Official Results - 2013

2013 State Games of Oregon
Track and Field Results

Female 10 & Under 50M

           Gold  Eleanor Amato; Portland, OR                                                                                                            8.96

          Silver  Alejandra Cruz;                                                                                                                               13.47

Female 10&U 200M

           Gold  Eleanor Amato; Portland, OR                                                                                                          37.80

Female 10&U 400M

           Gold  Hillary Barley; St. Helens, OR                                                                                                        1:40.23

Female 10&U High Jump

           Gold  Hillary Barley; St. Helens, OR                                                                                                             3’2″

Female 10&U Long Jump

           Gold  Eleanor Amato; Portland, OR                                                                                                           10’2″

Female 10&U Shotput

           Gold  Eleanor Amato; Portland, OR                                                                                                         4.75m

Male 10&U Discus

           Gold  Jacob Agresta; Troutdale, OR                                                                                                          49’1″

Male 10&U Shotput

           Gold  Jacob Agresta; Troutdale, OR                                                                                                        5.19m

Female 11-12 100M

           Gold  Larisa Yermakov; Portland, OR                                                                                                        14.48

          Silver  Khaya Neighbors; Gresham, OR                                                                                                      15.26

        Bronze  Anjali Bassett; Gresham, OR                                                                                                           15.81

                4  Antonia Stankovik; Portland, OR                                                                                                     15.82

Female 11-12 1500M

           Gold  Emma Logan; Sandy, OR                                                                                                             6:42.34

Female 11-12 200M

           Gold  Antonia Stankovik; Portland, OR                                                                                                     34.41

          Silver  Haylie Johnson; Washougal, WA                                                                                                     36.58

Female 11-12 400M

           Gold  Haylie Johnson; Washougal, WA                                                                                                  1:22.58

Female 11-12 400M

           Gold  Anjali Bassett; Gresham, OR                                                                                                        12’2.25”

          Silver  Emma Logan; Sandy, OR                                                                                                              10’7.5”

Male 11-12 100M

           Gold  Tymen Neighbors; Gresham, OR                                                                                                      15.34

          Silver  Reed Amato; Portland, OR                                                                                                              16.37

        Bronze  Esteban Morales; Portland, OR                                                                                                       17.37

Male 11-12 1500M

           Gold  Sean Wilcox; Vancouver, WA                                                                                                       5:58.94

Male 11-12 200M

           Gold  Esteban Morales; Portland, OR                                                                                                       47.48

Male 11-12 400M

           Gold  Esteban Morales; Portland, OR                                                                                                     1:34.13

Male 11-12 50M

           Gold  Reed Amato; Portland, OR                                                                                                                8.75

          Silver  Esteban Morales; Portland, OR                                                                                                         9.25

Male 11-12 800M

           Gold  Esteban Morales; Portland, OR                                                                                                     3:43.43

Male 11-12 Discus

           Gold  Lane Marshall; Oregon City, OR      91’5″ 

         Silver  Stephen Goss; Gresham, OR      79’3″

        Bronze  Thomas Barley; St. Helens, OR       46’9″

                4  Esteban Morales; Portland, OR          35’6″

Male 11-12 Javelin

           Gold  Lane Marshall; Oregon City, OR   108’11” 

        Silver   Stephen Goss; Gresham, OR      65’8”

Male 11-12 Long Jump

           Gold  Reed Amato; Portland, OR                                                                                                              10′ 2″

          Silver  Esteban Morales; Portland, OR                                                                                                     9’4.75″

Male 11-12 Shotput

           Gold  Lane Marshall; Oregon City, OR                                                                                                    10.50m

          Silver  Stephen Goss; Gresham, OR                                                                                                         8.83m

        Bronze  Esteban Morales; Portland, OR    4.83m 

Female 13-14 Discus

           Gold  Katelynn Headings; Gresham, OR                                                                                                 29.36m

          Silver  Keeley Rasmussen; Sandy, OR                                                                                                    22.38m

        Bronze  Nadia Smith; Goldendale, WA                                                                                                       20.22m

                4  Mckayla Ball; Albany, OR                                                                                                             19.79m

Female 13-14 Javelin

           Gold  Katelynn Headings; Gresham, OR                                                                                                     72.6”

