Results - 2006

2006 State Game of Oregon – Track & Field Results

                                                                                               

100M                                                                                     

 

Female                                                                                    

 

(10&U)                                                                                     

Gold              Jasmin McKenzie-Portland                                    14:92

Silver             Anna Graham-Corvallis                                         16:39

Bronze           Abigale Spencer-Troutdale                                    16.99

(11-12)                                                                                     

Gold              DeJuanae Toliver-Porter-Portland                          14:46

Silver             Brooke Graham-Corvallis                                      16:73

(13-14)                                                                                     

Gold              Keely DePietro-Gresham                                       14:32

Silver             Kai Davidson-Seaside                                          15:19

(15-18)                                                                                     

Gold              Carly Izzett-Portland                                              13.83

(40-44)                                                                                     

Gold              Maria Cloward-Portland                                         14.88

(55-59)                                                                                     

Gold              Caroline Cooney-Vancouver                                  16.91

(65-69)                                                                                     

Gold              Marilyn Rickson-Eugene                                       21.18

 

Male                                                                                        

 

(10&U)                                                                                     

Gold              Matthew Shoun-Scappoose                                  14:74

Silver             Sterling Kendall-Milwaukie                                     14:95

Bronze           Hutu Spencer-Troutdale                                        15:18

(13-14)                                                                                     

Gold              Robbie Magill-Lake Oswego                                 12:44

(15-18)                                                                                     

Gold              Kyle McMullen-Astoria                                          11.89

Silver             Manny Clark-Lake Oswego                                    13.43

(19-29)                                                                                     

Gold              Cody Davidson-Medford                                      11.45

Silver             Bradley Kemberling-Portland                                 13.29

Bronze           Austin Mansfield-Gresham                                    16.03

(40-44)                                                                                     

Gold              Art Anderson-Beaverton                                        11.56

Silver             Steve Sanders-St. Paul                                         12.44

Bronze           David Chetlain-Beaverton                                      13.41

(45-49)                                                                                     

Gold              Donald Soares-Talent                                           14.88

Silver             Lyons Michael-Portland                                        15.23

 

(50-54)                                                                                     

Gold              Marcus Irving-Portland                                          12:21

(60-64)                                                                                     

Gold              Robert Rice-Corvallis                                            14.15

Silver             Stephen Peirce-Sherwood                                     14.42

Bronze           Douglas Kirkpatrick-Medford                                15.28

(65-69)                                                                                     

Gold              Paul Edens-Portland                                             12.68

Silver             Don Mc Crea-Portland                                          17.33

(70-74)                                                                                     

Gold              Robert Hewitt-Gresham                                         14.52

Silver             Joe Hoffman-Gresham                                         15.6

 

 

100M HH                                                                                          

 

Male                                                                                        

(60-64)                                                                                     

Gold              Joe Johnston-Portland                                         16.54

Silver             Stephen Peirce-Sherwood                                     22.37

 

 

110M HH                                                                                          

 

Male                                                                                        

(15-18)                                                                                     

Gold              Kyle McMullen-Astoria                                          16.15

Silver             Ian Compton-Boring                                             21.06

(35-39)                                                                                     

Gold              Andrew Jannsen-Portland                                     17.55

(60-64)                                                                                     

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     25

 

 

1500M                                                                                   

 

Female                                                                                    

(19-29)                                                                                     

Gold              Michel Wilson-Sandy                                            5:45.83

Silver             Rachel Rizzo-Gresham                                          7:17.82

(50-54)                                                                                     

Gold              Pat Swehosky-Stayton                                         9:14.10

 

Male                                                                                        

(10&U)                                                                                     

Gold              Liam Keaney-Portland                                           6:40.89

(35-39)                                                                                     

Gold              Bill Gardiner-Portland                                            5:31.85

Silver             Kevin Johnson-Salem                                           6:00.88

(40-44)                                                                                     

Gold              Joe Dudman-Gresham                                          4:13.87

(45-49)                                                                                     

Gold              Kevin Paulk-Portland                                            4:13.11

