Results - 2004

2004 State Games of Oregon

Track and Field Results

Mt. Hood Community College, Gresham, OR

July 10-11, 2004

 

Boys 10&U 1500M

Gold: Cole Zink,Boring, 7:05.32;

Girls 11-12  1500M

Gold: Silvie Andrews,Boring, 8:04.12;

Boys 11-12  1500M

Gold: Wil Zink,Boring, 7:04.63;

Girls 10&U 100M

Gold: Liana Bernard,Portland, 16.85;

Silver: Haley Mcdonald,Gresham, 16.99;

Bronze: Jewell Penn,Portland, 18.86

Boys 10&U 100M

Gold: Andrew Kirvin-Quamme,Portland, 16.22;

Silver: Alex Blough Swingen,Vancover, 16.32;

Bronze: DeVante Moore,Portland, 16.46

Girls 11-12  100M

Gold: Angela Frazier,Portland, 13.56;

Silver: Danielle Thomas,Portland, 14.96;

Bronze: Katie Friesen,Lake Oswego, 16.76

Boys 11-12  100M

Gold: Steven Bernard,Portland, 13.81;

Silver: Rashan Williams,Portland, 15.18;

Boys 13-14  100M

Gold: Doyle Griffin,Portland, 13.08;

Girls 11-12  400M

Gold: Katie Friesen,Lake Oswego, 1:23.08;

Boys 10&U 400M

Gold: Jennifer Teppo,Portland, 1:20.41;

Silver: Ricardo Gonzalez,Canby, 1:20.42;

Bronze: Isaac O Casey,Warrenton, 1:24.55

Boys 11-12  400M

Gold: Timmy Walter,Milwaukie, 1:20.18;

Silver: Wil Zink,Boring, 1:29.32;

Girls 13-14  400M

Gold: Kim Tune,Troutdale, 1:09.40;

Boys 13-14  400M

Gold: Doyle Griffin,Portland, 1:00.49;

Silver: Daniel Friesen,Lake Oswego, 1:06.17;

Girls 10&U 200M

Gold: Dakota Kendall,Milwaukie, 31.23;

Silver: Liana Bernard,Portland, 35.10;

Boys 10&U 200M

Gold: Andrew Kirvin-Quamme,Portland, 34.51;

Silver: DeVante Moore,Portland, 34.98;

Bronze: Jennifer Teppo,Portland, 35.25

Girls 11-12  200M

Gold: Angela Frazier,Portland, 27.78;

Silver: Danielle Thomas,Portland, 31.49;

Bronze: Katie Friesen,Lake Oswego, 36.26

Boys 11-12  200M

Gold: Steven Bernard,Portland, 29.36;

Silver: Kyle Hagmeier,Portland, 29.56;

Bronze: Rashan Williams,Portland, 31.40

Boys 13-14  200M

Gold: Doyle Griffin,Portland, 26.71;

Girls 10&U 800M

Gold: Haley Mcdonald,Gresham, 3:17.63;

Boys 10&U 800M

Gold: Cole Zink,Boring, 3:18.19;

Girls 11-12  800M

Gold: Silvie Andrews,Boring, 3:21.39;

Boys 11-12  800M

Gold: Timmy Walter,Milwaukie, 3:05.75;

Silver: Kyle Niezgoda,Clackamas, 3:14.05;

Bronze: Wil Zink,Boring, 3:16.30

Boys 13-14  800M

Gold: HANS HAGMEIER,PORTLAND, 2:29.91;

Mens 50-54  3000M WALK

Gold: PAT DETLOFF,OREGON CITY, 15:14.01;

Silver: Robert Frank,Banks, 16:32.82;

Bronze: Ralph Eccles,Klamath falls, 20:14.17

Mens 60-64  3000M WALK

Gold: GEORGE OPSAHL,LAKE OSWEGO, 16:54.88;

Mens 70-74  3000M WALK

Gold: Ron MacPike,Milwaukie, 19:38.10;

Silver: DICK VAUGHN,PORTLAND, 20:29.56;

Womens 40-44  3000M WALK

Gold: Carmen Jackinsicy,Aloha, 17:29.51;

Womens 50-54  3000M WALK

Gold: CYNDY GOODMAN,GRESHAM, 24:15.75;

Womens 60-64  3000M WALK

Gold: Kaye Duncan,Portland, 22:42.59;