Female 13-14 Shotput

           Gold  Mckayla Ball; Albany, OR                                                                                                               9.78m

          Silver  Katelynn Headings; Gresham, OR                                                                                                   9.52m

        Bronze  Keeley Rasmussen; Sandy, OR                                                                                                      9.39m

                4  Ashley Edwards; Banks, OR                                                                                                           9.36m

Male 13-14 1500M

           Gold  Jared Barley; St. Helens, OR                                                                                                        7:37.61

Male 13-14 Discus

           Gold  Dylan Webster; Gresham, OR                                                                                                         103’9″

           Gold  Spencer Jacobs; Gresham, OR                                                                                                      103’9″

        Bronze  Dillon Foglio; Gresham, OR                                                                                                                92′

Male 13-14 Hammer

           Gold  Spencer Jacobs; Gresham, OR                                                                                                        93’7”

          Silver  Dylan Webster; Gresham, OR                                                                                                           86’2”

Male 13-14 Javelin

           Gold  Spencer Jacobs; Gresham, OR                                                                                                     106’11”

          Silver  Dylan Webster; Gresham, OR                                                                                                           86’1”

Male 13-14 Shotput

           Gold  Spencer Jacobs; Gresham, OR                                                                                                     10.39m

          Silver  Dylan Webster; Gresham, OR                                                                                                         9.25m

        Bronze  Dillon Foglio; Gresham, OR                                                                                                            8.25m

Female 15-18 100M

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                         14.68

Female 15-18 100M Hh

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                         19.05

Female 15-18 1500M

           Gold  Kelly Roth; Sherwood, OR                                                                                                            6:15.96

          Silver  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                      6:16.19

Female 15-18 2000M Steeple Chase

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                      9:09.92

Female 15-18 200M

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                         31.37

Female 15-18 3000M

           Gold  Kelly Roth; Sherwood, OR                                                                                                          13:08.98

Female 15-18 300M Ih

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                         56.58

Female 15-18 400M

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                      1:12.15

Female 15-18 800M

           Gold  Lisa Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                      2:57.96

Female 15-18 Hammer

           Gold  Katelynn Headings; Gresham, OR                                                                                                     49’6″

Female 15-18 Javelin

           Gold  Katelynn Headings; Gresham, OR                                                                                                     72’6″

           Gold  Ashley Edwards; Banks, OR                                                                                                           117’7″

Female 15-18 Pole Vault

           Gold  Abby Weiler; Kalama, WA                                                                                                                  7’6″

Male 15-18 1500M

           Gold  Christopher Roth; Sherwood, OR                                                                                                  5:01.88

Male 15-18 3000M Steeple Chase

           Gold  Christopher Roth; Sherwood, OR                                                                                                11:16.72

Male 15-18 5000M

           Gold  Christopher Roth; Sherwood, OR                                                                                                20:55.34

Male 15-18 Discus

           Gold  Joshua Spears; Fairview, OR                                                                                                        35.65m

          Silver  Jon Reinhart; Troutdale, OR                                                                                                          31.89m

        Bronze  Alec Fappas; Troutdale, OR                                                                                                          30.84m

Male 15-18 Hammer

           Gold  Joshua Spears; Fairview, OR                                                                                                          125’3″

          Silver  Jon Reinhart; Troutdale, OR                                                                                                            122’6″

        Bronze  Alec Fappas; Troutdale, OR                                                                                                                96′

Male 15-18 High Jump

           Gold  Keenan Marstan; Forest Grove, OR                                                                                                    5’8″

          Silver  Tristan Neighbors; Gresham, OR                                                                                                        5’3″

Male 15-18 Javelin

           Gold  John Nizich; Oregon City, OR                                                                                                         196’2″

          Silver  George Lilly; Portland, OR                                                                                                              146’7″

Male 15-18 Pole Vault

           Gold  Joey Weiler; Kalama, WA                                                                                                                 12’6″

          Silver  Trevor Cheadlie; Portland, OR                                                                                                             12′

        Bronze  Haden Gobel; Portland, OR                                                                                                                 11′

                4  Tony Nelson; Portland, OR                                                                                                                   8′

Male 15-18 Shotput

           Gold  Brian Salgado; Gresham, OR                                                                                                        15.56m

