Results - 2010

2010 State Games of Oregon

                                 Track & Field held at Mt. Hood Community College

                                                                            Portland, OR

                                                                        July 10-11, 2010

100M

     Female

          10U

               Gold:  Lydia Dillon; Vancouver, WA                                      16.99

               Silver:  Laura Nosler; Milwuakie, OR                                      17.74

               Bronze:  Tori Somsanith; Gresham, OR                                 19.64

          11-12

               Gold:  Addison Dillon; Vancouver, WA                                 16.69

          15-18

               Gold:  Ana Marie Bittner; Portland, OR                                  14.03

          30-34

               Gold:  Mercedes Atwood; Beaverton, OR                             15.63

          45-49

               Gold:  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                            15.20

               Silver:  Margarita Beard; Battleground, WA                           20.73

          50-54

               Gold:  Carmen Mcclintock; Dallas, OR                                  20.97

          60-64

               Gold:  Zel Brook; Corvallis, OR                                            24.90

     Male

          10U

               Gold:  Andrew Diedrich; Gresham, OR                                  17.70

               Silver:  Isaac Burgett; Falls City, OR                                     18.77

               Bronze:  Esteban Morales; Portland, OR                               21.01

          11-12

               Gold:  Nick Burgett; Falls City, OR                                       16.10

          13-14

               Gold:  Donald Pope Jr.; Hillsboro, OR                                  12.53

               Silver:  Daniel Villarreal; Milwaukie, OR                                 15.18

          15-18

               Gold:  Remy Somsanith; Gresham, OR                                 12.38

          19-29

               Gold:  Josh Cain; Tualatin, OR                                             11.00

               Silver:  Eric Dahl; Eugene, OR                                              11.23

          30-34

               Gold:  Lee Evans; Hillsboro, OR                                           12.37

               :  Xavier Ibarreta; Kent, WA                                                  dns

          40-44

               Gold:  David Chetlain; Beaverton, OR                                   13.51

          45-49

               Gold:  Mark Phillips; Jennings Lodge, OR                             13.27

               Silver:  Marcus O’Sullivan; Sherwood, OR                             13.37

               Bronze:  Lam Somsanith; Gresham, OR                                14.33

               4:  Mark Takizawa; Hillsboro, OR                                          15.33

 

        50-54

               Gold:  Joseph Budziszewski; Medford, OR                           13.27

          55-59

               Gold:  Marcus Irving; Portland, OR                                       12.62

          60-64

               Gold:  Jack Casey; Corvallis, OR                                         13.49

               Silver:  Richard Ying; Camas, WA                                         14.72

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  15.37

               Silver:  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                            15.64

               Bronze:  Ora Banister; Stayton, OR                                       17.71

               4:  Edward Tanner; Gresham, OR                                          18.59

          70-74

               Gold:  Paul Stepan; Gresham, OR                                        17.07

          75-79

               Gold:  Bob Hewitt; Gresham, OR                                          15.40

          80-84

               :  Ray Guimary; Portland, OR                                               dns

          90-94

               Gold:  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                      23.06

100M HH

     Female

          15-18

               Gold:  Alyssa Bolton; Portland, OR                                      21.48

               :  Claire Thomas; Molalla, OR                                               dns

     Male

          50-54

               :  Luis Huarcaya; Portland, OR                                             dns

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  23.60

110M HH

     Male

          15-18

               Gold:  Eric Brown; Salem, OR                                              18.21

               Silver:  Paul Bentz; Scio, OR                                                19.76

               Bronze:  Cody Mitts; St. Helens, OR                                     20.07

1500M

     Female

          13-14

               Gold:  Anika Raghuvanshi; Beaverton, OR                            6:37.16

          15-18

               Gold:  Arushi Raghuvanshi; Beaverton, OR                           6:06.84

          19-29

               Gold:  Amanda Rice; Portland, OR                                       4:52.65

               Silver:  Rachel Rizzo; Troutdale, OR                                      7:48.83

          45-49

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            9:52.31

          50-54

               Gold:  Joanna Harper; Portland Or, 97215, OR                      5:46.38

 

               Silver:  Margo Arn; Woodland, WA                                       8:15.53

          60-64

               Gold:  Zel Brook; Corvallis, OR                                            9:37.45