Silver             Michael Lyons-Portland                                        7:22.83

(50-54)                                                                                     

Gold              Erik Ojala-Beaverton                                             4:52.98

Silver             Scott Kessler-Portland                                          5:16.40

Bronze           Donald Cook-Wood Village                                  6:10.15

(55-59)                                                                                     

Gold              David Gonzales-Portland                                      5:29.21

(60-64)                                                                                     

Gold              Ed Tanner-Gresham                                              6:10.85

Silver             Stephen Peirce-Sherwood                                     6:48.73

Bronze           Steve Munroe-Hillsboro                                        6:28.87

(65-69)                                                                                     

Gold              Larry Wright-Puyallup                                            6:23.53

 

 

2000M STEEPLE CHASE                                                            

 

Female                                                                                    

(19-29)                                                                                     

Gold              Michel Wilson-Sandy                                            8:04.21

(45-49)                                                                                     

Gold              Margo Arn-                                                           12:33.08

 

Male                                                                                        

(60-64)                                                                                     

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     9:31.16

Silver             Ed Tanner-Gresham                                              9:56.02

Bronze           Steve Munroe-Hillsboro                                        10:52.31

(65-69)                                                                                     

Gold              Robert Ryan-Vancouver                                        12:19.60

 

 

200M                                                                                     

 

Female                                                                                    

(10U)                                                                                       

Gold              Jasmin McKenzie-Portland                                    31.99

Silver             Anna Graham-Corvallis                                         36.13

Bronze           Abigail Spencer-Troutdale                                     37.63

(11-12)                                                                                     

Gold              Dejuane Toliver-Porter-Portland                             30.49

Silver             Brooke Graham-Corvallis                                      35.32

(15-18)                                                                                     

Gold              Kelsey Fleenor-Portland                                        27.9

Silver             Carley Izzett-                                                        28.17

(19-29)                                                                                     

Gold              Michel Wilson-Sandy                                            30.61

(40-44)                                                                                     

Gold              Maria Cloward-Portland                                         30.94

(50-54)                                                                                     

Gold              Carmen McClintock-Dallas                                    43.48

(65-69)                                                                                     

Gold              Marilyn Rickson-Eugene                                       47.35

 

Male                                                                                        

(10&U)                                                                                     

Gold              Matthew Shoun-Scappoose                                  31.24

Silver             Hutu Spencer-Troutdale                                        32.18

Bronze           Cayman Linson-Fairview                                       37.08

(11-12)                                                                                     

Gold              Adair Clark-Portland                                             31.18

(13-14)                                                                                     

Gold              Grant Wilson-Oregon City                                     24:97

Silver             Robbie Magill-Lake Oswego                                 25:67

(15-18)                                                                                     

Gold              Kyle McMullen-Astoria                                          24.26

Silver             Jeff Tolman-                                                        25.4

(19-29)                                                                                     

Gold              Bradley Kemberling-Portland                                 28.2

Silver             Austin Mansfield-Gresham                                    34.47

(30-34)                                                                                     

Gold              Keoni McHone-Milwaukie                                      23.99

(35-39)                                                                                     

Gold              Andrew Jannsen-Portland                                     26.09

Silver             Fidel Banuelos-Lafayette                                      26.23

Bronze           Shawn McMorris-Portland                                     27.9

(40-44)                                                                                     

Gold              Art Anderson-Beaverton                                        23.67

Silver             Brian Coushay-Beaverton                                      24.41

Bronze           David Chetlain-Beaverton                                      25.04

(45-49)                                                                                     

Gold              Mike Andrews-Boring                                            25.74

Silver             Donald Soares-Talent                                           30.25

Bronze           Mike Lyons-Portland                                             31.88

(50-54)                                                                                     

Gold              Brian Valley-Beaverton                                          28.58

Silver             Scott McMullen-Astoria                                         31.95

(60-64)                                                                                     

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     30.95

Silver             Douglas Kirkpatrick-Medford                                33.98

Bronze           Terry Thompson-Newport                                      37.69

(65-69)                                                                                     

Gold              Paul Edens-Portland                                             25.98