          Silver  Markus Robinson; Gresham, OR                                                                                                   13.62m

        Bronze  Jon Reinhart; Troutdale, OR                                                                                                          11.59m

                4  Alec Fappas; Troutdale, OR                                                                                                          11.06m

Male 15-18 Weight Throw

           Gold  Alec Fappas; Troutdale, OR                                                                                                                25′

          Silver  Jon Reinhart; Troutdale, OR                                                                                                             17’3″

Female 19-29 3000M Walk

           Gold  Melissa Bosserman; Happy Valley, OR                                                                                        17:22.90

          Silver  Megan Holley; Beaverton, OR                                                                                                     20:20.03

Female 19-29 5000M Walk

           Gold  Ashley Hartmeier-Prigg; Aloha, OR                                                                                              31:55.95

Male 19-29 200M

           Gold  Ben Barrantes; Salem, OR                                                                                                               24.53

Male 19-29 400M

           Gold  Ben Barrantes; Salem, OR                                                                                                               55.83

Male 19-29 Discus

           Gold  Miles Lewis; Gresham, OR                                                                                                              117’1″

Male 19-29 Javelin

           Gold  Cyrus Hostetler; Eugene, OR                                                                                                          230’3″

          Silver  Ryan Brandel; Portland, OR                                                                                                            227’7″

        Bronze  Henry Lilly; Portland, OR                                                                                                                166’1″

                4  Ed Lilly; Portland, OR                                                                                                                   135’11”

Male 19-29 Pole Vault

           Gold  Seth Cordell; Portland, OR                                                                                                               15’1″

          Silver  Spencer Thomas; Troutdale, OR                                                                                                       13’6″

Male 19-29 Shotput

           Gold  Jeremiah Woods; Boring, OR                                                                                                       10.83m

Female 30-34 3000M Walk

           Gold  Bianca Bartel; Portland, OR                                                                                                        20:16.96

Female 30-34 Long Jump

           Gold  Monica Barnhart; Wilsonville, OR                                                                                                 14’7.25″

Female 30-34 Triple Jump

           Gold  Monica Barnhart; Wilsonville, OR                                                                                                 29’6.75″

Male 30-34 110M Hh

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       27.82

Male 30-34 200M

           Gold  Ben Barrantes; Salem, OR                                                                                                               24.53

          Silver  Surabh Jain; Hillsboro, OR                                                                                                              29.23

Female 35-39 100M Hh

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                46.60

Female 35-39 Discus

           Gold  Kristine Stein; Gresham, OR                                                                                                                82′

Female 35-39 Hammer

           Gold  Kristine Stein; Gresham, OR                                                                                                             66’9″

Male 35-39 Discus

           Gold  Danny Barley; Halsey, OR                                                                                                              109’4″

          Silver  Jeffrey Mcneal; Gresham, OR                                                                                                          75’3″

Male 35-39 Hammer

           Gold  Danny Barley; Halsey, OR                                                                                                              178’5″

          Silver  Jeffrey Mcneal; Gresham, OR                                                                                                         79’11”

Male 35-39 High Jump

           Gold  Jason Montgomery;                                                                                                                          4’6″

Male 35-39 Javelin

           Gold  Jeffrey Mcneal; Gresham, OR                                                                                                            111′

          Silver  Jason Montgomery;                                                                                                                       84’10”

Male 35-39 Long Jump

           Gold  Jeffrey Mcneal; Gresham, OR                                                                                                        9’9.25″

Male 35-39 Shotput

           Gold  Jason Montgomery;                                                                                                                     10.23m

          Silver  Jeffrey Mcneal; Gresham, OR                                                                                                       10.08m

Male 35-39 Weight Throw

           Gold  Jason Montgomery;                                                                                                                         29’8″

          Silver  Jeffrey Mcneal; Gresham, OR                                                                                                         25’11”

Male 40-44 Discus

           Gold  Dean Barley; St. Helens, OR                                                                                                           106’5″

          Silver  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                               99’2″

Male 40-44 Hammer

           Gold  Dean Barley; St. Helens, OR                                                                                                           114’4″

          Silver  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                               85’9″

Male 40-44 High Jump

           Gold  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                                 4’0″

Male 40-44 Javelin

           Gold  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                              127’8″