     Male

          10U

               Gold:  Philip Nosler; Milwuakie, OR                                      6:55.47

               Silver:  Esteban Morales; Portland, OR                                 9:34.47

          13-14

               Gold:  Josiah Simon; Milwaukie, OR                                     6:24.38

          30-34

               :  Gabe Piechowicz; Yoncalla, OR

          35-39

               Gold:  Mikel Smith; Lake Oswego, OR                                  4:42.85

          40-44

               Gold:  Andre Petett; Portland, OR                                        6:12.09

          45-49

               Gold:  Arvind Kumar; Beaverton, OR                                    9:26.53

          50-54

               Gold:  Kevin Cowley; Hillsboro, OR                                      4:56.41

          55-59

               Gold:  Donald Cook; Wood Village, OR                                6:31.47

               :  Jim Satterfield; Gresham, OR

          60-64

               Gold:  David Gonzales; Portland, OR                                   5:33.86

          65-69

               Gold:  Edward Tanner; Gresham, OR                                    7:15.10

               Silver:  Robert Ryan; Vancouver, WA                                    8:46.74

2000M STEEPLE CHASE

     Female

          15-18

               Gold:  Arushi Raghuvanshi; Beaverton, OR                           9:19.4

          19-29

               Gold:  Stevie Sherman; Jefferson, OR                                  10:51.0

          50-54

               Gold:  Margo Arn; Woodland, WA                                        12:27.12

     Male

          65-69

               Gold:  Edward Tanner; Gresham, OR                                    11.05.5

               Silver:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                 13:00.63

               Bronze:  Robert Ryan; Vancouver, WA                                  13:25.97

200M

     Female

          10U

               Gold:  Lydia Dillon; Vancouver, WA                                      38.93

               Silver:  Tori Somsanith; Gresham, OR                                   46.04

          11-12

               Gold:  Addison Dillon; Vancouver, WA                                 36.24

          15-18

               Gold:  Ana Marie Bittner; Portland, OR                                  29.12

          19-29

 

               Gold:  Anaiah Rhodes; Portland, OR                                    26.50

          40-44

               Gold:  Paula Leslie; Corvallis, OR                                         30.00

          45-49

               Gold:  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                            31.45

               Silver:  Margarita Beard; Battleground, WA                           50.14

          50-54

               Gold:  Carmen Mcclintock; Dallas, OR                                  46.85

          55-59

               Gold:  Fenny Roberts; Salem, OR                                        48.60

          60-64

               Gold:  Zel Brook; Corvallis, OR                                            54.16

     Male

          10U

               Gold:  Isaac Burgett; Falls City, OR                                      39.34

               Silver:  Esteban Morales; Portland, OR                                 49.29

          11-12

               Gold:  Nick Burgett; Falls City, OR                                       35.09

          13-14

               Gold:  Donald Pope Jr.; Hillsboro, OR                                  26.11

          15-18

               Gold:  Demetrius Rhodes; Portland, OR                               24.40

               Silver:  Remy Somsanith; Gresham, OR                                25.68

          19-29

               Gold:  Branden Shimada; Portland, OR                                 22.86

          30-34

               :  Xavier Ibarreta; Kent, WA

          35-39

               :  Gregory Keller; Portland, OR

          40-44

               Gold:  Brooks Kime; Portland, OR                                        27.27

          45-49

               Gold:  Marcus O’Sullivan; Sherwood, OR                              27.72

               Silver:  Mark Phillips; Jennings Lodge, OR                            28.23

               Bronze:  Lam Somsanith; Gresham, OR                                32.25

               4:  Mark Takizawa; Hillsboro, OR                                          32.41

          50-54

               Gold:  Scott Mcmullen; Astoria, OR                                      31.76

               :  Joseph Budziszewski; Medford, OR                                  N/A

          60-64

               Gold:  Richard Ying; Camas, WA                                          31.39

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  33.18

               Silver:  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                            37.53

               Bronze:  Ora Banister; Stayton, OR                                       38.97

          70-74

               Gold:  Paul Stepan; Gresham, OR                                        34.18

          75-79

               Gold:  Donald Kane; North Plains, OR                                  35.95

          90-94

               Gold:  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                      56.79 (record)

 

3000M

     Female

          45-49

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            22:13.53

          55-59

               Gold:  Fenny Roberts; Salem, OR                                        17:03.23

          60-64

               Gold:  Jeanette Groesz; Redmond, OR                                 12:06.45

               :  Zel Brook; Corvallis, OR                                                   N/A