(70-74)                                                                                     

Gold              Joe Hoffman-Gresham                                         31.38

 

 

3000M                                                                                   

 

Male                                                                                        

(15-18)                                                                                     

Gold              Alejandro Bayles-Portland                                     10:10.73

(45-49)                                                                                     

Gold              David Harding-Lake Oswego                                 10:44.86

Silver             Ken Croteau-Newberg                                           11:10.72

(60-64)                                                                                     

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     15:02.81

Silver             Steve Monroe-Gresham                                        15:17.98

Bronze           Robert Ryan-Vancouver                                        17:07.92

(65-69)                                                                                     

Gold              Larry Wright-Puyallup                                            13:37.75

 

 

3000M STEEPLE CHASE                                                            

 

Male                                                                                        

(40-44)                                                                                     

Gold              Rick Sherman-Jefferson                                       11:59.77

(45-49)                                                                                     

Gold              David Harding-Lake Oswego                                 12:11.05

 

 

3000M WALK                                                                                  

 

Female                                                                                    

(13-14)                                                                                     

Gold              Shannon Myers-Newberg                                      23:28.61

(50-54)                                                                                     

Gold              Pat Swehosky-Stayton                                         26.11.97

 

 

 

 

Male                                                                                        

(50-54)                                                                                     

Gold              Robert Frank-Banks                                              16:01.11

Silver             Doug Vermeer-Portland                                        17:27.26

(60-64)                                                                                     

Gold              George Opsahl-Lake Oswego                               16:42.99

(70-74)                                                                                     

Gold              Ron MacPike-Milwaukie                                        20:20.87

(75-79)                                                                                     

Gold              Dick Vaughn-Portland                                           21:03.01

 

 

300M IH                                                                                

 

Female                                                                                    

(19-29)                                                                                     

Gold              Michel Wilson-Sandy                                            57.7

 

Male                                                                                        

(60-64)                                                                                     

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     1:03.28

 

 

400M                                                                                     

 

Female                                                                                    

(10&U)                                                                                     

Gold              Kara Jannsen-Portland                                          1:38.54

(11-12)                                                                                     

Gold              Dakota Kendall-Milwaukie                                     1:10.81

(13-14)                                                                                     

Gold              Keely DePietro-Gresham                                       1:07.21

(35-39)                                                                                     

Gold              Michele Taylor-Portland                                        1:06.02

(40-44)                                                                                     

Gold              Maria Cloward-Portland                                         1:11.99

(50-54)                                                                                     

Gold              Carmen McClintock-Dallas                                    1:42.15

 

Male                                                                                        

(10&U)                                                                                     

Gold              Matt Crouser-Gresham                                          1:13.81

Silver             Tom Franklin-Gresham                                          1:28.13

 

(11-12)                                                                                     

Gold              Adair Clark-Portland                                             1:10.88

(13-14)                                                                                     

Gold              Grant Wilson-Oregon City                                     55:46

Silver             Robbie Magill-Lake Oswego                                 58:66

Bronze           Zachary Olivera-LaCenter                                      1:13.55

(15-18)                                                                                     

Gold              Manny Clark-Lake Oswego                                    1:01.85

(19-29)                                                                                     

Gold              Bradley Kemberling-Portland                                 1:01.28

(35-39)                                                                                     

Gold              Shawn McMorris-Portland                                     1:01.39

(40-44)                                                                                     

Gold              Brian Coushay-Beaverton                                      55.05

(45-49)                                                                                     

Gold              Donald Soares-Talent                                           1:05.99

(50-54)                                                                                     

Gold              Scott McMullen-Astoria                                         1:16.26

(60-64)                                                                                     

Gold              Rich Tucker-                                                         1:02.78

Silver             Terry Thompson-Newport                                      1:11.09

Bronze           Stephen Peirce-Sherwood                                     1:12.72

(65-69)                                                                                     

Gold              Larry Wright-Puyallup                                            1:23.17

 

 

400M IH                                                                                

 

Male                                                                                        

(15-18)                                                                                     