Male 40-44 Long Jump

           Gold  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                             12’2.5″

Male 40-44 Shotput

           Gold  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                            10.21m

Male 40-44 Weight Throw

           Gold  Chad Wilker; Portland, OR                                                                                                               32’9″

Female 45-49 100M

           Gold  Erica Piccolo; Lake Oswego, OR                                                                                                     16.39

Female 45-49 3000M Walk

           Gold  Katie Grimes; Sherwood, OR                                                                                                      15:57.98

  Female 45-49 5000M Walk

           Gold  Katie Grimes; Sherwood, OR                                                                                                      27:49.97

Female 45-49 Discus

           Gold  Erica Piccolo; Lake Oswego, OR                                                                                                      52’8″

Female 45-49 Hammer

           Gold  Erica Piccolo; Lake Oswego, OR                                                                                                      47’9″

Female 45-49 Triple Jump

           Gold  Dawn Thompson; Milwaukie, OR                                                                                                      26’5″

Male 45-49 100M

           Gold  Mark Warren; Santa Rosa, CA                                                                                                         12.12

Male 45-49 200M

           Gold  Mark Warren; Santa Rosa, CA                                                                                                         25.38

          Silver  Dennis Doyle; Tigard, OR                                                                                                                28.07

Male 45-49 400M

           Gold  Dennis Doyle; Tigard, OR                                                                                                             1:02.56

Male 45-49 50M

           Gold  Mark Warren; Santa Rosa, CA                                                                                                           6.74

Male 45-49 Discus

           Gold  Dennis Doyle; Tigard, OR                                                                                                                80’3″

Male 45-49 Hammer

           Gold  Dennis Doyle; Tigard, OR                                                                                                                91’4″

Male 45-49 Shotput

           Gold  Dennis Doyle; Tigard, OR                                                                                                               8.91m

Male 45-49 Weight Throw

           Gold  Dennis Doyle; Tigard, OR                                                                                                                29’2″

Female 50-54 100M

           Gold  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                                 15.94

          Silver  Paula Devore; Portland, OR                                                                                                            17.33

        Bronze  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                31.86

Female 50-54 100M Hh (Unofficial Event)

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                46.40

 

Female 50-54 1500M

           Gold  Nancy Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                   7:15.17

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                            10:29.26

Female 50-54 2000M Steeple Chase

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                            13:25.76

Female 50-54 200M

           Gold  Karon Mcnairy; Lake Oswego, OR                                                                                                   33.01

          Silver  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                                 33.49

        Bronze  Nancy Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                      44.25

                4  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                48.19

Female 50-54 3000M

           Gold  Madelyn Naughton; Pendleton, OR                                                                                              13:57.43

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                            20:47.38

Female 50-54 3000M Steeple Chase (Unofficial Event)

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                            20:20.65

Female 50-54 3000M Walk

           Gold  Nana Bellerud; Gresham, OR                                                                                                       18:32.95

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                            22:33.31

Female 50-54 300M Ih

           Gold  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                               1:03.29

Female 50-54 400M

           Gold  Nancy Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                   1:33.05

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                              2:05.28

Female 50-54 5000M Walk

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                            40:06.01

Female 50-54 50M

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                15.74

Female 50-54 800M

           Gold  Nancy Jauch; Lake Oswego, OR                                                                                                   3:56.57

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                              4:45.08

Female 50-54 80M Hh

           Gold  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                                 18.63

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                34.32

Female 50-54 Discus

           Gold  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                                  55’4″

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                    42′

Female 50-54 Javelin

           Gold  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                                  54’5″

          Silver  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                 37’4″

Female 50-54 Long Jump

           Gold  Karon Mcnairy; Lake Oswego, OR                                                                                                 13’6.5″

          Silver  Linda Phillips; Jennings Lodge, OR                                                                                                  11’1″

Female 50-54 Shotput

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                               7.36m

Female 50-54 Triple Jump

           Gold  Karon Mcnairy; Lake Oswego, OR                                                                                                    27’4″

Female 50-54 Weight Throw

           Gold  Margarita Beard; Battle Ground, WA                                                                                                 23’5″

Male 50-54 100M

           Gold  Mark Berry; Eugene, OR     12.28  Silver                                                                                                                 Steven Amato; Portland, OR     14.45  Bronze                                                                                                              Mark Takizawa; Hillsboro, OR     15.74