     Male

          50-54

               :  Michael Wilson; Barre, VT

          55-59

               Gold:  Mark Huff; Yamhill, OR                                              11:57.74

               Silver:  Donald Cook; Wood Village, OR                               14:34.97

          60-64

               Gold:  Keith Neal; Astoria, OR                                              15:57.87

          65-69

               Gold:  Larry Tergesen; Sunriver, OR                                      14:52.08

               Silver:  Robert Ryan; Vancouver, WA                                    20:26.23

               :  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                         N/A

3000M STEEPLE CHASE

     Male

          15-18

               Gold:  Rick Sherman; Jefferson, OR                                     10:58.31

          30-34

               Gold:  Josh Davis; Bend, OR                                               12:12.87

          55-59

               :  Joe Myers; Eugene, OR                                                    DNS

3000M WALK

     Female

          30-34

               :  Loretta Mcgovern; Locust Valley, NY

          40-44

               Gold:  Darla Graff; Denver, CO                                            17:06.38

               Silver:  Susan Bale; Redmond, OR                                       20:23.04

          45-49

               Gold:  Kathryn Grimes; Sherwood, OR                                  16:14.38

               Silver:  Carmen Jackinsky; Aloha, OR                                   16:51.45

               Bronze:  Michelle Cunningham; Sammamish, WA                  18:26.54

               4:  Annmarie Bruning; Portland, OR                                      19:26.03

               5:  Karen Karavanic; Portland, OR                                        19:57.66

               6:  Margarita Beard; Battleground, WA                                  25:26.10

          50-54

               Gold:  Nana Bellerud; Gresham, OR                                      17:13.63

               Silver:  Nancy Campbell; Beaverton, OR                               22:15.62

          55-59

               Gold:  Bertie August; Portland, OR                                       20:13.86

               Silver:  Fenny Roberts; Salem, OR                                       22:41.83

 

          60-64

               Gold:  Maureen Robeson; Eugene, OR                                 20:03.54

     Male

          45-49

               Gold:  Dave Mcgovern; Locust Valley, NY                            13:11.86

          50-54

               Gold:  Stephen Ladd-Wilson; , OR                                        20:18.04

          55-59

               Gold:  Rob Frank; Banks, OR                                               15:56.76

               Silver:  Will Loew-Blosser; Bloomington, MN                         16:41.34

               Bronze:  Kuhn Marshall; Gresham, OR                                  19:19.88

               4:  Rodney Hanson; Bend, OR                                             20:17.85

          60-64

               Gold:  Charles Robeson; Eugene, OR                                   17:11.09

               Silver:  Bob Grable; Tualatin, OR                                          17:54.32

          65-69

               Gold:  George Opsahl; Lake Oswego, OR                             17:39.20

          75-79

               Gold:  Ron Macpike; Milwaukie, OR                                      20:42.71

               Silver:  Dick Vaughn; Portland, OR                                       22.34.15

300M IH

     Female

          15-18

               :  Claire Thomas; Molalla, OR

     Male

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  1:10.88

400M

     Female

          11-12

               :  Addison Dillon; Vancouver, WA

          40-44

               Gold:  Paula Leslie; Corvallis, OR                                         1:08.07

          45-49

               Gold:  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                            1:12.61

               Silver:  Margarita Beard; Battleground, WA                           2:05.44

          60-64

               Gold:  Zel Brook; Corvallis, OR                                            2:07.68

          75-79

               Gold:  Suzi Macleod; Bend, OR                                            1:26.76  (record)

     Male

          10U

               Gold:  Esteban Morales; Portland, OR                                  1:51.08

          11-12

               Gold:  Nick Burgett; Falls City, OR                                       1:18.40

               Silver:  Zach Pohrman; Gresham, OR                                    1:27.11

          15-18

               :  Paul Bentz; Scio, OR

          35-39

               Gold:  Gregory Keller; Portland, OR                                      1:07.94

 