Gold              Kyle McMullen-Astoria                                          1:05.23

Silver             Ian Compton-Boring                                             1:05.48

(35-39)                                                                                     

Gold              Andrew Jannsen-Portland                                     1:05.85

(60-64)                                                                                     

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     1:36.48

 

 

5000M                                                                                   

 

Male                                                                                        

(45-49)                                                                                     

Gold              Robert Conradt-Portland                                       17:13.19

Silver             Alan Knoop-Oregon City                                       17:22.37

Bronze           Ken Croteau-Newberg                                           19:56.22

(60-64)                                                                                     

Gold              Steve Muroe-Hillsboro                                          29:46.60

Silver             Robert Ryan-Vancouver                                        31:35.26

Bronze           Stephen Peirce-Sherwood                                     36:26.93

(65-69)                                                                                     

Gold              Larry Wright-Puyallup                                            24:13.10

(70-74)                                                                                     

Gold              Ed Raymaker-Portland                                          31:23.48

 

 

5000M WALK                                                                                  

 

Female                                                                                    

(40-44)                                                                                     

Gold              Carmen Jackinsky-Aloha                                       30:47.77

Silver             Karen Kravanic-Portland                                       34:28.79

(55-59)                                                                                     

Gold              Susan Bristow-Vancouver                                     36:11.30

(60-64)                                                                                     

Gold              Darlene Backlund-Redmond                                  33:38.91

 

Male                                                                                        

(50-54)                                                                                     

Gold              Robert Frank-Banks                                              27:31.63

(60-64)                                                                                     

Gold              George Opsahl-Lake Oswego                               28:53.01

(65-69)                                                                                     

Silver             John Backlund-Redmond                                      30:32.16

(70-74)                                                                                     

Gold              Ron MacPike-Milwaukie                                        34:19.39

(75-79)                                                                                     

Gold              Dick Vaughn-Portland                                           35:56.28

 

 

800M                                                                                     

 

Female                                                                                    

(10&U)                                                                                     

Gold              Kara Jannsen-Portland                                          4:06.41

(13-14)                                                                                     

Gold              Andra Thompson-Beaverton                                  2:40.83

(19-29)                                                                                     

Gold              Michel Wilson-Sandy                                            2:38.10

 

 

Male                                                                                        

(10&U)                                                                                     

Gold              Matt Crouser-Gresham                                          2:53.94

Silver             Tom Franklin-Gresham                                          3:29.94

(19-29)                                                                                     

Gold              Bradley Kemberling-Portland                                 2:28.69

(30-34)                                                                                     

Gold              John Hlavacs-                                                      2:18.12

(35-39)                                                                                     

Gold              Shawn McMorris-Portland                                     2:26.72

Silver             Kevin Johnson-Salem                                           2:44.24

(40-44)                                                                                     

Gold              Joe Dudman-Gresham                                          2:07.34

(45-49)                                                                                     

Gold              Kevin Paulk-Portland                                            2:02.47

Silver             Mike Andrews-Boring                                            2:17.34

(60-64)                                                                                     

Gold              Rich Tucker-                                                         2:28.89

Silver             Stephen Peirce-Sherwood                                     3:16.07

Bronze           Steve Munroe-Hillsboro                                        3:30.28

(65-69)                                                                                     

Gold              Larry Wright-Puyallup                                            3:18.57

 

 

80M HH                                                                                

 

Male                                                                                        

(70-74)                                                                                     

Gold              Robert Hewitt-Gresham                                         14.6

 

 

DISCUS                                                                                

 

Female                                                                                    

(13-14)                                                                                     

Gold              Colleen Bailey-Gresham                                        95′ 6″

Silver             Danielle Baucom-Battle Ground                             79′ 6″

Bronze           Kai Davidson-Seaside                                          59′ 8″

(15-18)                                                                                     

Gold              Anja Crawford-Grants Pass                                   111′

Silver             Rebecca Rafferty-Scappoose                               93′ 5″

(19-29)                                                                                     

Gold              Julie Schultz-Beaverton                                         97′ 5″

(50-54)                                                                                     

