Results - 2007

2007 State Game of Oregon – Track & Field Results

            100M

            Female

            (10&U)

            1           Anna Graham-Corvallis      15.69

            2           Nina Dunn-Prineville         15.83

            3           Abigale Spencer-Troutdale  15.93

            (11-12)

            1           Brooke Graham-Corvallis   16:56

            2           Analee Dunn-Prineville       17:72

            (13-14)

            1           Kelsi Vincent-Portland       13:95

            2           Sadie Wierschke-Gresham  15:13

            (40-44)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           14.40

            (50-54)

            1           Carmen McClintock-Dallas  20.13

            (55-59)

            1           Kathleen Gould-Sherwood  23.04

            (60-64)

            1           Zel Brook-Corvallis                       24.07

            (65-69)

            1           Becky Sisley-Eugene         17.83NMR

            (75-79)

            1           Melicent Whinston-Portland            26.10

            Male

            (10&U)

            1           Alonzo Miles-Beaverton      16:04

            2           Ethan Boen-Portland         26.98

            (11-12)

            1           Matthew Shoun-Scappoose14:34

            2           Hutu Spencer-Troutdale      14:74

            3           Jeremy Howard-Lake Oswego          14:87

(13-14)

1              Jesse Ivie-Gresham                              12.66

2              Brian Jones-Troutdale          13.10

            (15-18)

            1           Freddie Jackson-Portland  11.36

            2           Vince Mull-Beaverton         12.19

            3           Joshua Salyor-Troutdale    12.70

            (19-29)

            1           Andre Boatman-Portland    11.50

            2           Bryce Johnson-Gresham    11.53

            3           Bradley Kemberling-Portland           13.43

            (30-34)

            1           Carl Patty-Gresham                       15.36

            (40-44)

            1           Brooks Kime-Portland        12.96

            (45-49)

            1           Joseph Budziszewski-Medford         12.82

            2           Jan Bengston-Portland      13.42

            (50-54)

            1           Marcus Irving-Portland       12.12

            2           Michael Lyons-Portland     14.79

            (55-59)

            1           Roderick Madison-Aloha    20.59

            2           Vincent B-Sherwood (Mtr)   48.10

            (60-64)

            1           Jack Casey-Corvallis         13.36

            2           Stephen Peirce-Sherwood  14.62

            3           Ed Tanner-Gresham          17.46

            (65-69)

            1           Paul Edens-Portland          12.99

            2           Paul Stepan-Gresham        15.96

            (70-74)

            1           Robert Hewitt-Gresham      14.44NMR

            2           Larry Wright-Puyallup        17.94

            (75-79)

            1           Donald Kane-North Plains  16.27

            2           Ray Guimary-Portland        17.47

            100M HH

            Female

            (15-18)

            1           Terra Schumacher-Sublimity            15.38NMR

            2           Rebecca Holding-Damascus            16.65

            Male

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  22.05

            2           Ed Tanner-Gresham          24.02

            110M HH

            Male

            (15-18)

            1           Sean Lewis-Portland          15.27

            2           Taylor Schmidt-Battle Ground          16.97

            3           Justin Johnson-Portland    20.64

            (35-39)

            1           Andrew Jannsen-Portland  18.51

            1500M

            Female

            (11-12)

            1           Kara Jannsen-Portland      7:11.65

(13-14)

1              Arushi Raghuvanshi-Beaverton7:11.68

            (15-18)

            2           Rachael Rizzo-Troutdale     7:32.11

            (19-29)

            1           Michel Wilson-Sandy        5:36.90

            (40-44)

1              Angela Weaver-Gresham     5:52.46

            (50-54)

            1           Pat Swehosky-Stayton       8:55.05

            (60-64)

            1           Candy Puterbaugh-Portland5:51.40NMR

            2           Zel Brook-Corvallis                       8:58.34

            Male

            (10&U)

            1           Josiah Simon-Milwaukie     7:08.50

(30-34)

1              Steve Berry-Beaverton          4:39.05

2              Bill Gardiner-Portland          5:46.71

            (40-44)

            1           Joe Dudman-Portland        4:21.05

            2           Mark Phillips-Portland       6:17.02

            (45-49)

            1           Kevin Paulk-Portland            4:14.46

            (50-54)

            1           Paul Raether-Portland        5:30.55

            (55-59)