Male 50-54 1500M

           Gold  Ron Westfall; Corvallis, OR                                                                                                          7:37.79

Male 50-54 200M

           Gold  Ron Westfall; Corvallis, OR     28.68  Silver                                                                                                                 Steven Amato; Portland, OR     30.17

        Bronze  Mark Takizawa; Hillsboro, OR                                                                                                          35.17

Male 50-54 400M

           Gold  Mark Takizawa; Hillsboro, OR                                                                                                       1:20.09

Male 50-54 50M

           Gold  Ron Westfall; Corvallis, OR                                                                                                               7.34

          Silver  Steven Amato; Portland, OR                                                                                                             7.83

        Bronze  Mark Takizawa; Hillsboro, OR                                                                                                            8.18

Male 50-54 800M

           Gold  Mark Takizawa; Hillsboro, OR                                                                                                       3:46.18

Male 50-54 Discus

           Gold  John Fappas; Troutdale, OR   104’10”  Silver                                                                                                                   Ron Westfall; Corvallis, OR         74′

Male 50-54 Hammer

           Gold  John Fappas; Troutdale, OR                                                                                                            91’6″

Male 50-54 Javelin

           Gold  Ron Westfall; Corvallis, OR                                                                                                            123’3″

Male 50-54 Long Jump

           Gold  Ron Westfall; Corvallis, OR                                                                                                         14’6.75″

Male 50-54 Shotput

           Gold  John Fappas; Troutdale, OR                                                                                                            11.30

Male 50-54 Weight Throw

           Gold  John Fappas; Troutdale, OR                                                                                                            26’8″

Female 55-59 100M

           Gold  Carmen McClintock; Dallas, OR                                                                                                       22.63

Female 55-59 2000M Steeple Chase

           Gold  Margo Estep;                                                                                                                             14:14.51

Female 55-59 200M

           Gold  Carmen McClintock; Dallas, OR                                                                                                       50.78

Female 55-59 50M

           Gold  Carmen McClintock; Dallas, OR                                                                                                       11.62

Female 55-59 Discus

           Gold  Monica Kendall; Milwaukie, OR                                                                                                          101′

          Silver  Carmen McClintock; Dallas, OR                                                                                                           42′

Female 55-59 Javelin

           Gold  Monica Kendall; Milwaukie, OR                                                                                                       117’8″

          Silver  Carmen McClintock; Dallas, OR                                                                                                        35’7″

Female 55-59 Shotput

           Gold  Monica Kendall; Milwaukie, OR                                                                                                     12.40m

          Silver  Carmen Mcclintock; Dallas, OR                                                                                                      4.94m

Male 55-59 1500M

           Gold  Robert (Bob) Schafer; Oregon City, OR                                                                                         5:39.64

          Silver  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                  7:11.60

Male 55-59 200M

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                     50.07

Male 55-59 3000M

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                16:21.89

Male 55-59 3000M Steeple Chase

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                16:58.56

Male 55-59 300M Ih

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                  2:18.86

Male 55-59 400M

           Gold  Mike Andrews; Damascus, OR                                                                                                      1:02.07

          Silver  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                  1:40.78

Male 55-59 5000M

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                29:24.35

Male 55-59 800M

           Gold  Robert (Bob) Schafer; Oregon City, OR                                                                                         2:39.36

          Silver  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                  4:21.28

Male 55-59 Discus

           Gold  Brett Osborn; Gresham, OR                                                                                                          123’10”

          Silver  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                    37’10”

Male 55-59 Hammer

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                     24’1″

Male 55-59 High Jump

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                       3’4″

Male 55-59 Javelin

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                        38′

Male 55-59 Long Jump

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                 11’1.75″

Male 55-59 Shotput

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                    7.26m

Male 55-59 Triple Jump

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                     13’1″

Male 55-59 Weight Throw

           Gold  Kevin Edwards I; Vancouver, WA                                                                                                     10’8″

Female 60-64 100M

           Gold  Norma Schafer; Oregon City, OR                                                                                                     18.20

Female 60-64 1500M

           Gold  Fenny Roberts; Salem, OR                                                                                                         10:01.87

