Results - 2013

2013 State Games of Oregon

Skating – Roller and Inline Results

at Powell Valley School, Gresham

 

300m Time Trial (Inline)

Juvenile Division Female2013 Skating Medal Winners

Gold:  Michaela Renick, Olympia WA, 42.53

Silver: Myla Thompson, Portland OR, 1:04.12

Freshman Division Female

Gold: Maggie Martine, Portland OR, 39.60

Silver: Savanna Smith, Portland OR, 41.47

Junior Division Female

Gold: Teneah Rushen, Portland OR, 35.38

Silver: Charlene Lowther, Milwaukie OR, 40.97

Senior Division Male

Gold: Craig Smith, Salem OR, 34.60

Master Division 1 Male

Gold: Eason Foby, Portland OR, 35.53

Master Division 2 Male

Gold: Kevin Sabeta Bak, Portland OR, 38.72

Master Division 3 Male

Gold: Joseph Boquiren, Portland OR, 39.53

300m Time Trial (Quads)

Juvenile Division Female

Gold: Michaela Renick, Olympia WA, 58.78

Silver: Avalon Marshall, Portland OR, 1:05.5

Master Division 1 Female

Gold: Adah Lavoy, Portland OR, 53.38

Silver: Meagan Renick, Olympia WA, 56.91

Master Division 3 Male

 
Michaela and Myla with their medals.

Gold: Harvey Marshall Lavoy, 46.38

750m Distance (Inline)

Juvenile Division Female

Gold: Michaela Renick, Olympia WA, 2:00.28

Silver: Myla Thompson, Portland OR, 2:24.18

750m Distance (Quads)

Juvenile Division Female

Gold: Michaela Renick, Olympia WA, 2:51.41

Silver: Avalon Marshall, Portland OR, 3:02.25

1500m Distance (Inline)

Juvenile Division Female

Gold: Michaela Renick, Olympia WA, 4:19.64

Silver: Myla Thompson, Portland OR, 6:46.15

Freshman Division Female

Gold: Maggie Martine, Portland OR, 3:45.91

Silver: Savanna Smith, Portland OR, 4:17.10

Junior Division Female

Gold: Teneah Rushen, Portland OR, 3:28.31

Silver: Charlene Lowther, Milwaukie OR, 3:46.58

Senior Division Male

Gold: Craig Smith, Salem OR, 3:30.24

Master Division 1 Male

Gold: Eason Foby, Portland OR, 3:28.52

Master Division 2 Male

Gold: Kevin Sabeta Bak, Portland OR, 3:31.41

Master Division 3 Male

Gold: Joseph Boquiren, Portland OR, 3:37.34

 

Skating- 2 Competitors in Action

1500m Distance (Quads)

Juvenile Division Female

Gold: Michaela Renick, Olympia WA, 6:01.64

Silver: Avalon Marshall, Portland OR, 6:16.12

Master Division 1 Female

Gold: Adah Lavoy, Portland OR, 4:43.12

Silver: Meagan Renick, Olympia WA, 5:32.54

Master Division 3 Male

Gold: Harvey Marshall Lavoy, Portland OR, 3:52.60

2000m Distance (Inline)

Junior Division Female

Gold: Teneah Rushen, Portland OR, 5:20.54

Senior Division Male

Gold: Craig Smith, Salem OR, 5:20.74

Master Division 1 Male

Gold: Eason Foby, Portland OR, 5:20.72

Master Division 2 Male

Gold: Kevin Sabeta Bek, Portland OR, 5:22.72

Master Division 3 Male

Gold: Joseph Boquiren, Portland OR, 5:25.70

3000m Distance (Inline)

Freshman Division Female

Gold: Maggie Martine, Portland OR, 8:14.11

Silver: Savanna Smith, Portland OR, 9:27.00

Junior Division Female

Gold: Teneah Rushen, Portland OR, 7:28.49

Silver: Charlene Lowther, Milwaukie OR, 8:19.10

Senior Division Male

Gold: Craig Smith, Salem OR, 7:32.66

Master Division 1 Male

Gold: Eason Foby, Portland OR, 7:33.53

Master Division 2 Male

Gold: Kevin Sabeta Bak, Portland OR, 7:33.17

Master Division 3 Male

Gold: Joseph Boquiren, Portland OR, 7:32.64

 

Skating- Youth Competitor in Action

9000m Distance (Inline)

Junior Division Female

Gold: Teneah Rushen, Portland OR, 24:04.14

Senior Division Male

Gold: Craig Smith, Salem OR, 24:09.72

Master Division 1 Male

Gold: Eason Foby, Portland OR, 24:07.03

Master Division 2 Male

Gold: Kevin Sabeta Bak, Portland OR, 25:06.40

Master Division 3 Male

Gold: Joseph Boquiren, Portland OR, 24:12.15

9000m Distance (Quads)

Master Division 1 Female

Gold: Adah Lavoy, Portland OR, 27:20.14

Master Division 3 Male

Gold: Harvey Marshall Lavoy, Portland OR, 26:39.00

Skating- 5 Competitors in Action