            1           Raymond Hughey-Corvallis5:09.34

            2           Donald Cook-Wood Village6:08.71

            (60-64)

            1           David Gonzales-Portland    5:25.40

            2           Ed Tanner-Gresham          6:10.46

            3           Stephen Peirce-Sherwood  7:17.75

            (65-69)

            1           Robert Ryan-Vancouver     7:53.14

            (70-74)

            1           Larry Wright-Puyallup        6:29.10

            200M

            Female

            (10&U)

            1           Anna Graham-Corvallis      34.16

            2           Abigale Spencer-Troutdale  34.90

            (11-12)

            1           Brooke Graham-Corvallis   35.83

            (13-14)

1              Kelsi Vincent-Portland          28.83

2              Kerry Smith-Government Camp           29.66

            3           Sadie Wierschke-Gresham  31.93

            (15-18)

            1           Corrine Neff-Beaverton       29.04

            (19-29)

            1           Michel Wilson-Sandy        30.93

            (40-44)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           30.53

            (50-54)

            1           Carmen McClintock-Dallas  45.11

            (60-64)

            1           Zel Brook-Corvallis                       54.79

            Male

            (11-12)

            1           Matthew Shoun-Scappoose29.87

            2           Hutu Spencer-Troutdale      31.03

            (13-14)

            1           Jesse Ivie-Gresham                          25.13

2.             Brian Jones-Troutdale          26.16

            (15-18)

            1           Freddie Jackson-Portland  23.33

            2           Vince Mull-Beaverton         24.89

            3           Wade Norris-Portland        26.63

            (19-29)

            1           Bradley Kemberling-Portland           28.40

            2           Jason Gould-Sherwood     30.10

            3           Austin Mansfieas-Portland  35.57

            (40-44)

            1           Brooks Kime-Portland        26.42

            2           Mark Phillips-Portland       30.06

            (45-49)

            1           Joseph Budziszewski-Medford26.12

            2           Jan Bengston-Portland      28.36

            (50-54)

            1           Steve Worley-Salem          25.89

            2           Michael Lyons-Portland     33.26

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  32.20

            (65-69)

            1           Paul Edens-Portland          26.45

            2           Paul Stepan-Gresham        33.12

            3           Robert Gross-Beaverton     33.57

(70-74)

1              Larry Wright-Puyallup           38.87

            3000M

            Female

            (19-29)

            1           Michel Wilson-Portland      11:59.78

            (40-44)

            1           Angela Weaver-Gresham    12:45.86

            (60-64)

            1           Zel Brook-Corvallis                       20:02.82

            (70-74)

            1           Susan Means-Portland       15:49.92NMR

            Male

            (19-29)

            1           Alejandro Dominguez-Portland9:38.66

            (40-44)

            1           Andre Petit-Portland             11:35.02

            (45-49)

            1           David Harding-Lake Oswego           10:56.25

            (50-54)

            1           Kevin Keaney-Portland       12:39.76

            (55-59)

            1           Doug Winn-Portland         10:39.17NMR

            2           Donald Cook-Wood Village13:57.33

            3           Bob Grable-Tualatin                       19:09.78

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  17:04.72

            (65-69)

            1           Robert Ryan-Vancouver     17:58.22

            (70-74)

            1           Larry Wright-Puyallup        13:51.43

            2000M STEEPLE CHASE

            Female

            (19-29)

            1           Carrie Strickland-Beaverton6:58.65NMR

            2           Michel Wilson-Sandy        8:32.27

            45-49

            1           Margo Arn-Woodland        12:48.0

2           Carmen McClintock-Dallas  20.13

            (50-54)

            1           Eileen Devereaux-Sandy     13:09.30NMR

            Male

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  10:18.40

            (65-69)

            1           Robert Ryan-Vancouver     12:26.49

 

            3000M WALK

            Female

            (40-44)

            1           Kathryn Grimes-Sherwood  17:00.91

            2           Karen Karavanic-Portland   19:43.14

            (45-49)

            1           Nana Bellerud-Gresham     22:07.00

            (50-54)

            1           Fenny Roberts-Salem        25:35.99

            (60-64)

            1           Kathy Frable-Ivins             17:55.49NMR

            2           Darlene Beckland-Redmond            19:41.58

            3           Susan Bristow-Vancouver   21:44.14

            Male

            (50-54)

