    Redmond

Open             Jordan McGovern  Gold         490×4    Estacada

                     Jerry Treanor        Silver        418×3    Estacada

Senior            Earl Campbell       Gold         547×17  Redmond

                     Mike Vashaw        Silver        491×5   Estacada

                     Alan Hayward        Bronze     458×3   Estacada

Senior +         Jack Jones            Gold         502×9  Redmond

                     Nelson Shew          Silver        465×4  Redmond

                     Chuck Tompkins     Bronze     358×2  Estacada

Women          Barbara Shew        Gold         388×2  Estacada

 

 

International Outdoor Smallbore Prone Powder River Sportsmen, Baker City Oregon,

Redmond Rod & Gun Club, Redmond Oregon, Estacada Rod & Gun Club, Estacada Oregon

Emerald Empire Gun Club, Springfield Oregon

 

Iron Sight

 

Sub Junior         Joseph Pete          Gold         569       Redmond

                        Emily Bowers        Silver         543×12  Baker City

                        Sarah Bowers        Bronze      540×08  Baker City

Int. Junior           Tyler Abel             Gold         565       Redmond

                         Golda Kamerman   Silver        533×06  Estacada

                         Chris Cordoza       Bronze      506×03  Springfield

Junior                 Robert Katzberg    Gold         549×10   Estacada

                          Abraham Kamerman Silver    513×05   Estacada

Open                  Jay Reed               Gold        583×24   Springfield

                          Trent Hering           Silver       575×26   Springfield

                           Kevan Hoffarth       Bronze    561×11   Estacada

Senior                 Alan Hayward         Gold       515×03   Estacada

                          Thad Adams           Silver      513×05   Estacada

                           Larry Katzberg       Bronze    486×06   Estacada

Senior+               Ken Keeling            Gold        565×13  Springfield

                           Nelson Shew          Silver       558       Redmond  

                           John Smith             Bronze     545      Redmond

Women                Kathleen Farrell      Gold         558×14  Springfield

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Any Sight

 

Sub Junior            Clif Little                Gold         579       Redmond

                            Joseph Pete          Silver        572       Redmond

                            Jasmine Adams     Bronze     506×07   Springfield

Inter. Junior            Buddy Ebel           Gold        502×02    Baker City

                             Nini Valerio            Silver       412×03   Baker City

Junior                     Bryon Morrissey    Gold         514×05   Baker City

Open                      Trent Hering          Gold        575×27    Springfield

                              Wayne Winn         Silver        572×17   Springfield

                              Terry Bowers         Bronze      562×13  Baker City

Senior                     Michael Elway       Gold         565×12  Baker City

                              Steve Sprenger      Silver       561×11   Springfield

                               Carl Haggland       Bronze     557.11   Estacada

Senior +                 Don Williams          Gold          576       Estacada

                              Ken Keeling           Silver          570×18  Springfield

                              Nelson Shew         Bronze         569       Redmond

Women                   Carol Collman        Gold          290×02  Estacada

 

 

 

 

 

Winners – STATE GAMES OF OREGON:

 

 

 

 

 

International Trap, Hillsboro Trap and Skeet, Hillsboro Oregon

 

 

 

Junior Class    Mike Kidd               Gold           50×125      (50 out of 125 clays)

 

Open  Class    Ricardo Alcantara    Gold           82×125

 

Johnny Terry           Silver          67×125

 

Craig Jackinsky       Bronze       63×125

 

Senior Class    Dave Senter            Gold          106×125

 

Ron Westphal         Silver         88×125

 

Dan Labaty             Bronze       84×125

 

Senior + Class  Bill Wren                Gold          62×125

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

International Pistol, Tri County Gun Club, Sherwood Oregon

 

 

 

Free Pistol

 

 

 

Open Class      Lee Jensen               Gold         524×5

 

Senior +           Bob Pruitt                 Gold         459×1

 

Russ Reed                Silver        429×2

 

Al Hessel                  Bronze      403

 

Women            Carla Nicholson         Gold          281

 

Barbara Shew            Silver         219×4

 

 

 

Centerfire Pistol

 

 

 

Open Class        Frank Burke              Gold         558×8

 

Lee Jensen               Silver        547×8

 

Senior +             Phil Fisher                Gold         550

 

Al Hessel                  Silver        519

 

Bob Pruitt                  Bronze     507×5                         

 

 

 

Standard Pistol

 

 

 

Open Class        Lee Jensen                Gold         553×6

 

Frank Burke               Silver        505×2

 

Senior +             Bob Pruitt                  Gold         520×7

 

Russ Reed                Silver        498×4

 

Al Hessel                   Bronze      483×1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High Power Sporter Rifle, Powder River Sportsmen, Baker City Oregon

 

 

 

Scope Sight

 

 

 

Sub Junior          Sarah Bowers            Gold          300×3

 

Emily Bowers            Silver         277×2

 

Inter. Jr.              Buddy Ebell               Gold          286×2

 

Nini Valerio                Silver         253×2

 

Junior                  Bryon Morrissey         Gold         304×5

 

Open                   Bill McCarver              Gold         304×6

 

Julie Brackin              Silver        301×6

 

Victor Savage            Bronze      294×4

 

Senior                  Charles Butcher         Gold         116×0

 

Senior+                Elwood Wirth             Gold          311-9

 

Buck Buckner           Silver         306×9

 

Dick Hohstadt           Bronze       300×6

 

Woman                 Julie Brackin             Gold          301×6

 

Sarah Bowers            Silver         300×3

 

Emily Bowers             Bronze      277×2

 

 

 

 

 

Iron Sight

 

 

 

Senior+                   Don Curtis                Gold            300×6

 

Senior                     Michael Elway          Gold            304×5

 

Gary Langlitz           Silver            299-7