          45-49

               :  Marcus O’Sullivan; Sherwood, OR

          50-54

               Gold:  Joseph Budziszewski; Medford, OR                           1:03.13

               Silver:  Mark Mausar; Portland, OR                                       1:15.0

               Bronze:  Scott Mcmullen; Astoria, OR                                   1:16.08

          55-59

               Gold:  Jack Hruska; Columbia City, OR                                1:32.49

          60-64

               :  Michael Granum; Portland, OR

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  1:20.97

               Silver:  Edward Tanner; Gresham, OR                                   1:24.33

               Bronze:  Ora Banister; Stayton, OR                                       1:30.15

               4:  Robert Ryan; Vancouver, WA                                          1:35.79

          75-79

               Gold:  Donald Kane; North Plains, OR                                  1:22.80

400M IH

     Female

          45-49

               Gold:  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                            1:31.87

     Male

          15-18

               :  Eric Brown; Salem, OR

          19-29

               Gold:  Branden Shimada; Portland, OR                                 57.10

          45-49

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  1:49.80

5000M

     Female

          35-39

               Gold:  Sharon Keller; Portland, OR                                       30:26.03

          45-49

               :  Margarita Beard; Battleground, WA

          60-64

               :  Zel Brook; Corvallis, OR

     Male

          19-29

               Gold:  Ryan Cornwell; Boring, OR                                         16:44.68

          30-34

               :  Gabe Piechowicz; Yoncalla, OR

          50-54

               Gold:  Robert Conradt; Portland, OR                                    17:51.86

          60-64

               Gold:  Keith Neal; Astoria, OR                                              29:32.88

          65-69

               Gold:  Larry Tergesen; Sunriver, OR                                      26:26.11

               Silver:  Robert Ryan; Vancouver, WA                                    39:16.36

               :  Edward Tanner; Gresham, OR                                           N/A

               :  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                         N/A

 

5000M WALK

     Female

          45-49

               Gold:  Kathryn Grimes; Sherwood, OR                                  28:08.58

               Silver:  Margarita Beard; Battleground, WA                           44:32.88

          55-59

               Gold:  Fenny Roberts; Salem, OR                                        45:23.83

     Male

          55-59

               Gold:  Rob Frank; Banks, OR                                               27:21.20

          65-69

               Gold:  George Opsahl; Lake Oswego, OR                             30:58.35

          75-79

               Gold:  Ron Macpike; Milwaukie, OR                                      35:59.45

               Silver:  Dick Vaughn; Portland, OR                                       38:47.35

800M

     Female

          13-14

               Gold:  Chelsea Mitts; St. Helens, OR                                    2:48.94

               Silver:  Anika Raghuvanshi; Beaverton, OR                           3:17.04

          45-49

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            5:20.37

          55-59

               Gold:  Fenny Roberts; Salem, OR                                        4:05.14

          60-64

               :  Zel Brook; Corvallis, OR

          75-79

               Gold:  Suzi Macleod; Bend, OR                                            3:34.43 (record)

     Male

          10U

               Gold:  Esteban Morales; Portland, OR                                  4:36.63

          13-14

               Gold:  Josiah Simon; Milwaukie, OR                                     3:06.43

          15-18

               Gold:  Demetrius Rhodes; Portland, OR                               2:11.60

          35-39

               Gold:  Mikel Smith; Lake Oswego, OR                                  2:16.50

          50-54

               Gold:  Kevin Cowley; Hillsboro, OR                                      2:19.12

          55-59

               Gold:  Jim Satterfield; Gresham, OR                                     2:48.97

          60-64

               Gold:  David Gonzales; Portland, OR                                   2:45.88

          65-69

               Gold:  Larry Tergesen; Sunriver, OR                                      3:14.56

               Silver:  Edward Tanner; Gresham, OR                                   3:22.93

               Bronze:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                               3:59.10

               4:  Robert Ryan; Vancouver, WA                                          4:05.08

          75-79

               :  Donald Kane; North Plains, OR

 

          90-94

               Gold:  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                      5:35.63 (record)

80M HH

     Female

          45-49

               Gold:  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                            16.40

     Male

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  18.93

DISCUS

     Female

          15-18

               Gold:  Chelsea Whirledge; Mt. Angel, OR                              29.54

          45-49

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            16.27

          50-54

               Gold:  Carmen Mcclintock; Dallas, OR                                  15.37

     Male

          13-14

               Gold:  Curtis Farmer; Vancouver, WA                                   38’8″

          15-18

               Gold:  Eric Brown; Salem, OR                                              35.07

               Silver:  Paul Bentz; Scio, OR                                                33.60