            1           Rob Frank-Banks              16:22.30

            2           Les Shields-Portland         19:37.30

(55-59)

1              Bob Fable-Ivins                     19:09.78

(60-64)

            1           Norman Frable-Ivins          15:25.05NMR

            2           Charles Robeson-Eugene   17:55.30

            (65-69)

            1           George Opsahl-Lake Oswego          17:02.01NMR

            2           John Backlund-Redmond   18:10.55

            (70-74)

            1           Ron Mac Pike-Milwaukie     19:57.91

            300M IH

            Female

            (15-18)

            1           Rebecca Holding-Damascus            49.18

2              Corrine Neff-Beaverton         52.55

            Male

            (15-18)

            1           Sean Lewis-Portland          39.17NMR

            2           Justin Johnson-Portland    47.07

            3           Josh Hickman-Portland      51.01

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  1:04.49

            (70-74)

            1           Robert Hewitt-Gresham      56.22

            400M

            Female

            (13-14)

            1           Sadie Wierschke-Gresham  1:11.05

            2           Kim Smith-Gov’t Camp       1:17.62

            (50-54)

            1           Carmen McClintock-Dallas  1:44.70

            (60-64)

            1           Zel Brook-Corvallis                       2:07.32

            Male

            (10&U)

            1           Ethan Boen-Portland         2:06.78

            (11-12)

            1           Mike Shoun-Scappoose     1:29.91

            (13-14)

            1           Jesse Ivie-Gresham                          58.90

            (15-18)

            1           Freddie Jackson-Portland  51.37

            2           Joshua Salyor-Troutdale    1:01.41

            (19-29)

            1           Andrew Hryciw-Portland     55.27

            2           Bradley Kemberling-Portland           1:01.38

            3           Austin Mansfeld-Portland    1:30.04

            (35-39)

            1           Geraro Correa-Gresham     1:09.52

            (45-49)

            1           Joseph Budziszewski-Medford57.95

            2           Jan Bengston-Portland      1:04.59

            (50-54)

            1           Michael Andrews-Boring    56.88NMR

            2           Steve Worley-Salem              1:01.32

            (55-59)

            1           Michael Grahum-Palm Desert           1:03.45

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  1:16.43

            2           Ed Tanner-Gresham          1:21.17

            (65-69)

            1           Paul Stepan-Gresham        1:18.65

            2           Tom Hill-Beaverton                       1:31.20

            (70-74)

            1           Donald Kane-North Plains  1:15.02

            2           Larry Wright-Puyallup        1:24.06

            400M IH

            Male

            (15-18)

            1           Justin Johnson-Portland    1:12:37

            2           Wade Norris-Portland        1:20.21

            (35-39)

            1           Andrew Jannsen-Portland  1:03.30

(60-64)

1              Steve Peirce-Sherwood        1:34.90

            5000M

            Female

            (45-49)

            1           Jennifer Teppo-Vancouver  19:19.95NMR

            (60-64)

            1           Sandi Jo Goddard-Fairview37:26.54unoff.

            Male

            (30-34)

            1           John Hlavacs-Portland      20:02.33

            (35-39)

            1           Steve Berry-                     17:40.35

            2           Bill Gardener-                  22:20.59

            (40-44)

            1           Mark Boen-Portland                      18:16.22

            (45-49)

            1           Robert Conradt-Portland    16:03.05

            2           Timothy Swietlik-Beaverton17:45.23

            (50-54)

            1           Alan Knoop-Oregon City    17:29.11NMR

            (60-64)

            1           Ed Tanner-Gresham          26:51.12

            2           Stephen Peirce-Sherwood  35:51.10

            (65-69)

            1           Robert Ryan-Vancouver     31:54.86

            (70-74)

            1           Larry Wright-Puyallup        24:34.08

            5000M WALK

            Female

            (19-29)

            1           Stephanie Casey-Salem      25:18.42NMR

            (40-44)

            1           Carmen Jackinsky-Aloha    30:32.59

            (50-54)

            1           Fenny Roberts-Salem        48:59.41

            (60-64)

            1           Susan Bristow-Vancouver   37:44.27

            Male

            (50-54)

            1           Rob Frank-Banks              28:07.81

            2           Les Shields-Portland         34:49.63

            (60-64)