Womens 50-54  2000M STEEPLE CHASE

Gold: Ingrid Macomber,Gresham, 13:15.85;

Womens 55-59  2000M STEEPLE CHASE

Gold: Jean Moule,Stayton, 14:21.98;

Womens 30-34  2000M STEEPLE CHASE

Gold: Nicole Stewart,PENDLETON, 7:59.00;

Womens 60-64 2000M STEEPLE CHASE

Gold: Laura Stepan,Gresham, 13.22.29;

Mens 40-44  3000M STEEPLE CHASE

Gold: Rick Sherman,Jefferson, 11:58.53;

Mens 50-54  3000M STEEPLE CHASE

Gold: JIM SATTERFIELD,PORTLAND, 13:03.84;

Mens 55-59  3000M STEEPLE CHASE

Gold: Jake Osborne,Pendleton, 14:02.62;

Silver: ED TANNER,GRESHAM, 16:57.31;

Womens 45-49  3000M STEEPLE CHASE

Gold: KATHLEEN GOULD,SHERWOOD, 31.40;

Womens 65-69  80M HH

Gold: Becky Sisley,Eugene, 17.32;

Mens 60-64  100M HH

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 21.58;

Mens 65-69  100M HH

Gold: Wayne Bartley,Camas, 22.38;

Mens 15-18  110M HH

Gold: Christopher Dilley,Portland, 19.51;

Mens 35-39  110M HH

Gold: Andrew Jannsen,Portland, 17.19;

Mens 40-44  110M HH

Gold: Jim Severson,Clackamas, 18.91;

Mens 45-49  110M HH

Gold: Frank Schmidt,Battle ground, 17.08;

Mens 55-59  1500M

Gold: MARC WIITALA,PORTLAND, 4:58.88;

Silver: DAVID GONZALES,PORTLAND, 5:11.96;

Bronze: ED TANNER,GRESHAM, 6:48.73

Mens 60-64  1500M

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 6:03.11;

Silver: Mike Ryan,Portland, 6:15.13;

Mens 65-69  1500M

Gold: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 6:07.45;

Mens 70-74  1500M

Gold: JACK KEENER,PORTLAND, 6:27.17;

Mens 85-89  1500M

Gold: Daniel Bulkley,Phoenix, 8:53.35;

Mens 40-44  1500M

Gold: JOE DUDMAN,PORTLAND, 4:22.25;

Mens 45-49  1500M

Gold: MIKE ANDREWS,BORING, 4:51.54;

Mens 30-34  1500M

Gold: John King,Tualatin, 4:10.10;

Mens 35-39  1500M

Gold: Sean Kohlas,Portland, 4:13.30;

Mens 15-18  1500M

Gold: Drew Wasmund,Wilsonville, 5:09.89;

Womens 45-49  1500M

Gold: Jennifer Teppo,Vancouver, 5:03.82;

Womens 70-74  1500M

Gold: Suzi MacLeod,Bend, 6:52.88;

Mens 70-74  100M

Gold: JACK COY,TILLAMOOK, 15.80;

Silver: JIM SCHLEWITZ,ALBANY, 16.70;

Mens 65-69  100M

Gold: Stanley Schmidt,McMinnville, 14.47;

Silver: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 17.54;

Mens 60-64  100M

Gold: PAUL EDENS,SILVERTON, 12.37;

Silver: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 14.37;

Mens 55-59  100M

Gold: David Williams,Banks, 13.27;

Mens 45-49  100M

Gold: Bob Blackburn,Keizer, 12.71;

Silver: Doug Mathias,Beaverton, 13.00;

Mens 40-44  100M

Gold: Paul Scarlett,Portland, 12.21;

Silver: Kasey Griffin,Beaverton, 12.64;

Bronze: Charles Patton,Lake Oswego, 12.74

Womens 40-44  100M

Gold: Linda Butler,Portland, 14.38;

Womens 50-54  100M

Gold: KATHLEEN GOULD,SHERWOOD, 31.40;

Womens 55-59  100M

Gold: Candy Puterbaugh,Portland, 15.45;

Silver: CAROLINE COONEY,VANCOUVER, 17.21;

Womens 60-64  100M

Gold: ROSE SCHLEWITZ,ALBANY, 19.42;

Womens 75-79  100M

Gold: Melicent Whinston,Portland, 23.99;