Female 60-64 2000M Steeple Chase

           Gold  Fenny Roberts; Salem, OR                                                                                                         13:28.13

Female 60-64 200M

           Gold  Norma Schafer; Oregon City, OR                                                                                                     37.03

Female 60-64 3000M Walk

           Gold  Maureen Robeson; Eugene, OR                                                                                                  19:48.21

          Silver  Bertie August; Portland, OR                                                                                                        20:58.43

        Bronze  Fenny Roberts; Salem, OR                                                                                                         24:45.00

Female 60-64 3000M Steeple Chase (Unofficial Event)

           Gold  Fenny Roberts; Salem, OR                                                                                                         20:00.45

Female 60-64 5000M Walk

           Gold  Maureen Robeson; Eugene, OR                                                                                                  33:27.59

Female 60-64 Weight Throw

           Gold  Fenny Roberts; Salem, OR                                                                                                               10’5″

Male 60-64 100M

           Gold  Dennis Hickman; West Linn, OR                                                                                                      14.52

Male 60-64 1500M

           Gold  Donald Cook; Wood Village, OR                                                                                                  7:35.69

Male 60-64 2000M Steeple Chase

           Gold  Jim Satterfield; Gresham, OR                                                                                                       8:58.64

Male 60-64 200M

           Gold  Dennis Hickman; West Linn, OR                                                                                                      30.13

Male 60-64 3000M

           Gold  Jim Satterfield; Gresham, OR                                                                                                      12:27.40

          Silver  Donald Cook; Wood Village, OR                                                                                                 15:07.23

        Bronze  Keith Neal; Astoria, OR                                                                                                               16:46.70

Male 60-64 3000M Walk

           Gold  Rob Frank; Banks, OR                                                                                                                16:16.70

Male 60-64 400M

           Gold  Dennis Hickman; West Linn, OR                                                                                                    1:12.48

Male 60-64 5000M

           Gold  Keith Neal; Astoria, OR                                                                                                               32:35.64

Male 60-64 5000M Walk

           Gold  Rob Frank; Banks, OR                                                                                                                27:52.26

Male 60-64 Discus

           Gold  Jack Hruska; Columbia City, OR                                                                                                   122’10”

          Silver  Jim Satterfield; Gresham, OR                                                                                                         81’01”

Male 60-64 Hammer

           Gold  Jack Hruska; Columbia City, OR                                                                                                       92’1″

          Silver  Doug Bowman; Gresham, OR                                                                                                          80’2″

Male 60-64 High Jump

           Gold  Jack Hruska; Columbia City, OR                                                                                                        4’2″

Male 60-64 Javelin

           Gold  Jack Hruska; Columbia City, OR                                                                                                     130’8″

Male 60-64 Shotput

           Gold  Jack Hruska; Columbia City, OR                                                                                                   10.90m

Male 60-64 Weight Throw

           Gold  Jack Hruska; Columbia City, OR                                                                                                          37′

Female 65-69 Discus

           Gold  Carol Burckhardt; Ridgefield, WA                                                                                                     53’9″

Female 65-69 Hammer

           Gold  Carol Burckhardt; Ridgefield, WA                                                                                                     61’2″

Female 65-69 Javelin

           Gold  Carol Burckhardt; Ridgefield, WA                                                                                                     55’8″

Female 65-69 Shotput

           Gold  Carol Burckhardt; Ridgefield, WA                                                                                                   6.97m

Female 65-69 Weight Throw

           Gold  Carol Burckhardt; Ridgefield, WA                                                                                                   27’10”

Male 65-69 100M

           Gold  Richard Ying; Camas, WA                                                                                                               14.70

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       16.08

Male 65-69 100M Hh

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       26.63

Male 65-69 110M Hh (Unofficial Event)

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       27.82

Male 65-69 1500M

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                     8:41.82

Male 65-69 200M

           Gold  Richard Ying; Camas, WA                                                                                                               31.46

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       35.76

Male 65-69 300M Ih

Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                     1:52.15

Male 65-69 3000M

           Gold  Gary Hall; Eugene, OR                                                                                                                11:56.92

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                   18:28.84

Male 65-69 3000M Walk

           Gold  Dennis Robeson; Eugene, OR                                                                                                    16:45.28