            1           Charles Robeson-Eugene   30:55.51

            (65-69)

            1           George Opsahl-Lake Oswego          29:02.71NMR

            (75-79)

            1           Dick Vaughn-Portland        36:48.95

            800M

            Female

            (13-14)

1              Arushi Raghuvanmshi-Beavertson2:48.11

            2           Sadie Wierschke-Gresham  2:55.90

            3           Kim Smith-Government Camp          3:10.14

            (19-29)

            1           Michel Wilson-Sandy        2:37.55

            (40-44)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           2:54.26

            (60-64)

            1           Candy Puterbaugh-Portland2:49.96NMR

            2           Zel Brook-Corvallis                       4:34.61

            Male

            (13-14)

            1           Adair Clark-Portland          2:34.81

            (19-29)

            1           Bradley Kimberling-Portland            2:47.2

            (30-34)

            1           John Hlavacs-Portland      2:12.86

            2           Carl Patty-Gresham                       2:46.66

            (40-44)

            1           Fidel Banuelos-Lafayette     2:17.73

(45-49)

1              Kevin Paulk-Portland            2:03.69

            (50-54)

            1           Paul Raether-Portland        2:37.49

            2           Michael Lyons-Portland     3:20.26

            (60-64)

            1           David Gonzales-Portland    2:42.72

            2           Stephen Peirce-Sherwood  3:09.14

            (65-69)

            1           Don McMillan-Portland      2:34.71NMR

            2           Tom Hill-Beaverton                       3:30.46

            (70-74)

            1           Larry Wright-Puyallup        3:09.79

            (75-79)

            1           Donald Kane-North Plains  3:26.22

            80M HH

            Female

            (40-44)

            1           Linda-Butler Jennings Lodge           15.60

            (65-69)

            1           Becky Sisley-Eugene         18.07

            Male

            (70-74)

            1           Robert Hewitt-Gresham      14:47NMR

            DISCUS

            Female

            (13-14)

            1           Danielle Baucom-Battle Ground85-11

            (15-18)

            1           Emily Redmayne-Beaverton119-3

            2           Chelsea Whirledge-Mount Angel101-2

            3           Tegan Clark-Portland        100-6

            (19-29)

            1           Michelle Vance-Portland     70

            (30-34)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           51-4

            (50-54)

            1           Kathleen Gould-Sherwood  36-10

            Male

(10U)

1              Alonzo Miles-Beaverton       46-4.75NMR

            (13-14)

            1           Ryan Crouser-Damascus    195-0NMR

            2           Adair Clark-Portland          87-7

3              Dalton Thompson-Portland 80-4.25

            (15-18)

            1           Jesse Staub-Wilsonville     128.-2

            2           Justin Toedtemeier-Beaverton          118.-7

            3           Juan Conejo-Mount Angel  85-11

            (19-29)

            1           Jacob Weston-Oregon City136-4

            2           Nick Haase-Fairview          124-2

            3           Andy Munsey-Prineville      113-7

            (30-34)

            1           Joel Edmonds-Pendleton   115-5

            2           Danny Barley-Halsey         108-8

            (35-39)

            1           Jef Wood-Aumsville                      133-6

            2           Scott Hartmann-Keizer        115-5

            3           Dean Barley-St Helens       105-3

            (40-44)

            1           Mark Phillips-Jennings Lodge         79-1

            (50-54)

            1           Brian Valley-Beaverton       135-10

            (55-59)

            1           Patrick Ellsberg-Vancouver108-07

            2           Jan Grigsby-Milwaukie       84-8

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  36-4

            (65-69)

            1           Robert Ward-Portland        128-10

            2           Joe Myers-Eugene                        128-9

            3           Conrad Sundholm-West Linn          116-5

            (70-74)

            1           Neil Saling-Portland                      123-10

            2           Wayne Sabin-Milwaukie      106

            3           C Gary Loosli-Warren        85

            (75-79)

            1           Harvey Lewellen-Springfield            106-11

            2           Tom Allison-Eugene          83

            (80-84)

            1           Frank Weber-Scappoose    58-3

            2           Ward Church-Gresham      54-2

            HAMMER

            Female

            (50-54)

            1           Pat Swehosky-Stayton       61-9

            Male

            (19-29)

            1           Andy Munsey-Prineville      153-9

            (30-34)