Mens 30-34  5000M WALK

Gold: JASON MATHEWS,BEAVERTON, 35:43.21;

Mens 50-54  5000M WALK

Gold: PAT DETLOFF,OREGON CITY, 26:19.43;

Silver: Robert Frank,Banks, 28:02.60;

Mens 55-59  5000M WALK

Gold: George Mercure,Portland, 31:1Gold:20;

Mens 60-64  5000M WALK

Gold: GEORGE OPSAHL,LAKE OSWEGO, 28:32.98;

Mens 65-69  5000M WALK

Gold: Alan Poisner,Overland Park, 32:12.36;

Mens 70-74  5000M WALK

Gold: Ron MacPike,Milwaukie, 33:25.20;

Silver: DICK VAUGHN,PORTLAND, 34:48.77;

Womens 15-18  100M

Gold: yasmeen Cole,Portland, 13.32;

Silver: Kelly Benson,Hillsboro, 15.02;

Mens 15-18  100M

Gold: JASON GOULD,SHERWOOD, 16.00;

Mens 19-29  100M

Gold: BRANDON Bruce,Portland, 11.23;

Silver: ERIC Dahl,Eugene, 1.30;

Womens 40-44  400M

Gold: Linda Butler,Portland, 1:07.06;

Mens 60-64  400M

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 1:07.84;

Silver: Mike Ryan,Portland, 1:11.28;

Mens 65-69  400M

Gold: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 1:23.05;

Mens 70-74  400M

Gold: Don Kane,North Plains, 1:10.24;

Mens 55-59  400M

Gold: David Williams,Banks, 1:01.95;

Silver: MARC WIITALA,PORTLAND, 1:02.92;

Mens 40-44  400M

Gold: DAVID Harding,Lake Oswego, 1:02.87;

Mens 45-49  400M

Gold: MIKE ANDREWS,BORING, 55.22;

Mens 19-29  400M

Gold: JARICHO Yoakum,Portland, 50.96;

Silver: Joshua Gold:,Beaverton, 53.50;

Mens 15-18  400M

Gold: JASON GOULD,SHERWOOD, 1:21.52;

Mens 30-34  3000M

Gold: KYLE Williamson,Portland, 10:43.09;

Mens 35-39  3000M

Gold: TIM Beckeh,Portland, 11:10.82;

Mens 40-44  3000M

Gold: JOE DUDMAN,PORTLAND, 9:25.48;

Mens 60-64  3000M

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 14:47.57;

Mens 65-69  3000M

Gold: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 13:13.64;

Mens 70-74  3000M

Gold: JACK KEENER,PORTLAND, 13:50.51;

Womens 55-59  300M IH

Gold: Jean Moule,Stayton, 1:30.19;

Mens 60-64  300M IH

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 1:20.18;

Mens 70-74  300M IH

Gold: John Nelson,Milwaukie, 1:12.13;

Womens 40-44  400M IH

Gold: Linda Butler,Portland, 1:19.92;

Mens 35-39  400M IH

Gold: Andrew Jannsen,Portland, 1:05.16;

Mens 40-44  400M IH

Gold: Rick Sherman,Jefferson, 1:10.61;

Womens 45-49  800M

Gold: DEEANN DOUGHERTY,PORTLAND, 2:41.13;

Womens 55-59  800M

Gold: Candy Puterbaugh,Portland, 2:46.47;

Womens 70-74  800M

Gold: Suzi MacLeod,Bend, 3:15.63;

Mens 50-54  800M

Gold: Dave Clingan,Portland, 2:07.95;

Mens 55-59  800M

Gold: MARC WIITALA,PORTLAND, 2:26.21;

Silver: DAVID GONZALES,PORTLAND, 2:34.61;

Mens 60-64  800M

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 2:49.71;

Silver: Mike Ryan,Portland, 2:56.38;

Mens 65-69  800M

Gold: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 3:06.09;

Mens 70-74  800M

Gold: Don Kane,North Plains, 3:05.62;

Mens 85-89  800M

Gold: Daniel Bulkley,Phoenix, 4:11.06;

Mens 30-34  800M

Gold: John King,Tualatin, 2:04.75;

Mens 40-44  800M

Gold: DAVID Harding,Lake Oswego, 2:24.37;

Mens 19-29  800M

Gold: JARICHO Yoakum,Portland, 2:00.35;