Gold              Annie Vaughan-Astoria                                         52′ 11″

 

Male                                                                                        

(13-14)                                                                                     

Gold              Zachary Lofting-Culver                                          55′ 7.5″

Silver             Adair Clark-Portland                                             72′ 8″

(15-18)                                                                                     

Gold              Chase Burton-Aloha                                              129′ 7″

Silver             Mac Crawford-Portland                                         128′ 10″

(19-29)                                                                                     

Gold              Justin Turcotte-Springfield                                    93′ 3″

(30-34)                                                                                     

Gold              Danny Barley-Halsey                                            119′ 8″

Silver             Dean Barley-St Helens                                          99′ 8″

Bronze           Kirby Gleason-Portland                                         97′ 5″

(35-39)                                                                                     

Gold              Jeff Wood-Aumsville                                            135-2

Silver             Jason Palmer-Heppner                                         104′ 4″

(40-44)                                                                                     

Gold              Michael Lofting-Culver                                          93′ 6″

(50-54)                                                                                     

Gold              Ray Burton-Aloha                                                 147′ 3″

Silver             Brian Valley-Beaverton                                          140′ 3″

(60-64)                                                                                     

Gold              Cornelius McCormick-Bend                                   120′ 8″

Silver             Robert Rice-Corvallis                                            89′ 1″

Bronze           Stephen Peirce-Sherwood                                     53′ 2″

(65-69)                                                                                     

Gold              Joe Myers-Eugene                                               135′ 4″

Silver             Conrad Sundholm-West Linn                                 120′ 3″

Bronze           Alan Sanborn-Vancouver                                      90′ 5″

(70-74)                                                                                     

Gold              Bob Lawson-Ocean Shores                                   130′ 1″

Silver             Neil Saling-Portland                                              121′ 9″

Bronze           C Gary Loosli-Warren                                            97′ 3″

(75-79)                                                                                     

Gold              Tom Allison-Eugene                                             100′ 6″

Silver             John Nelson-Milwaukie                                         80′ 1″

 

 

HAMMER                                                                                         

 

Female                                                                                    

(19-29)                                                                                     

Gold              Thanhtam Lai-Hillsboro                                         97′ 9″

(50-54)                                                                                     

Gold              Pat Swehosky-Stayton                                         49-3

 

 

 

 

 

Male                                                                                        

 

(19-29)

 

Gold              Jeremiah Drelleshak-Portland                                143′ 7″

 

(30-34)

 

Gold              Danny Barley-Halsey                                            184′ 2″

 

Silver             Dean Barley-St Helens                                          133′ 8″

 

(40-44)

 

Gold              Michael Lofting-Culver                                          74′ 8″

 

(50-54)

 

Gold              Ray Burton-Aloha                                                 167′ 3″

 

(65-69)

 

Gold              Alan Sanborn-Vancouver                                      85′ 3″

 

(70-74)

 

Gold              Bob Lawson-Ocean Shores                                   120′ 5″

 

Silver             Wayne Sabin-Milwaukie                                        90′ 3″

 

(75-79)

 

Gold              Tom Allison-Eugene                                             95′ 7″

 

Silver             John Greenlee-Troutdale                                       73′ 1″

 

Bronze           Ward Church-Gresham                                          62′ 7″

 

 

 

 

 

HIGH JUMP                                                                                     

 

 

 

Female                                                                                    

 

(10&U)

 

Gold              Kara Jannsen-Portland                                          2′ 10″

 

(13-14)

 

Gold              Danielle Baucom-Battle Ground                             4′ 6″

 

Silver             Kai Davidson-Seaside                                          4′ 0″

 

(30-34)

 

Gold              Allison Wood-Gresham                                         5′ 0″

 

(55-59)

 

Gold              Caroline Cooney-Vancouver                                  3′ 8″

 

Silver             Cherie Potsklan-Hillsboro                                      3′ 1″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(10&U)

 

Gold              Sterling Kendall-Milwaukie                                     4′ 1″

 

(15-18)

 

Gold              Markus Ojala-Beaverton                                        5′ 8.5″