            1           Mike Milakovic-Portland     195-8

            2           Danny Barley-Halsey         184-1

            3           Joel Edmonds-Pendleton   139-10

            (35-39)

            1           Dean Barley-St Helens       137-3

            2           Scott Hartmann-Keizer        130-3

            (50-54)

            1           Ray Burton-Aloha             159-5

            (55-59)

            1           Patrick Ellsberg-Vancouver94-11

            2           Jan Grigsby-Milwaukie       70-11

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood  26-1

            (65-69)

            1           Jerry Huhn-Salem             110-11

            (70-74)

            1           Wayne Sabin-Milwaukie      94-5

            (75-79)

            1           Harvey Lewellen-Springfield            116-6

            2           Tom Allison-Eugene          83-8

            (80-84)

            1           Ward Church-Gresham      62-9

            HIGH JUMP

            Female

            (13-14)

            1           Danielle Baucom-Battle Ground4′ 10″

            (30-34)

            1           Allison Wood-                 5-1

            (40-44)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           4-0EQMR

            2           Julie Toll-Keizer                4-0EQMR

            (60-64)

            1           Caroline Cooney-vancouver            3-6

            Male

            (13-14)

            1           Adair Clark-Portland          4-8

            (15-18)

            1           Kenneth Keys-Troutdale     6-0

            2           Markus Ojala-Beaverton     5-10

            3           Taylor Schmidt-Battle Ground          5-8

            (19-29)

            1           Daniel Cecchini  III-Bend    6-7

            2           Kai Ojala-Beaverton                       6-2

(30-34)

1              Mark Sellers-Portland           6-0

            (35-39)

            1           Andrew Jannsen-Portland  5-6

            (40-44)

            1           Michael Jaqua-Happy Valley            5-0

            (55-59)

            1           Sig Jensen-Portland          4-2

            (60-64)

            1           Norman Frable-Ivins          4–11NMR

            2           Jay Edwards-Salem                       4-6

            3           Stephen Peirce-Sherwood  4-0

            (65-69)

            1           Jack Kondrasuk-Portland   3-10

            (85-89)

            1           Gilbert Young-Portland      3-6NMR

            JAVELIN

            Female

            (15-18)

            1           Julia Sheets-Portland         92-8

            2           Samantha Huhn-Salem       90-9

3              Colleen Bailey-Gresham      61-2

            (19-29)

            1           Jodi Symonds-Seaside      121-5

(40-44)

1              Linda Butler-Milwaukie          83-6

            (50-54)

            1           Monica Kendall-Milwaukie   142-10

            2           Carmen McClintock-Dallas  37-5

            3           Kathleen Gould-Sherwood  27-0

            (65-69)

            1           Becky Sisley-Eugene         85-1

            Male

            (15-18)

            1           Jesse Staub-Wilsonville       171-1

            2           Bryce Petersen-Salem        138-2

            3           Jason Mentzer-Aumsuille    118-4

            (19-29)

            1           Ryan Brandel-Milwaukie     221-9

            2           Bryce Johnson-Gresham    195-1

            3           Westin Morrill-Salem         188-9

            (40-44)

            1           Mark Phillips-Portland       118-7

            (50-54)

            1           Ray Burton-Aloha             148-3

            (55-59)

            1           Douglas Watson-Monument            138

            2           Patrick Ellsberg-Vancouver104-6

            3           Jan Grigsby-Milwaukie       76-5

            (60-64)

            1           Robert Burkholder Jr-Portland         123-8

            2           Stephen Peirce-Sherwood  35-0

            (65-69)

            1           Gary Stenlund-Vancouver   178-9NMR

            2           Gary Reddaway-Oregon City           138-1

            3           Jerry Huhn-Salem             132-4

            (70-74)

            1           C Gary Loosli-Warren        93-7

            2           Wayne Sabin-Milwaukie      66-4

            (75-79)

            1           Tom Allison-Eugene          77-3

            2           John Greenlee-Troutdale    68-5

            (80-84)

            1           Frank Weber-Scappoose    54-4

            LONG JUMP

            Female

            (10&U)

            1           Nina Dunn-Prineville         9 -1 3/4

            2           Heron-Ashley Shoun-Scappoose5-11 1/2

            (11-12)

            1           Brooke Graham-Corvallis   10 4 1/2

            2           Analee Dunn-Prineville       10 3 1/4

            (13-14)