Mens 15-18  800M

Gold: Drew Wasmund,Wilsonville, 2:23.27;

Womens 40-44  200M

Gold: Linda Butler,Portland, 30.13;

Womens 55-59  200M

Gold: Candy Puterbaugh,Portland, 31.91;

Mens 60-64  200M

Gold: PAUL EDENS,SILVERTON, 25.37;

Silver: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 30.14;

Bronze: Mike Ryan,Portland, 33.61

Mens 65-69  200M

Gold: JOE Hoffman,, 30.97;

Silver: Stanley Schmidt,McMinnville, 31.10;

Bronze: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 36.08

Mens 50-54  200M

Gold: L.C. Gay,Portland, 46.06;

Mens 55-59  200M

Gold: David Williams,Banks, 27.04;

Mens 40-44  200M

Gold: Kasey Griffin,Beaverton, 25.89;

Mens 45-49  200M

Gold: Doug Mathias,Beaverton, 27.76;

Mens 30-34  200M

Gold: todd Wright,Troutdale, 27.66;

Mens 19-29  200M

Gold: BRANDON Bruce,Portland, 22.96;

Silver: ERIC Dahl,Eugene, 23.10;

Bronze: JARICHO Yoakum,Portland, 24.01

Womens 15-18  200M

Gold: Caressa Sims,Portland, 26.15;

Mens 15-18  200M

Gold: Gordon Gay,Portland, 27.56;

Womens 50-54  5000M

Gold: Jeanna Summers,Portland, 29:54.81;

Womens 75-79  5000M

Gold: HELEN LACHMAN,PORTLAND, 44:41.88;

Mens 19-29  5000M

Gold: Alejandro Dominques,Portland, 16:25.77;

Mens 40-44  5000M

Gold: JOE DUDMAN,PORTLAND, 16:28.20;

Mens 45-49  5000M

Gold: Alan Knoop,Oregon City, 16:33.81;

Silver: Chris Marks,Portland, 18:05.48;

Mens 50-54  5000M

Gold: Scott Kessler,Portland, 19:48.81;

Mens 55-59  5000M

Gold: MARC WIITALA,PORTLAND, 19:41.23;

Silver: ED TANNER,GRESHAM, 24:46.07;

Mens 60-64  5000M

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 27:48.69;

Mens 65-69  5000M

Gold: Jim Davis,Harrisburg, 22:01.67;

Silver: LARRY WRIGHT,PUYALLUP, 23:27.06;

Boys 10&U Long Jump

Gold: Andrew Kirvin-Quamme,Portland, 10′ 11″;

Silver: Adair Clark,Portland, 8′ 6″;

Girls 10&U Long Jump

Gold: Dakota Kendall,Milwaukie, 11′-1/2″;

Silver: Liana Bernard,Portland, 8′-5 3/4″;

Bronze: Allison Crane,Gresham, 7′-2″

Mens 80-84  HIGH JUMP

Gold: GILBERT YOUNG,PORTLAND, 3′-8″;

Mens 75-79  HIGH JUMP

Gold: RAY PROPST,ASTORIA, 4′-1/2″;

Mens 70-74  HIGH JUMP

Gold: JACK KEENER,PORTLAND, 3′-8″;

Mens 60-64  HIGH JUMP

Gold: Don McCrea,Portland, 4′-2″;

Silver: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 4′-0″;

Bronze: JACK KONDRASUK,PORTLAND, 4′-0″

Mens 55-59  HIGH JUMP

Gold: ED TANNER,GRESHAM, 4’0″;

Mens 45-49  HIGH JUMP

Gold: Bob Blackburn,Keizer, 4′-8″;

Mens 40-44  HIGH JUMP

Gold: Jim Severson,Clackamas, 5′-6″;

Mens 35-39  HIGH JUMP

Gold: COREY SWIM,Portland, 6′-1″;

Boys 10&U Shotput

Gold: Adair Clark,Portland, 18′-2″;

Silver: Nick Hof,Gresham, 16′-6″;

Girls 10&U Shotput

Gold: Jewell Penn,Portland, 10′-1″;

Womens 75-79  SHOTPUT

Gold: Patricia Osmon,Junction City, 16′-8″;

Silver: Melicent Whinston,Portland, 16′-4″;

Womens 70-74  SHOTPUT

Gold: MARILYN GRAY,TALENT, 15′-10″;