 

Silver             Kyle McMullen-Astoria                                          5′ 6.5″

 

(19-29)

 

Gold              Kai Ojala-Beaverton                                              6′ 2″

 

Silver             Matt Lariza-Boring                                                6′ .25″

 

(35-39)

 

Gold              Andrew Jannsen-Portland                                     5′ 8″

 

 

 

(40-44)

 

Gold              Michael Toll-Salem                                               5′ 8″

 

Silver             Beaver Stradley-Portland                                      4′ 8″

 

(55-59)

 

Gold              Sig Jensen-Portland                                             5′ 0″

 

(60-64)

 

Gold              Joe Johnston-Portland                                         4′ 10″

 

Silver             Stephen Peirce-Sherwood                                     4′ 0″

 

(65-69)

 

Gold              Don McCrea-Portland                                           4′

 

(70-74)

 

Gold              Robert Hewitt-Gresham                                         4′ 5″

 

Silver             John Steinman-Tulelake                                        3′ 10″

 

(75-79)

 

Gold              Ray Propst-Astoria                                               4′ 1″

 

(80-84)

 

Gold              Gilbert Young-Portland                                         3′ 6″

 

 

 

 

 

JAVELIN                                                                                          

 

 

 

Female                                                                                    

 

(13-14)

 

Gold              Kai Davidson-Seaside                                          60-10

 

Silver             Colleen Bailey-Gresham                                        47-10

 

(19-29)

 

Gold              DeeDee Arnall-Forest Grove                                 141′ .25″

 

(50-54)

 

Gold              Monica Kendall-Milwaukie                                     144′ 11.5″

 

Silver             Barbara Friesen-Lake Oswego                               78′ 5.5″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(15-18)

 

Gold              Caleb Kollenburn-Gresham                                    168′ 5″

 

Silver             Mac Crawford-Portland                                         161′ 8″

 

(19-29)

 

Gold              Bryce Johnson-Gresham                                       189′ 2″

 

(35-39)

 

Gold              Corey Swim-Portland                                            190′ 6″

 

Silver             Patrick Ellsberg-Vancouver                                   104′ 3″

 

(50-54)

 

Gold              Brian Valley-Beaverton                                          155-4

 

 

 

 

 

(60-64)

 

Gold              Doug Appel-Eugene                                             138-11

 

Silver             Robert Rice-Corvallis                                            118-6

 

Bronze           Stephen Peirce-Sherwood                                     118-6

 

(65-69)

 

Gold              Gary Reddaway-Oregon City                                 142′ 4″

 

Silver             Alan Sanborn-Vancouver                                      100′ 5″

 

Bronze           Don McCrea-Portland                                           92′ 7″

 

(70-74)

 

Gold              Bob Lawson-Ocean Shores                                   118′ 1″

 

Silver             C Gary Loosli-Warren                                            113′ 2″

 

Bronze           Wayne Sabin-Milwaukie                                        65′ 3″

 

(75-79)

 

Gold              Tom Allison-Eugene                                             90′ 8″

 

Silver             John Nelson-Milwaukie                                         68′ 11″

 

(80-84)

 

Gold              Frank Weber-Scappoose                                      61′ 10″

 

 

 

 

 

LONG JUMP                                                                                   

 

 

 

Female                                                                                    

 

(10&U)

 

Gold              Jasmin McKenzie-Portland                                    12′ 11″

 

(11-12)

 

Gold              Dakota Kendall-Milwaukie                                     13′ 3.5″

 

(13-14)

 

Gold              Kai Davidson-Seaside                                          13′ 1″

 

Silver             Danielle Baucom-Battle Ground                             13′

 

(15-18)

 

Gold              Carley Izzett-Portland                                            15′ 2.25″

 

(19-29)

 

Gold              Michelle Wildson-Sandy                                        12’ 2”

 

(40-44)

 

Gold              Julie Toll-Keizer                                                    11′ 10.75″

 

(55-59)

 

Gold              Caroline Cooney-Vancouver                                  11′ 1.75″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(10&U)

 