            1           Dakota Kendall-Milwaukie   12 4 3/4

            (15-18)

            1           Corrine Neff-Beaverton       13-7 1/2

            (40-44)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           13-0

            (60-64)

            1           Caroline Cooney-Vancouver           9-11

            (75-79)

            1           Melicent Whinston-Portland            6-6-1/4

            Male

            (11-12)

            1           Matthew Shoun-Scappoose13-4 1/2

            2           Sterling Kendall-Milwaukie  11-2 3/4

            3           Jeremy Howard-Lake Oswego          11-2 1/2

            (13-14)

            1           Adair Clark-Portland          12-9

            (15-18)

            1           Brian Schaudt-Philomath    20-1 3/4

            2           Jude Graves-Beaverton      20-1/4

            3           Freddie Jackson-Portland  19-3 1/2

            (19-29)

            1           Jason Gould-Sherwood     12-10

            (40-44)

            1           Brian Coushay-beaverton   20-6 1/4

            2           Mike Toll-Keizer                19-3 1/2

            3           Brooks Kime-Portland        18-7 1/4

            (50-54)

            1           Steve Worley-Salem          16-10 1/4 NMR

            (60-64)

            1           Stephen Peirce-Sherwood   10-11

            2           Ed Tanner-Gresham          10-7 1/2

            (65-69)

            1           Jack Kondrasuk-Portland   9-6 1/4

            (70-74)

            1           Kermit Walker-Charlston     13-11 1/4

            POLE VAULT

            Female

            (15-18)

            1           Terra Schumacher-Sublimity            11-0

            2           Cayla Weissert-Damascus   10-0

            Male

            (15-18)

            1           Austin Ouderkirk-Newport   14-6EQMR

            2           Sam Helland-Gresham       14-0

            3           Tim Lundy-Vancouver        14-0

            (19-29)

            1           Cedric Lohrmann-Battle Ground14-0

            2           James Carr-Vancouver       14-0

            3           Chris Melh-La Grande        12-6

            (30-34)

            1           Josh Gold-Portland                      10-6

            (35-39)

            1           Thomas Nordyke-Newport  12-6

            (45-49)

            1           Dean Cox-Forest Grove     12-0

            2           Joe Hadley-Wolf Creek      12-0

            3           Bob McCormick-               11-6

            (50-54)

            1           Louis Baucom-Battle Ground           12-6NMR

            (60-64)

            1           John Altendorf-Corvallis    12-6EQMR

            2           Dennis Phillips-               12-0

            (70-74)

            1           Robert Hewitt-Gresham      9-0

            (80-84)

            1           John Cleveland-Bend        6-10

            SHOTPUT

            Female

            (13-14)

            1           Danielle Baucom-Battle Ground29′ 10 1/2″

            (15-18)

            1           Rebecca Rafferty-              33′ 3-3/4

            2           Colleen Bailey-Gresham     32′ 7″

            3           Tegan Clark-Portland        31′ 1″

            (19-29)

            1           Rita Santibanez-Salem        45’2″NMR

            2           Michelle Vance-Portland     30′-5-3/4″

            (30-34)

            1           Angie Ortiz-McNeese-Portland33-3″

            (40-44)

            1           Linda Butler-Jennings Lodge           22-5 1/2

            (50-54)

1              Monica Kendall-Milwaukie   47’-3 1/2”NMR

2              Carman McClintock-Salem   19’-2 1/4”

3              Kathleen Gould-Sherwood  18-0

            (75-79)

            1           Melicent Whinston-Portland            14’-7 1/2”

            Male

            (11-12)

            1           Sterling Kendall-Milwaukie  26’-8”

            2           Jeremy Howard-Lake Oswego          26’-1 1/2”

            (13-14)

            1           Ryan Crouser-Damascus    56′NMR

            2           Adair Clark-Portland          29′ 7 1/2″

            3           Dalton Thompson-Aloha    24′ 4″

            (15-18)

            1           Jesse Staub-Wilsonville     47′ 5″

            2           Chris Newton-Beaverton     42′ 3″

            3           Spencer Moe-Beaverton     39′ 3″

            (19-29)

            1           Jim Webster-Beaverton      49′-9-1/2

            2           Jason Mentzer-Aumsuille    41’-11”

            3           Jacob Weston-Oregon City40′-8-1/4

            (30-34)

