Results - 2006

2006 State Games of Oregon Roller Skating Results

  10 K Male DivII(14+) – Standard

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Craig Smith; Salem, OR                                                                                                              22:00:48

              2    Marcel Hermans; Portland, OR

              3    Lance Winterfeld; Beaverton, OR

  5 K Female DivII(14+) – Standard

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Angela Officer; Portland, OR                                                                                                      12:34:93

              2    Lexie Woodward; Lake Oswego, OR

  5 K Female DivIII – Standard

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Teddie L Matteson; Portland, OR                                                                                                13:42:93

              2    Susan Smith; Salem, OR

  5 K Male DivI(13&U) – Standard

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Tyler Smith; Salem, OR                                                                                                               11:28:24

  5 K Male DivIII – Standard

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Michael Layton; Milwaukie, OR                                                                                                    11:55:00

                    Kirk Matteson; Portland, OR

  Dance Creative Standard

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Kelsey Edwards; Salem, OR

              2    Jennifer Hall; Gresham, OR

              3    Hannah Armstead; Tigard, OR

              4    Christina Spry; Cornelius, OR

  Dance Solo Juv/Elem

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Sabrina Hernandez-Reed; Portland, OR

              2    Kathleen Garre; Portland, OR

  Dance Solo Nov/Esq/Mast/Vet

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Sheri Peterson; Portland, OR

              2    Douglas Bechtel; Cornelius, OR

                    David Warren; Troutdale, OR

                    Debbie Goodrich; Tigard, OR

  Dance Solo Qual

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Spencer Swetnam; Gresham, OR

  Sunday, July 09, 2006                                                                                                                                      Page 1 of 6

 

2006 State Games of Oregon Roller Skating Results

              1    Emily Mackay; Portland, OR

              2    Tiffani Burson; Clackamas, OR

              2    Hannah Armstead; Tigard, OR

              3    Kaylee Chavez; Clackamas, OR

              3    Kelsey Edwards; Salem, OR

              4    Bill duncan; Oregon City, OR

              4    Aura Hernandez Reed; Portland, OR

              5    Elyce Nollette; Milwaukie, OR

              5    Christina Spry; Cornelius, OR

              6    Debbie Goodrich; Tigard, OR

              7    Kit Duncan; Oregon City, OR

  Dance Team Qual

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Micheal Mcclinktick; Portland, OR

              1    Debbie Goodrich; Tigard, OR

              2    Kit Duncan; Oregon City, OR

              2    Bill duncan; Oregon City, OR

  Dance Tiny Tot Stroking

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Chloe Toney; Eugene, OR

              3    Ashley Caloia; Springfield, OR

              3    Cecila Welsh; Portland, OR

  Elem/Soph C 13 and Under

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Logan Bahn; Eugene, OR

              2    Nicole Bahn; Eugene, OR

                    Paige Williams; Tigard, OR

  Figures Fr/Soph

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Jennifer Hall; Gresham, OR

              2    Elyce Nollette; Milwaukie, OR

              3    Kelsey Edwards; Salem, OR

              4    Tiffani Burson; Clackamas, OR

  Figures Juv/Elem

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

                    Kathleen Garre; Portland, OR

  Figures Nov/Esq/Mast/Vet

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Robert Marrella; Gresham, OR

  Sunday, July 09, 2006                                                                                                                                      Page 2 of 6

 

2006 State Games of Oregon Roller Skating Results

              2    Mary Ellen Reed; Portland, OR

              3    Douglas Bechtel; Cornelius, OR

  Figures Open Qualifier – Adult

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Kit Duncan; Oregon City, OR

              2    Polly Smith; Vancouver, WA

              3    Kathy Reed; Gresham, OR

              3    Darly Reed; Gresham, OR

              5    David Warren; Troutdale, OR

              6    Sheri Peterson; Portland, OR

              7    Kelsey Kolibaba; Milwaukie, OR

              8    Sabrina Hernandez-Reed; Portland, OR

                    Logan Bahn; Eugene, OR

  Figures Open Qualifier – Youth

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Aura Hernandez Reed; Portland, OR

              2    Sean Mckinnon; Clackamas, OR

              3    Kathleen Garre; Portland, OR

              4    Ryan Mckinnon; Clackamas, OR

  Juvinile B 10 and Under

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Chloe Toney; Eugene, OR

              2    Emily Anderson; Eugene, OR

              3    Cecila Welsh; Portland, OR

              4    Jackie Bahn; Eugene, OR

              4    Paige Williams; Tigard, OR

              6    Ashley Caloia; Springfield, OR

              7    Heely Golian; Eugene, OR

  National Qualifier Solo Dance

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Renee Koch; Portland, OR

              2    Agnes Stevenson; Portland, OR

                    Elyce Nollette; Milwaukie, OR

                    Bill duncan; Oregon City, OR

                    Kit Duncan; Oregon City, OR

  National Qualifier Solo Dance 8

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

                    Hannah Armstead; Tigard, OR

                    Christina Spry; Cornelius, OR

  Sunday, July 09, 2006                                                                                                                                      Page 3 of 6