Gold              Matthew Shoun-Scappoose                                  13′ 3.5″

 

Silver             Sterling Kendall-Milwaukie                                     12′ 5.25″

 

Bronze           Michael Shoun-Scappoose                                   9′ 10.75″

 

(13-14)

 

Gold              Robbie Magill-Lake Oswego                                 17′ 6.5″

 

Silver             Zachary Olivera-LaCenter                                      13′ 6.5″

 

(15-18)

 

Gold              Kyle McMullen-Astoria                                          19′ 7″

 

(19-29)

 

Gold              Ryan Henley-Portland                                           13” 5”

 

(35-39)

 

Gold              Dan Sheets-Portland                                            14′ 11″

 

(40-44)

 

Gold              Michael Toll-Salem                                               20′ 2.5″

 

Silver             Brian Coushay-Beaverton                                      19′ 8.75″

 

Bronze           David Chetlain-Beaverton                                      15′ 4.25″

 

(45-49)

 

Gold              David Harding-Lake Oswego                                 12′ 1.25″

 

(60-64)

 

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     12′ 5.5″

 

Silver             Douglas Kirkpatrick-Medford                                11′ 9″

 

(65-69)

 

Gold              Don McCrea-Portland                                           7′ 8.75″

 

(70-74)

 

Gold              Robert Hewitt-Gresham                                         14′ 5.25″

 

Silver             Norman MacLeod-Vancouver                                14′ 2″

 

Bronze           Kermit Walker-Charleston                                      13′ 11.25″

 

 

 

 

 

POLE VAULT                                                                                 

 

 

 

Female                                                                                    

 

(15-18)

 

Gold              Tracie Lundsten-Banks                                          11′

 

Silver             Cayla Weissert-Boring                                          11′

 

Bronze           Hannah Kinnier-Portland                                        10′

 

(40-44)

 

Gold              Yuonne Morteuseu-Philomath                                6′ 0″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(15-18)

 

Gold              Austin Ouderkirk-Newport                                     14′ 6″

 

Silver             Daniel Thompson-Vancouver                                13′

 

Bronze           Alberto Ibarra-Gresham                                         12′ 6″

 

(40-44)

 

Gold              Dean Cox-Portland                                               11′ 6″

 

(55-59)

 

Gold              Jerry Cash-Beaverton                                           12′

 

Silver             Mitchell Kameron-Vancouver                                 9′

 

(60-64)

 

Gold              Dennis Phillips-Philomath                                     12′ 6″

 

Silver             John Altendorf-Corvallis                                       12′ 6″

 

Bronze           Joe Johnston-Portland                                         12′

 

(65-69)

 

Gold              Don McCrea-Portland                                           8′

 

 

 

(70-74)

 

Gold              Robert Hewitt-Gresham                                         9′

 

Silver             John Steinman-Tulelake                                        8′ 6″

 

(80-84)

 

Gold              John Cleveland-Bend                                            7′ 6”

 

 

 

 

 

SHOTPUT                                                                                       

 

 

 

Female                                                                                    

 

(13-14)

 

Gold              Colleen Bailey-Gresham                                        37′ 8.5″

 

Silver             Danielle Baucom-Battle Ground                             33′ 4.5″

 

(15-18)

 

Gold              Anja Crawford-Grants Pass                                   37′ 8″

 

Silver             Rebecca Rafferty-Gresham                                   33′ 6″

 

(19-29)

 

Gold              Julie Schultz-Beaverton                                         28′ .5″

 

(50-54)

 

Gold              Monica Kendall-Milwaukie                                     46′ 9.5″

 

Silver             Annie Vaughan-Astoria                                         25′ 3″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(10&U)

 

Gold              Sterling Kendall-Milwaukie                                     22′ 11.5″

 

Silver             Matt Crouser-Gresham                                          20′ 10″

 

Bronze           Michael Shoun-Scappoose                                   14′ 6.25″

 

(11-12)

 

Gold              Adair Clark-Portland                                             28’ 9.5”

 

Silver             Zachary Lofting-Culver                                          24’ 7”

 