          Silver  Bob Grable; Tualatin, OR                                                                                                            18:44.18

Male 65-69 3000M Steeple Chase (Unofficial Event)

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                   18:31.39

Male 65-69 300M Ih

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                     1:14.01

Male 65-69 400M

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                     1:18.91

Male 65-69 5000M

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                   44:27.78

Male 65-69 5000M Walk

           Gold  Dennis Robeson; Eugene, OR                                                                                                    29:05.06

          Silver  Bob Grable; Tualatin, OR                                                                                                            33:36.69

Male 65-69 50M

           Gold  Richard Ying; Camas, WA                                                                                                                 7.94

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                         8.74

Male 65-69 80M Hh (Unofficial Event)

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       20.92

Male 65-69 800M

           Gold  Gary Hall; Eugene, OR                                                                                                                 2:40.78

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                     3:35.68

Male 65-69 Discus

           Gold  Bill Deeter; Mehama, OR                                                                                                                121’8″

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                           36′

Male 65-69 Hammer

           Gold  Bill Deeter; Mehama, OR                                                                                                                   106′

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                        39’1″

Male 65-69 High Jump

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                        3’10”

Male 65-69 Javelin

           Gold  Gary Nelson; Portland, OR                                                                                                             114’6″

          Silver  Bill Deeter; Mehama, OR                                                                                                                  71’1″

        Bronze  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                        34’6″

Male 65-69 Long Jump

           Gold  Richard Ying; Camas, WA                                                                                                             13’1.5″

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                     9’9.25″

        Bronze  Monty Cartwright; Milwaukie, OR                                                                                                        9’7″

Male 65-69 Pole Vault

           Gold  Dennis Phillips; Philomath, OR                                                                                                         11’6″

          Silver  Richard Ying; Camas, WA                                                                                                                     9′

Male 65-69 Shotput

           Gold  Jerry Ford; Gresham, OR                                                                                                              13.17m

          Silver  Bill Deeter; Mehama, OR                                                                                                              11.61m

        Bronze  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                      7.01m

Male 65-69 Triple Jump

           Gold  Monty Cartwright; Milwaukie, OR                                                                                                     22’10”

          Silver  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                    20’1.75″

Male 65-69 Weight Throw

           Gold  Chuck Chapin; Albany, OR                                                                                                               45’5″

          Silver  Bill Deeter; Mehama, OR                                                                                                                  42’7″

        Bronze  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                        17’5″

Female 70-74 100M

           Gold  Marilyn Brock; Tualatin, OR                                                                                                             23.38

          Silver  Laura Stepan; Gresham, OR                                                                                                            24.54

Female 70-74 50M

           Gold  Laura Stepan; Gresham, OR                                                                                                            12.07

Female 70-74 Discus

           Gold  Marilyn Brock; Tualatin, OR                                                                                                              32’1″

Female 70-74 Javelin

           Gold  Laura Stepan; Gresham, OR                                                                                                                33′

Male 70-74 100M

           Gold  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                                                                                                   16.28

          Silver  Gary Frazier; Roseburg, OR                                                                                                             16.33

Male 70-74 1500M

           Gold  Robert Ryan; Vancouver, WA                                                                                                       9:38.31

Male 70-74 2000M Steeple Chase

           Gold  Robert Ryan; Vancouver, WA                                                                                                      15:24.86

Male 70-74 200M

           Gold  Gary Frazier; Roseburg, OR                                                                                                             35.99

Male 70-74 3000M

           Gold  Robert Ryan; Vancouver, WA                                                                                                      22:46.88

Male 70-74 3000M Walk

           Gold  George Opsahl; Lake Oswego, OR                                                                                              18:19.54

Male 70-74 400M

           Gold  Gary Frazier; Roseburg, OR                                                                                                          1:19.99

          Silver  Robert Ryan; Vancouver, WA                                                                                                       1:58.22

Male 70-74 5000M

           Gold  Robert Ryan; Vancouver, WA                                                                                                      42:06.89

Male 70-74 50M

           Gold  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                                                                                                     8.76

          Silver  Gary Frazier; Roseburg, OR                                                                                                              8.87

        Bronze  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                          9.31

Male 70-74 800M

           Gold  Robert Ryan; Vancouver, WA                                                                                                       5:00.87