Womens 55-59  SHOTPUT

Gold: Jean Moule,Stayton, 23′-9″;

Womens 50-54  SHOTPUT

Gold: Ingrid Macomber,Gresham, 23′-4″;

Silver: KATHLEEN GOULD,SHERWOOD, 17′-9″;

Womens 45-49  SHOTPUT

Gold: Monica Kendall,Milwaukie, 41′-7″;

Girls 13-14  Discus

Gold: Lauren Wilkins,Portland, 104’7″;

Silver: Kim Tune,Troutdale, 72’7.5″;

Boys 11-12  Shotput

Gold: Kyle Hebb,Boring, 16′-1″;

Mens 85-89  SHOTPUT

Gold: Daniel Bulkley,Phoenix, 21′-8″;

Mens 75-79  SHOTPUT

Gold: CAL HERSEY,Springfield, 27′-4″;

Mens 70-74  SHOTPUT

Gold: Tom Allison,Eugene, 37′-9″;

Silver: Owen Saben,Milwaukie, 36′-6″;

Bronze: C Gary Loosli,Warren, 32′-3″

Mens 65-69  SHOTPUT

Gold: BOB LAWSON,OCEAN SHORES, 37′-8″;

Silver: NEIL SALING,PORTLAND, 37′-2″;

Bronze: JOHN KING,PORTLAND, 25′-6″

Mens 60-64  SHOTPUT

Gold: Scott Landis,Lake Oswego, 35′-7″;

Silver: Don McCrea,Portland, 32′-7″;

Bronze: Joseph Myers,Eugene, 32′-6″

Mens 55-59  SHOTPUT

Gold: Chuck Chapin,Albany, 47′-3″;

Silver: JERRY FORD,GRESHAM, 40′-8″;

Bronze: ED TANNER,GRESHAM, 26′-0″

Mens 50-54  SHOTPUT

Gold: Eb Buck,Newberg, 51′-9″;

Silver: RAY MILOJEVICH,Portland, 40′-8″;

Bronze: Jan Grigsby,Milwaukie, 27′-9″

Mens 45-49  SHOTPUT

Gold: Ray Burton,Aloha, 40′-8″;

Silver: Terry Luchs,Portland, 30′-10″;

Bronze: Bob Blackburn,Keizer, 28′-5″

Mens 40-44  SHOTPUT

Gold: William Tyson,Wilsonville, 33′-2″;

Silver: Charles Loosli,Scappoose, 31′-2″;

Mens 35-39  SHOTPUT

Gold: Jason Palmer,Heppner, 31′-7″;

Boys 13-14 Discus

Gold: Christopher Sawyer,Portland, 64.9;

Boys 11-12  Long Jump

Gold: Steven Bernard,Portland, 12′-11″;

Silver: Kyle Hebb,Boring, 10′-3/4″;

Girls 11-12  Long Jump

Gold: Danielle Thomas,Portland, 12′-6 3/4″;

Womens 75-79  JAVELIN

Gold: Patricia Osmon,Junction City, 38′-1″;

Womens 65-69  JAVELIN

Gold: Becky Sisley,Eugene, 96′-5″;

Womens 60-64  JAVELIN

Gold: Laura Stepan,Gresham, 45′-3″;

Womens 55-59  JAVELIN

Gold: Jean Moule,Stayton, 42′-5″;

Womens 50-54  JAVELIN

Gold: Ingrid Macomber,Gresham, 69′-1″;

Silver: KATHLEEN GOULD,SHERWOOD, 23′-7″;

Womens 45-49  JAVELIN

Gold: Monica Kendall,Milwaukie, 128′-4″;

Silver: Barbara Friesen,Lake Oswego, 90′-7″;

Womens 40-44  JAVELIN

Gold: Linda Butler,Portland, 83′-5.3″;

Womens 19-29  JAVELIN

Gold: Kate Buehler,McMinnville, 133′-6″;

Womens 15-18  JAVELIN

Gold: Angela Scott,Gresham, 115′-4″;

Silver: Renee Evans,Astoria, 111′-9″;

Boys 13-14  Shotput

Gold: Christopher Sawyer,Portland, 31′-4″;

Girls 13-14  Shotput

Gold: Cassie Sevier,, 33′-6″;

Silver: Kim Tune,Troutdale, 27′-5″;