 

2006 State Games of Oregon Roller Skating Results

                    Kaylee Chavez; Clackamas, OR

                    Spencer Swetnam; Gresham, OR

  Open Team Dance

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Spencer Swetnam; Gresham, OR

              1    Hannah Armstead; Tigard, OR

              2    Agnes Stevenson; Portland, OR

              2    Robert Marrella; Gresham, OR

  Road 10k Male DivII(14+) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Ed Rybak; Portland, OR                                                                                                             25:06:82

                    Lance Winterfeld; Beaverton, OR

  Road 1500 Pack Female DivB(11+) – JO

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Lexie Woodward; Lake Oswego, OR                                                                                             3:44:74

                    Susan Smith; Salem, OR

  Road 1500 Pack Male DivA(10&U) – JO

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Jonathan Layton; Milwaukie, OR                                                                                                   4:36:11

                    Joshua Hermans; Potland, OR

  Road 5k Female DivI(13&U) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Courtney Craun; Vancouver, WA                                                                                                 18:24:35

  Road 5k Male DivI(13&U) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Brandon Layton; Milwaukie, OR                                                                                                   16:21:00

                    Jonathan Layton; Milwaukie, OR

  Singles JO Lev1 8 & U

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Chloe Toney; Eugene, OR

              2    Jackie Bahn; Eugene, OR

              3    Cecila Welsh; Portland, OR

  Singles Juv/Elem

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Nicole Bahn; Eugene, OR

              2    Emily Anderson; Eugene, OR

                    Cecila Welsh; Portland, OR

  Singles Open Qual

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

  Sunday, July 09, 2006                                                                                                                                      Page 4 of 6

 

2006 State Games of Oregon Roller Skating Results

              1    Jennifer Hall; Gresham, OR

              2    Logan Bahn; Eugene, OR

  Stnd 10000M Pack Male DivII(14+)

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Craig Smith; Salem, OR                                                                                                              23:10:00

                    Marcel Hermans; Portland, OR

  Stnd 3000M Pack Male DivI(7-13)

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Tyler Smith; Salem, OR                                                                                                                7:13:83

  Stnd 3000M Time Female DivIII

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Teddie L Matteson; Portland, OR                                                                                                  9:00:16

                    Susan Smith; Salem, OR

  Stnd 3000M Time Male DivIII

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Michael Layton; Milwaukie, OR                                                                                                      7:38:48

                    Kirk Matteson; Portland, OR

  Stnd 300M Time Female DivII(14+)

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Angela Officer; Portland, OR                                                                                                        0:37:33

              2    April Beck; Gresham, OR                                                                                                              0:39:84

              3    Lexie Woodward; Lake Oswego, OR                                                                                             0:42:63

  Stnd 300M Time Male DivI(7-13)

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Tyler Smith; Salem, OR                                                                                                                0:36:62

  Stnd 300M Time Male DivII(14+)

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Craig Smith; Salem, OR                                                                                                                0:34:25

              2    Lance Winterfeld; Beaverton, OR                                                                                                  0:35:11

              3    Marcel Hermans; Portland, OR                                                                                                      0:36:01

  Stnd 300M Time Male DivIII

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Michael Layton; Milwaukie, OR                                                                                                      0:38:91

              2    Kirk Matteson; Portland, OR                                                                                                         0:47:38

  Stnd 5000M Pack Female DivII(14+)

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Angela Officer; Portland, OR                                                                                                      13:23:20

                    Susan Smith; Salem, OR

                    Lexie Woodward; Lake Oswego, OR

  Sunday, July 09, 2006                                                                                                                                      Page 5 of 6

 

2006 State Games of Oregon Roller Skating Results

  Track 1500 Pack Female DivII(14+) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

                    Lexie Woodward; Lake Oswego, OR

  Track 1500 Pack Male DivII(14+) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Joe Rasca; Salem, OR                                                                                                                 3:36:92

  Track 300 Time Female DivI(13&U) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Courtney Craun; Vancouver, WA                                                                                                   1:07:06

  Track 300 Time Male DivI(13&U) – Citizens

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Brandon Layton; Milwaukie, OR                                                                                                    0:51:54

                    Jonathan Layton; Milwaukie, OR

  Track 300 Timed Female DivB(11+) – JO

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Teddie L Matteson; Portland, OR                                                                                                  0:46:10

              2    Susan Smith; Salem, OR                                                                                                              0:52:02

  Track 300 Timed Male DivA(10&U) – JO

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Jonathan Layton; Milwaukie, OR                                                                                                   0:51:99

              2    Joshua Hermans; Potland, OR                                                                                                      0:53:41

  Track 300 Timed Male DivB(11+) – JO

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Joe Rasca; Salem, OR                                                                                                                 0:38:18

            Sunday, July 09, 2006