Results - 2011

STATE GAMES OF OREGON

Skating Results held at

Powell Valley School, Gresham Or.

July 9th 2011

 

 

300m Time Trial (Inline)

Juvenile Division Male:

          Gold: Bergan Ohling, Albany Oregon, 59.5

 

Juvenile Division Female:

          Gold: Nicole McGraw, Clackamas Oregon, 58.8

 

Freshman Division Female:

          Gold: Faith Offerman, Sandy Oregon, 38.9

         Silver: Jade Bouthellier, Portland Oregon, 45.0

 

Junior Division Female:

          Gold: Teneah Rushen, Portland Oregon, 36.3

 

300m Time Trial (Quads)

Freshman Division Male:

          Gold: Jay Adams, Gresham Oregon, 1:01.5

 

Freshman Division Female:

          Gold: Samantha Adams, Gresham Oregon, 45.5                                                                                                                                                                                                      

 

Master Division 2 Female:

          Gold: Nanette Wallace, Portland Oregon, 43.1

 

Master Division 2 Male:

          Gold: Eric Ohling, Albany Oregon, 38.8

         Silver: James Nozler, Portland Oregon – Portland Oregon, 45.2

 

Master Division 3 Male:

          Gold: Burke Pierce, Milwaukie Oregon, 43.6

 

750m Distance (Inline)

Juvenile Division Male:

          Gold: Bergan Ohling, Albany Oregon, 2:41.6

 

 

 

1500m Distance (Inline)

Juvenile Division Female:

          Gold: Nicole McGraw, Clackamas Oregon, 5:21.3

 

Freshman Division Female:

          Gold: Faith Offerman, Sandy Oregon, 3:21.4

         Silver: Lexi Moyer, Portland Oregon, 3:28.17

         Bronze: Jade Bouthellier, Portland Oregon, 4:12.53

 

Junior Division Female:

          Gold: Teneah Rushen, Portland Oregon, 3:21.6

 

1500m Distance (Quads)

Freshman Division Female:

          Gold: Samantha Adams, Gresham Oregon, 4:08.9

 

Master Division 2 Male:

          Gold: Eric Ohling, Albany Oregon, 3:45.40

        Silver: James Nosler, Portland Oregon, 3:46.2

 

Master Division 2 Female:

          Gold: Nanatte Wallce, Portland Oregon, 3:45.9

 

Master Division 3 Male:

          Gold: Burke Pierce, Milwaukie Oregon, 4:28.78

 

3000m Distance (Inline)

Freshman Division Female:

          Gold: Faith Offerman, Sandy Oregon, 7:02.3

         Silver: Lexi Moyer, Portland Oregon, 7:02.42

 

Junior Division Female:

          Gold: Teneah Rushen – Portland Oregon, 7:02.0