Mens 15-18  SHOTPUT

Gold: Jason Mentzer,Aumsville, 51′-6″;

Silver: Greg Bailey,Beaverton, 41′-8″;

Bronze: JASON GOULD,SHERWOOD, 23′-11″

Womens 15-18  SHOTPUT

Gold: Thanhtan Lai,Hillsboro, 33′-8″;

Silver: Natalie Rombach,Mist, 28′-9″;

Bronze: Jennifer Elliott,Portland, 22′-10″

Boys 13-14  Long Jump

Gold: Doyle Griffin,Portland, 16′-7 1/2″;

Girls 13-14  Long Jump

Gold: Kim Tune,Troutdale, 13′-8 3/4″;

Mens 85-89  JAVELIN

Gold: Daniel Bulkley,Phoenix, 60′-1″;

Silver: JOSEPH MALLON,PORTLAND, 42′-6″;

Mens 75-79  JAVELIN

Gold: RAY PROPST,ASTORIA, 85′-4″;

Silver: CAL HERSEY,Springfield, 78′-9″;

Mens 70-74  JAVELIN

Gold: C Gary Loosli,Warren, 119′;

Silver: Tom Allison,Eugene, 102′-5″;

Bronze: Ray Guimary,Portland, 56′-5″

Mens 65-69  JAVELIN

Gold: BOB LAWSON,OCEAN SHORES, 110′-11″;

Silver: JOHN KING,PORTLAND, 80′-6″;

Mens 60-64  JAVELIN

Gold: Ora Banister,Paisley, 110′-1″;

Silver: Don McCrea,Portland, 100′-8″;

Bronze: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 40′-0″

Mens 55-59  JAVELIN

Gold: Chuck Chapin,Albany, 114′-9″;

Mens 50-54  JAVELIN

Gold: Eb Buck,Newberg, 186′-8″;

Silver: Walter Chamberlain,Madras, 136′-10″;

Bronze: RAY MILOJEVICH,Portland, 123′-5 1/2″

Mens 45-49  JAVELIN

Gold: Billy Mckinney,Portland, 100′-8″;

Mens 40-44  JAVELIN

Gold: Charles Loosli,Scappoose, 100′-3″;

Mens 35-39  JAVELIN

Gold: COREY SWIM,Portland, 197′-0″;

Mens 15-18  LONG JUMP

Gold: Vase Georgier,Beaverton, 21′-10 1/2″;

Silver: Christopher Dilley,Portland, 18′-1″;

Bronze: JASON GOULD,SHERWOOD, 13′-3 1/4″

Womens 15-18  LONG JUMP

Gold: Angela Scott,Gresham, 16′-4 3/4″;

Mens 19-29  SHOTPUT

Gold: James WEBSTER,Beaverton, 51′-8″;

Boys 13-14  High Jump

Gold: Doyle Griffin,Portland, 5′-4″;

Mens 19-29  HIGH JUMP

Gold: Ryan Mitchell,Milwaukie, 6′-4″;

Silver: Joshua Gold:,Beaverton, 4′-8″;

Mens 15-18  JAVELIN

Gold: Alex Fong,Beaverton, 146′-10″;

Silver: Christopher Sawyer,Portland, 74′-1″;

Mens 19-29  LONG JUMP

Gold: Joshua Gold:,Beaverton, 16′-10 1/4″;

Mens 70-74  WEIGHT THROW

Gold: Owen Saben,Milwaukie, 41′-4″;

Silver: Tom Allison,Eugene, 36′-8″;

Mens 65-69  WEIGHT THROW

Gold: BOB LAWSON,OCEAN SHORES, 43′-0″;

Silver: JOHN KING,PORTLAND, 23′-5″;

Mens 60-64  WEIGHT THROW

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 22′-0″;

Mens 55-59  WEIGHT THROW

Gold: Chuck Chapin,Albany, 48′-9″;

Mens 50-54  WEIGHT THROW

Gold: Jan Grigsby,Milwaukie, 35′-9″;

Mens 45-49  WEIGHT THROW

Gold: Ray Burton,Aloha, 47′-4″;

Mens 40-44  WEIGHT THROW

Gold: William Tyson,Wilsonville, 30′-3″;

Silver: Charles Loosli,Scappoose, 24’7″;

Womens 75-79  WEIGHT THROW

Gold: Patricia Osmon,Junction City, 20′-8″;