(13-14)

 

Gold              Zack Olivera-LaCenter                                           25’ 1”

 

(19-29)

 

Gold              Cody Leder-Woodburn                                         43′ 9.5″

 

Silver             Austin Mansfield-Gresham                                    19′ 17.5″

 

(30-34)

 

Gold              Mike Hagstrand-Portland                                      36′ 4″

 

Silver             Kirby Gleason-Portland                                         31′ 4.25″

 

(40-44)

 

Gold              Michael Lofting-Culver                                          38′ 2″

 

(45-49)

 

Gold              Anthony Baroi-Gresham                                        29′ 5.5″

 

 

 

(50-54)

 

Gold              Grant Gilbertson-Salem                                         29″ 11.5′

 

 

 

(55-59)

 

Gold              Jerry Ford-Gresham                                              39′ 2.5″

 

Silver             Patrick Ellsberg-Vancouver                                   34′ 4.5″

 

(60-64)

 

Gold              Robert Rice-Corvallis                                            39′ 6.5″

 

Silver             Stephen Peirce-Sherwood                                     25′ 3″

 

(65-69)

 

Gold              Don McCrea-Portland                                           31″1/5″

 

Silver             Joe Myers-Eugene                                               30″11.5″

 

Bronze           Alan Sanborn-Vancouver                                      30

 

(70-74)

 

Gold              Neil Saling-Portland                                              40′ 0″

 

Silver             Bob Lawson-Ocean Shores                                   38′ 11.5″

 

Bronze           John Steinman-Tulelake                                        34′ 4.5″

 

(75-79)

 

Gold              Tom Allison-Eugene                                             36′ .5″

 

Silver             Ray Guimary-Portland                                           30′ 1.5″

 

Bronze           Ward Church-Gresham                                          24′ 2″

 

(80-84)

 

Gold              Frank Weber-Scappoose                                      24′ 4.5″

 

 

 

 

 

TRIPLE JUMP                                                                                

 

 

 

Female                                                                                    

 

(15-18)

 

Gold              Becca Urbany-Boring                                            33′ 8″

 

(40-44)

 

Gold              Julie Toll-Keizer                                                    28′ 1″

 

(55-59)

 

Gold              Kameron Mitchell-Vancouver                                 27′ 8.75″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(15-18)

 

Gold              Kyle McMullen-Astoria                                          41′ 7.75″

 

(19-29)

 

Gold              Matt Lariza-Boring                                                42′ 5″

 

(40-44)

 

Gold              Brian Coushay-Beaverton                                      42′ .5″

 

Silver             Michael Toll-Salem                                               39′ 3.25″

 

Bronze           David Chetlain-Beaverton                                      34′ 3″

 

(50-54)

 

Gold              Mike Lariza-Troutdale                                            42′ 2.5″

 

 

 

(60-64)

 

Gold              Stephen Peirce-Sherwood                                     24′ 2.5″

 

Silver             Douglas Kirkpatrick-Medford                                22′ 10.75″

 

(70-74)

 

Gold              Kermit Walker-Charleston                                      30′ 9.5″

 

Silver             Norman MacLeod-Vancouver                                30′ 8.5″

 

Bronze           Robert Hewitt-Gresham                                         29′ 11.25″

 

 

 

 

 

WEIGHT THROW                                                                          

 

 

 

Female                                                                                    

 

(19-29)

 

Gold              Thanhtam Lai-Hillsboro                                         38′ 7″

 

Silver             Julie Schultz-Beaverton                                         19′ 8″

 

 

 

Male                                                                                        

 

(40-44)

 

Gold              Michael Lofting-Culver                                          29′ 2″

 

(65-69)

 

Gold              Alan Sanborn-Vancouver                                      33′ 7″

 

(70-74)

 

Gold              Bob Lawson-Ocean Shores                                   51′ 4″

 

Silver             Wayne Sabin-Milwaukie                                        38′ 2″

 

(75-79)

 

Gold              Tom Allison-Eugene                                             38′ 1″

 

Silver             Ward Church-Gresham                                          25′ 5.5″