               Bronze:  Adair Clark; Portland, OR                                        27.34

               4:  Tyler Newton; Mcminnville, OR                                         20.20

          30-34

               Gold:  Danny Barley; Halsey, OR                                          36.62

          35-39

               Gold:  Jef Wood; Aumsville, OR                                          39.84

               Silver:  Dean Barley; St Helens, OR                                      33.24

          45-49

               Gold:  Richard Ward; Portland, OR                                       34.07

          55-59

               Gold:  Steven Banton; Bend, OR                                          35.12

               Silver:  Jack Hruska; Columbia City, OR                               33.55

               Bronze:  Gary Shank; Gresham, OR                                      32.24

               4:  Jim Satterfield; Gresham, OR                                          23.20

          60-64

               Gold:  Bill Deeter; Mehama, OR                                            33.48

          65-69

               Gold:  Cornelius Mccormick; Bend, OR                                 34.98

               Silver:  Chuck Chapin; Albany, OR                                        33.17

               Bronze:  Norman Johnson; Salem, OR                                  31.00

               4:  Ora Banister; Stayton, OR                                               27.27

               5:  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                        25.12

               :  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                         N/A

               :  Larry Tergesen; Sunriver, OR                                             N/A

          70-74

               Gold:  Joe Myers; Eugene, OR                                             35.73

               Silver:  John King; Portland, OR                                           35.29

 

               Bronze:  Neil Saling; Portland, OR                                        33.99

               4:  Robert Ward; Portland, OR                                              30.70

          75-79

               Gold:  Bob Lawson; Ocean Shores, WA                               36.27

               Silver:  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                     32.87

          80-84

               Gold:  Harvey Lewellen; Springfield, OR                               31.37 (record)

HAMMER

     Female

          45-49

               Gold:  Tracy Cox; Mulino, OR                                               50′ 11″

               Silver:  Margarita Beard; Battleground, WA                           30’4″

          60-64

               Gold:  Joyce Taylor; Molalla, OR                                          120’5 1/2″ (record)

     Male

          15-18

               Gold:  Jon Lawson; Vancouver, WA                                     195’11 1/2″

          30-34

               Gold:  Danny Barley; Halsey, OR                                          179’8″

          35-39

               Gold:  Dean Barley; St Helens, OR                                       133’8″

          55-59

               Gold:  Jack Hruska; Columbia City, OR                                77’3″

          60-64

               Gold:  Bill Deeter; Mehama, OR                                            99′ 3 1/2″

               :  Todd Taylor; Molalla, OR                                                  N/A

          65-69

               Gold:  Chuck Chapin; Albany, OR                                         139’3 1/2″

               Silver:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                 30’7″

          75-79

               Gold:  Bob Lawson; Ocean Shores, WA                               111’8″

               Silver:  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                     82’6″

          80-84

               Gold:  Harvey Lewellen; Springfield, OR                               141’5″ (record)

HIGH JUMP

     Female

          13-14

               Gold:  Alyssa Bolton; Portland, OR                                      1.36

               Silver:  Hannah Arn; Woodland, WA                                      1.03

          35-39

               Gold:  Alison Wood; Aumsville, OR                                      1.60

          60-64

               Gold:  Caroline Cooney; Vancouver, WA                               1.15

               Silver:  Cherie Potsklan; Hillsboro, OR                                  .95

     Male

          10U

               Gold:  Andrew Diedrich; Gresham, OR                                  .88

               Silver:  Isaac Burgett; Falls City, OR                                     .84

          11-12

               Gold:  Nick Burgett; Falls City, OR                                       1.08

 

               Silver:  Zach Pohrman; Gresham, OR                                    .84

          15-18

               Gold:  Jordan Rodgers; Corvallis, OR                                   1.62

          45-49

               :  Mike Toll; Keizer, OR

          55-59

               Gold:  Jack Hruska; Columbia City, OR                                1.30

          60-64

               Gold:  Jack Casey; Corvallis, OR                                         1.40

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  1.25

               Silver:  Edward Tanner; Gresham, OR                                   1.15

               Bronze:  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                1.10