Silver: Melicent Whinston,Portland, 18′-11″;

Womens 50-54  WEIGHT THROW

Gold: KATHLEEN GOULD,SHERWOOD, 16′-0″;

Womens 19-29  WEIGHT THROW

Gold: MEG WOCHNICK,Wilsonville, 44′-0″;

Womens 75-79  HAMMER

Gold: Patricia Osmon,Junction City, 56′-2″;

Womens 19-29  HAMMER

Gold: kameko Gay,Portland, 155′-9″;

Silver: MEG WOCHNICK,Wilsonville, 120′-4″;

Womens 65-69  POLE VAULT

Gold: Becky Sisley,Eugene, 2.32m;

Womens 19-29  POLE VAULT

Gold: Jessie Gallaher,Troutdale, 10′-6″;

Womens 15-18  POLE VAULT

Gold: rachel Hof,Gresham, 10′-0″;

Silver: cayla Weissert,Boring, 9′-0″;

Mens 75-79  POLE VAULT

Gold: JOHN CLEVELAND,BEND, 2.32m;

Mens 65-69  POLE VAULT

Gold: DONALD GRAY,TALENT, 9′-6″;

Mens 60-64  POLE VAULT

Gold: Don McCrea,Portland, 9′-0″;

Mens 55-59  POLE VAULT

Gold: John Altendorf,Corvallis, 12′-6″;

Silver: Josef Pfister,Battle Ground, 10′-6″;

Silver: STEVE WENNERLIND,TROUTDALE, 10′-6″;

Mens 40-44  POLE VAULT

Gold: michael Jaqua,Boring, 12′-6″;

Silver: Steve ,Portland, 12′-6″;

Mens 19-29  HAMMER

Gold: Danny Barley,Halsey, 190′-4″;

Mens 15-18  HAMMER

Gold: Christopher Dilley,Portland, 99′-9″;

Silver: Chase Burton,Aloha, 99′-2″;

Mens 75-79  HAMMER

Gold: Harvey Lewellen,Springfield, 139′-7 1/2″;

Silver: RAY PROPST,ASTORIA, 77′-8″;

Mens 70-74  HAMMER

Gold: Owen Saben,Milwaukie, 96′-1″;

Silver: Tom Allison,Eugene, 94′-11″;

Mens 65-69  HAMMER

Gold: BOB LAWSON,OCEAN SHORES, 101′-3″;

Mens 60-64  HAMMER

Gold: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 58′-3″;

Mens 55-59  HAMMER

Gold: Chuck Chapin,Albany, 144′-10″;

Mens 50-54  HAMMER

Gold: forrest Brouillard,Portland, 95′-9″;

Silver: Jan Grigsby,Milwaukie, 70′-8″;

Mens 45-49  HAMMER

Gold: Ray Burton,Aloha, 140′-0″;

Mens 40-44  HAMMER

Gold: William Tyson,Wilsonville, 83′-6″;

Silver: C Gary Loosli,Warren, 81′-0″;

Womens 55-59  HIGH JUMP

Gold: CAROLINE COONEY,VANCOUVER, 3′-8″;

Silver: Jean Moule,Stayton, 3′-2″;

Womens 15-18  DISCUS

Gold: Natalie Rombach,Mist, 107′;

Silver: Thanhtan Lai,Hillsboro, 88′-8″;

Mens 15-18  DISCUS

Gold: Nicholas Cole,Portland, 153′-7″;

Silver: Greg Bailey,Beaverton, 134′-1″;

Bronze: Christopher Dilley,Portland, 124′

Mens 30-34  POLE VAULT

Gold: ALLEN Heinly,Bend, 14′-5″;

Silver: todd Wright,Troutdale, 11′-6″;

Mens 19-29  POLE VAULT

Gold: Richard Bruno,Corvallis, 14′-1″;

Mens 15-18  POLE VAULT

Gold: SAMUEL Helland,Gresham, 13′-0″;

Silver: Ben Funk,Vancouver, 12′-6″;

Bronze: Tyson Cecka,Vancouver, 12′-0″

Mens 19-29  DISCUS

Gold: James WEBSTER,Beaverton, 150′-4″;

Silver: Danny Barley,Halsey, 116′-8″;

Womens 75-79  LONG JUMP

Gold: Melicent Whinston,Portland, 6′-10 1/4″;