            1           Joel Edmonds-Pendleton   36′-2 1/2″

            2           Jeramy McNeese-Portland  30′-8 1/2″

            (35-39)

            1           Scott Hartmann-Keizer        39′-6′

(45-49)

1              Elias Bou-Farah-Tigard        26’-4 3/4”

            (50-54)

            1           Ray Burton-Aloha             46′-11 1/4″

            2           Anthony Bardi-Gresham     32′-8 1/2″

            3           Grant Gilbertson-Salem      30′-1″

            (55-59)

            1           Patrick Ellsberg-Vancouver35′-4 1/4″

            2           Jan Grigsby-Milwaukie       27′-1″

            (60-64)

            1           Jerry Ford-Gresham          43′-2 3/4″

            2           Robert Caudill-Portland      35′-9 1/4″

            3           Stephen Peirce-Sherwood  21′ 1 1/2″

            (65-69)

            1           Robert Ward-Portland        40′ 10 1/4″NMR

            2           Jerry Huhn-Salem             37′ 2″

            3           Joe Myers-Eugene                        30′ 9″

            (70-74)

            1           Neil Saling-Portland                      40’-2 1/4”

            2           Wayne Sabin-Milwaukie      33’-3 3/4”

            3           C Gary Loosli-Warren        28’-2 1/4”

            (75-79)

            1           Tom Allison-Eugene          30’-2”

            2           Ray Guimary-Portland        27’-10 1/4”

            (80-84)

1              Ward Church-Gresham        23’-3 3/4”

2              Frank Weber-Scappoose     20’-8 1/2”

(55-59-Wheel Chair)

1              Vincent Gould-Sherwood    12’-2 1/2”NMR

            TRIPLE JUMP

            Female

            (40-44)

            1           Julie Toll-Keizer                27’-8 3/4”NMR

            Male

            (15-18)

            1           Jude Graves-Beaverton      46’2-1/4″

            2           Seth Lindquist-Boring        43’11-1/4″

            3           Brian Schaudt-Philomath    43’6-3/4″

(19-29)

1              Erin Tsui-Hillsboro                                28’-9”

            (35-39)

            1           Jay Miles-Beaverton          37’-9 1/4”

            (40-44)

            1           Brooks Kime-Portland        35’-9 1/2”

            2           Mike Toll-Keizer                38”-1 1/4”

 

 

(50-54)

 

            1           Mike Lariza-Troutdale         41’-4 1/2”

 

            (60-64)

 

            1           Stephen Peirce-Sherwood  22’-9 3/4”

 

            2           Ed Tanner-Gresham          22’-2”

 

            (65-69)

 

            1           Jack Kondrasuk-Portland   20’-9”

 

            (70-74)

 

            1           Kermit Walker-Charlston      31’-2 1/4”

 

            2           Robert Hewitt-Gresham      29’-3 3/4”

 

            WEIGHT THROW

 

            Female

 

            (50-54)

 

            1           Kathleen Gould-Sherwood  18’5″

 

            (75-79)

 

            1           Melicent Whinston-Portland            19’8″

 

            Male

 

            (19-29)

 

            1           Andy Munsey-Prineville      46’9.5″

 

            (30-34)

 

            1           Danny Barley-Halsey         58’1″NMR

 

            2           Joel Edmonds-Pendleton   41’7″

 

            (35-39)

 

            1           Scott Hartmann-Keizer        41’9″NMR

 

            (50-54)

 

            1           Ray Burton-Aloha             58’2.5″NMR

 

            (55-59)

 

            1           Ian Grigsby-Milwaukie        29’2″

 

            (60-64)

 

            1           25# Stephen Peirce-Sherwood16’3.5″

 

            (65-69)

 

            1           Jerry Huhn-Salem             48′NMR

 

            2           John King-Portland                       21’10.5″

 

            (70-74)

 

            1           Wayne Sabin-Milwaukie      40’0″

 

            (75-79)

 

            1           John Greenlee-Troutdale    31’1.5″

 

            2           Tom Allison-Eugene          30’7.5″

 

            (80-84)

 

            1           Ward Church-Gresham      30’8″NMR

 

CLUB THROW

 

(55-59)

 

1              Vincent Gould-Sherwood    9’-7 1/2”