Results - 2009

2009 State Games of Oregon 

Shooting Results

Held at Albany Rifle and Pistol Club,

Emerald Empire Gun Club,

Estacada Rod and Gun Club,

Josephine County Sportsmen Association

July 11-12, 2009

 

.22 Rimfire Sporter

 

Sub Junior 13-14 (Aperature)

Gold: Logan Hopkins, Lebanon, Or.                             520-4

 

Open 21-29 (Scope)

Gold: Josh Ferris, Lebanon, Or.                                    571-14

 

Open 40-49 (Scope)

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   578-19

 

Open 50-59 (Post)

Gold: John Matlock, Lebanon, Or.                                513-5

 

Senior 60-69 (Scope)

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                570-19

 

Senior 60-69 (Post)

Gold: Ron Steagall, Albany, Or.                                    565-12

Silver: Mike McCarter, Salem, Or.                               518-5

 

 

Smallbore Prone (Scope)

 

Sub Junior 13-14

Gold: David Allen, Grants Pass, Or.                              462-2

 

Open 21-29

Gold: Tyler Abel, Grants Pass, Or.                                573-19

 

Open 40-49

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   573-15

 

Open 50-59

Gold: Carl Haggland, Portland, Or.                               546-6

Silver: Rod Collman, Boring, Or.                                   539-11

 

Senior 70+

Gold: Richard Burkett, Grants Pass, Or.                        562-13

Silver: Don Williams, Beaverton, Or.                             554-10

 

 

 

Smallbore Prone (Iron)

 

Sub Junior 12 & under

Gold: Sierra Chambers, Grants Pass, Or.                      470-4

 

Sub Junior 13-14

Gold: Sean Cole, Grants Pass, Or.                                533-12

Silver: Julia Elliott, Springfield, Or.                                 527-3

Bronze: Ashley Chambers, Grants Pass, Or.                  509-6

4th: David Allen, Grants Pass, Or.                                 490-2

5th: Tanner Nelson, Grants Pass, Or.                             460-4

 

Open 21-29

Gold: Robbie Katzberg, Oregon City, Or.                     570-21

Silver: Tyler Abel. Grants Pass, Or.                               555-10

 

Open 40-49

Gold: Jay Reed, Eugene, Or.                                         563-14

Silver: Don Ledbetter, Grants Pass, Or.            547-5

Bronze: Richard Chambers, Grants Pass, Or.                527-7

 

Open 50-59

Gold: Larry Katzberg, Oregon City, Or.                        498-5

 

Senior 60-69

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                574-12

Silver: Mike Vashaw, Portland, Or.                               525-4

Bronze: Barbara Shew, Lebanon, Or.                           506-5

4th: Al Hayward, Portland, Or.                          490-1

 

Senior 70+

Gold: Richard Burkett, Grants Pass, Or.                        552-12

 

 

3P Smallbore (Scope)

 

Open 40-49

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   1058-19

 

Open 50-59

Gold: Rod Collman, Boring, Or.                                    818-8

 

3P Smallbore (Iron)

 

Sub Junior 12 & under

Gold: Sierra Chambers, Grants Pass, Or.                      333-2

 

Sub Junior 13-14 (Female)

Gold: Julia Elliott, Springfield, Or.                                  502-4

Silver: Ashley Chambers, Grants Pass, Or.                    356-1

 

Sub Junior 13-14 (Male)

Gold: Sean Cole, Grants Pass, Or.                                875-12

Silver: David Allen, Grants Pass, Or.                             755-1

 

Open 21-29

Gold: Tyler Abel, Grants Pass, Or.                                1051-10

Silver: Robbie Katzberg, Oregon City, Or.                    951-15

 

Open 40-49

Gold: Jay Reed, Eugene, Or.                                         1067-13

Silver: Richard Chambers, Grants Pass, Or.                  786-7

 

Senior 60-69

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                981-12

 

Senior 70+

Gold: Richard Burkett, Grants Pass, Or.                        993-11

 

 

Pistol

 

Open 50-59

Gold: Carl Haggland, Portland, Or.                               396-1

 

Senior 60-69

Gold: Mike Vashaw, Portland, Or.                                528-3

Silver: Nelson Shew, Lebanon, Or.                               517-8

Bronze: Al Hayward, Portland, Or.                               490-3

4th: Dave Alband, Portland, Or.                        462-4

 

Air Rifle

 

Sub Junior 13-14

Gold: Logan Hopkins, Lebanon, Or.                             436

 

Sub Junior 15-16

Gold: Mackenzie Green, Salem, Or.                              576

 

Open 21-29

Gold: Josh Ferris, Lebanon, Or.                                    458

 

Open 40-49

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   510

 

Open 50-59

Gold: John Matlock, Lebanon, Or.                                467

 

Senior 60-69

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                547

Silver: Ron Steagall, Albany, Or.                                   500

Bronze: Barbara Shew, Lebanon, Or.                           409

 

Trap

 

Sub Junior

Gold: Zack Arnold, Lebanon, Or.                                 44

Silver: Logan Hopkins, Lebanon, Or.                            20

 

Open

Gold: Ray Mertin, Salem, Or.                                       42

Silver: John Matlock, Lebanon, Or.                               41

Bronze: Josh Ferris, Lebanon, Or.                                 27

4th: Steve Suing, Lebanon, Or.                          24