Womens 65-69  LONG JUMP

Gold: Becky Sisley,Eugene, 11′-1″;

Womens 55-59  LONG JUMP

Gold: CAROLINE COONEY,VANCOUVER, 11′-5 1/2″;

Mens 75-79  LONG JUMP

Gold: RAY PROPST,ASTORIA, 12′-1 3/4″;

Mens 65-69  LONG JUMP

Gold: Norman Macleod,Vancouver, 14′-2″;

Mens 60-64  LONG JUMP

Gold: Victor Chaney,Beaverton, 13′-8 3/4;

Silver: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 12′-3 1/2;

Mens 55-59  LONG JUMP

Gold: STEVE WENNERLIND,TROUTDALE, 14′ 8 1/4″;

Mens 35-39  LONG JUMP

Gold: COREY SWIM,Portland, 19′-2″;

Womens 15-18  TRIPLE JUMP

Gold: Angela Scott,Gresham, 35′-8″;

Mens 15-18  TRIPLE JUMP

Gold: MATT Lariza,Boring, 41′-5 1/4″;

Womens 75-79  DISCUS

Gold: Patricia Osmon,Junction City, 36′-3″;

Womens 70-74  DISCUS

Gold: patsy Sullivan,Bend, 43′-4″;

Silver: MARILYN GRAY,TALENT, 40′-1″;

Bronze: Sabra Cleveland,Bend, 40′-0″

Womens 55-59  DISCUS

Gold: Jean Moule,Stayton, 56′-7″;

Womens 50-54  DISCUS

Gold: Ingrid Macomber,Gresham, 63′-7″;

Silver: KATHLEEN Gould,, 32′-3″;

Womens 45-49  DISCUS

Gold: Barbara Friesen,Lake Oswego, 74′-7″;

Mens 35-39  DISCUS

Gold: Jason Palmer,Heppner, 105′-9″;

Mens 30-34  DISCUS

Gold: DEAN BARLEY,ST HELENS, 107′-10″;

Silver: Kirby Gleason,Portland, 84′-1″;

Mens 75-79  TRIPLE JUMP

Gold: RAY PROPST,ASTORIA, 25′-9 1/2″;

Mens 65-69  TRIPLE JUMP

Gold: Norman Macleod,Vancouver, 31′-2″;

Mens 60-64  TRIPLE JUMP

Gold: Victor Chaney,Beaverton, 30′-11 1/2″;

Silver: STEPHEN PEIRCE,SHERWOOD, 25′-2″;

Bronze: JACK KONDRASUK,PORTLAND, 22′-8″

Mens 45-49  TRIPLE JUMP

Gold: Mike Lariza,Gresham, 42′-5 1/4″;

Mens 40-44  DISCUS

Gold: William Tyson,Wilsonville, 104′-7″;

Silver: Charles Loosli,Scappoose, 92′-10″;

Mens 55-59  DISCUS

Gold: Chuck Chapin,Albany, 144′-6″;

Mens 50-54  DISCUS

Gold: Jan Grigsby,Milwaukie, 93′-6″;

Mens 75-79  DISCUS

Gold: Harvey Lewellen,Springfield, 124′-0″;

Silver: CAL HERSEY,Springfield, 85′-11″;

Bronze: dennis Sullivan,Bend, 79′-8″

Mens 70-74  DISCUS

Gold: Tom Allison,Eugene, 106′-0″;

Silver: C Gary Loosli,Warren, 103′-0″;

Bronze: Owen Saben,Milwaukie, 98′-7″

Mens 65-69  DISCUS

Gold: Conrad Sundholm,West linn, 138′-5″;

Silver: NEIL SALING,PORTLAND, 130′-2″;

Bronze: BOB LAWSON,OCEAN SHORES, 125′-5″

Mens 60-64  DISCUS

Gold: Joseph Myers,Eugene, 138′-0″;

Silver: Norman Johnson,Salem, 113′-10″;

Bronze: Ora Banister,Paisley, 113′-1″

Shot Put Wheelchair

Gold: Vincent Gould,Sherwood, 11′-11″;

Discus Wheelchair

Gold: Vincent Gould,, 29′-0″;

Club Throw Wheelchair

Gold: Vincent Gould,Sherwood, 10′-5″;

100M Wheelchair

Gold: Vincent Gould,Sherwood, 1:40.50;