          75-79

               Gold:  Bob Hewitt; Gresham, OR                                          1.30

JAVELIN

     Female

          15-18

               Gold:  Alyssa Bolton; Portland, OR                                      23.28

          45-49

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            15.73

          50-54

               Gold:  Monica Kendall; Milwaukie, OR                                  39.36

               Silver:  Allison Mccormick; Bend, OR                                   25.68

               Bronze:  Carmen Mcclintock; Dallas, OR                               10.19

     Male

          15-18

               Gold:  Adair Clark; Portland, OR                                           34.65

          19-29

               Gold:  Ryan Wecker; Gresham, OR                                       47.93

          30-34

               Gold:  Tyler Peebles; Portland, OR                                       43.83

          45-49

               Gold:  Mark Phillips; Jennings Lodge, OR                             39.51

          55-59

               Gold:  Brian Valley; Beaverton, OR                                       47.87

               Silver:  Jack Hruska; Columbia City, OR                               42.23

               Bronze:  Steven Banton; Bend, OR                                       41.48

          60-64

               Gold:  Ray Milojevich; Tigard, OR                                         34.10

          65-69

               Gold:  Ora Banister; Stayton, OR                                          26.16

               Silver:  Edward Tanner; Gresham, OR                                   21.04

               Bronze:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                               7.98

          70-74

               Gold:  Jim Backstrand; Portland, OR                                    34.56

               Silver:  John King; Portland, OR                                           27.63

          75-79

               Gold:  Bob Lawson; Ocean Shores, WA                               27.32

               Silver:  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                     18.91

 

          80-84

               Gold:  Tom Allison; Eugene, OR                                           20.37

               Silver:  Ray Guimary; Portland, OR                                       18.06

LONG JUMP

     Female

          10U

               Gold:  Lydia Dillon; Vancouver, WA                                      2.80

          11-12

               Gold:  Addison Dillon; Vancouver, WA                                 3.31

          15-18

               :  Claire Thomas; Molalla, OR

          30-34

               Gold:  Mercedes Atwood; Beaverton, OR                             3.43

          40-44

               Gold:  Paula Leslie; Corvallis, OR                                         4.40

          45-49

               Gold:  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                            3.87

               Silver:  Margarita Beard; Battleground, WA                           2.03

          60-64

               Gold:  Caroline Cooney; Vancouver, WA                               2.22

     Male

          10U

               Gold:  Andrew Diedrich; Gresham, OR                                  2.76

               Silver:  Isaac Burgett; Falls City, OR                                     2.67

               Bronze:  Esteban Morales; Portland, OR                               1.97

          11-12

               Gold:  Nick Burgett; Falls City, OR                                       3.38

               Silver:  Zach Pohrman; Gresham, OR                                    2.91

          13-14

               Gold:  Daniel Villarreal; Milwaukie, OR                                  3.78

          15-18

               Gold:  Jordan Rodgers; Corvallis, OR                                   5.97

               Silver:  Paul Bentz; Scio, OR                                                5.41

               Bronze:  Ian Cummings; Gresham, OR                                  5.22′

          19-29

               Gold:  Jordan Gray; Sandy, OR                                            6.46

               Silver:  Antwan Johnson; Portland, OR                                 6.06

               Bronze:  Ryan Wecker; Gresham, OR                                    5.94

          35-39

               Gold:  Gregory Keller; Portland, OR                                      5.32

          40-44

               Gold:  Brooks Kime; Portland, OR                                        5.29

          45-49

               Gold:  Mike Toll; Keizer, OR                                                 5.54

          50-54

               :  Joseph Budziszewski; Medford, OR

          55-59

               Gold:  Jack Hruska; Columbia City, OR                                3.80

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  3.21

 

               Silver:  Edward Tanner; Gresham, OR                                   3.01

               Bronze:  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                          3.00

          70-74

               Gold:  Kermit Walker; Charlseton, OR                                   3.87

          75-79

               Gold:  Bob Hewitt; Gresham, OR                                          4.14

POLE VAULT

     Male

          15-18

               Gold:  Jonnie Clark; Scappoose, OR                                    13’6″

               :  Tyler Funk; Culver, OR                                                      NH

               :  Jose Orozco; Gresham, OR                                              NH

          30-34

               Gold:  Jesse Rudelitsch; Bend, OR                                      12’6″

               :  Thomas Sorenson; Bend, OR                                            NH

          45-49

               Gold:  Robert Mccormick; Portland, OR                                9′

          50-54

               Gold:  Louis Baucom; La Center, WA                                    12’6″

          60-64

               Gold:  Richard Ying; Camas, WA                                          9′

          65-69

               :  Larry Holmes; Portland, OR                                               NA

          75-79

               Gold:  Bob Hewitt; Gresham, OR                                          8’6″

SHOTPUT

     Female

          15-18

               Gold:  Chelsea Whirledge; Mt. Angel, OR                              36’11”

          30-34

               Gold:  Mercedes Atwood; Beaverton, OR                             23’6″

          45-49

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            21’7″

          50-54

               Gold:  Monica Kendall; Milwaukie, OR                                  45’9″

               Silver:  Carmen Mcclintock; Dallas, OR                                 18’11 1/2″

     Male

          10U

               Gold:  Andrew Diedrich; Gresham, OR                                  15’3″

               Silver:  Esteban Morales; Portland, OR                                 11’10”

          13-14

               Gold:  Curtis Farmer; Vancouver, WA                                   43’7″

          15-18

               Gold:  Eric Brown; Salem, OR                                              39’5 1/2″

               Silver:  Tyler Newton; Mcminnville, OR                                  30’4″

               Bronze:  Adair Clark; Portland, OR                                        29’6″

          55-59

               Gold:  Steven Banton; Bend, OR                                          41’2″

               Silver:  Gary Shank; Gresham, OR                                        35’8″

               Bronze:  Jack Hruska; Columbia City, OR                             32’2″

 

          60-64

               Gold:  Jerry Ford; Gresham, OR                                           45’1/2″

               Silver:  Bill Deeter; Mehama, OR                                           37′ 1/2″

          65-69

               Gold:  Chuck Chapin; Albany, OR                                         49′ 1 1/2″

               Silver:  Ora Banister; Stayton, OR                                         24’9″

               Bronze:  Edward Tanner; Gresham, OR                                 24’4″

               4:  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                        24’1″

               5:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                       21’1″

          70-74

               Gold:  Robert Ward; Portland, OR                                        42’11”

               Silver:  Neil Saling; Portland, OR                                          34′ 4 1/2″

               Bronze:  John King; Portland, OR                                         28′ 10 1/2″

               Bronze:  Joe Myers; Aloha, OR                                            32′ 9 1/2″

               :  Jim Ferguson; Hillsboro, OR

          75-79

               Gold:  Bob Lawson; Ocean Shores, WA                               34′ 10 3/4″

               Silver:  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                     31’11”

          80-84

               Gold:  Tom Allison; Eugene, OR                                           33′

               Silver:  Ray Guimary; Portland, OR                                       29’6″

               Bronze:  Phillip Walden; Portland, OR                                   18′

          85-89

               :  Phillip Walden; Portland, OR

TRIPLE JUMP

     Female

          15-18

               Gold:  Rebecca Urbany; Damascus, OR                               9.91

          19-29

               Gold:  Rebecca Urbany; Damascus, OR                               9.91

     Male

          15-18

               Gold:  Jordan Rodgers; Corvallis, OR                                   11.47

               Silver:  Ian Cummings; Gresham, OR                                    11.15

          40-44

               Gold:  Brooks Kime; Portland, OR                                        10.54

          50-54

               Gold:  Mike Lariza; Troutdale, OR                                         11.78

               Silver:  Michael Yeoman; Eugene, OR                                   10.96

          65-69

               Gold:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                  6.94

               Silver:  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                  6.73

               :  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                                     N/A

          70-74

               Gold:  Kermit Walker; Charlseton, OR                                   8.61

          75-79

               Gold:  Bob Hewitt; Gresham, OR                                          8.76

WEIGHT THROW

     Female

          45-49

 

               Gold:  Margarita Beard; Battleground, WA                            21’9″

          60-64

               Gold:  Joyce Taylor; Molalla, OR                                          40’5″

     Male

          15-18

               Gold:  Jon Lawson; Vancouver, WA                                     63’10-1/2″

          60-64

               Gold:  Bill Deeter; Mehama, OR                                            42’10-1/2″

               :  Todd Taylor; Molalla, OR                                                  dns

          65-69

               Gold:  Chuck Chapin; Albany, OR                                         50’1″

               Silver:  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                 19’2-1/2″

          70-74

               Gold:  John King; Portland, OR                                            25’11”

          75-79

               Gold:  Bob Lawson; Ocean Shores, WA                               42’10-1/2″

               Silver:  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                     39’2-1/2″

          80-84

               Gold:  Tom Allison; Eugene, OR                                           29’4″