Male 70-74 Discus

           Gold  Robert Ward; Portland, OR                                                                                                             113’6″

          Silver  John King; Portland, OR                                                                                                                   107′

        Bronze  Joe Myers; Eugene, OR                                                                                                               106’10”

                4  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                         83’1″

Male 70-74 High Jump

           Gold  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                           3’8″

Male 70-74 Javelin

           Gold  Gary Stenlund; Oregon City, OR                                                                                                     152’2″

          Silver  Jerry Huhn; Salem, OR                                                                                                                   112’5″

        Bronze  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                         59’6″

Male 70-74 Long Jump

           Gold  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                     10’4.75″

Male 70-74 Shotput

           Gold  Robert Ward; Portland, OR                                                                                                           13.18m

          Silver  Jerry Huhn; Salem, OR                                                                                                                 11.51m

        Bronze  John Dambrill; Vancouver, WA                                                                                                     10.58m

                4  Joe Myers; Eugene, OR                                                                                                                 9.29m

                5  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                       8.24m

                6  Douglas Kirkpatrick; Medford, OR                                                                                                  6.53m

Male 70-74 Triple Jump

           Gold  Jack Kondrasuk; Portland, OR                                                                                                     20’10.5″

Male 70-74 Weight Throw

           Gold  John Dambrill; Vancouver, WA                                                                                                       44’11”

Female 75-79 80M Hh

           Gold  Stephen Peirce; Sherwood, OR                                                                                                       20.29

Male 75-79 100M

           Gold  Paul Stepan; Gresham, OR                                                                                                              17.53

          Silver  Woody Brock; Tualatin, OR                                                                                                             17.54

        Bronze  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                              19.19

                4  Ed Raymaker; Portland, OR                                                                                                            22.86

Male 75-79 1500M

           Gold  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                           7:18.29

Male 75-79 200M

           Gold  Woody Brock; Tualatin, OR                                                                                                             38.68

          Silver  Paul Stepan; Gresham, OR                                                                                                              39.08

        Bronze  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                              42.07

Male 75-79 3000M

           Gold  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                         15:42.03

Male 75-79 400M

           Gold  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                           1:28.35

          Silver  Woody Brock; Tualatin, OR                                                                                                          1:38.68

Male 75-79 5000M

           Gold  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                         30:59.66

Male 75-79 50M

           Gold  Paul Stepan; Gresham, OR                                                                                                               9.34

          Silver  Woody Brock; Tualatin, OR                                                                                                             10.01

        Bronze  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                              10.32

                4  Ed Raymaker; Portland, OR                                                                                                            11.77

Male 75-79 800M

           Gold  Larry Wright; Puyallup, WA                                                                                                           3:39.40

Male 75-79 Discus

           Gold  Neil Saling; Portland, OR                                                                                                                102’9″

Male 75-79 Javelin

           Gold  James Backstrand; Portland, OR                                                                                                       132′

Male 75-79 Shotput

           Gold  Neil Saling; Portland, OR                                                                                                                9.82m

Male 80-84 100M

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                            15.16

          Silver  Donald Kane; North Plains, OR                                                                                                        17.62

Male 80-84 200M

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                            31.82

Male 80-84 3000M Walk

           Gold  Ron Macpike; Milwaukie, OR                                                                                                       21:56.19

          Silver  Dick Vaughn; Portland, OR                                                                                                         23:21.03

Male 80-84 400M

           Gold  Donald Kane; North Plains, OR                                                                                                     1:21.76

Male 80-84 5000M Walk

           Gold  Ron Macpike; Milwaukie, OR                                                                                                       37:19.51

          Silver  Dick Vaughn; Portland, OR                                                                                                         40:30.00

Male 80-84 50M

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                             7.98

          Silver  Donald Kane; North Plains, OR                                                                                                         8.93

Male 80-84 800M

                    Donald Kane; North Plains, OR

Male 80-84 Discus

           Gold  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                                                                                            94’9″

          Silver  John Greenlee; Troutdale, OR                                                                                                           59’1″

        Bronze  Kelley Bergquist; Vancouver, WA                                                                                                     42’2″

Male 80-84 Hammer

           Gold  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                                                                                          103’5″

          Silver  John Greenlee; Troutdale, OR                                                                                                         70’11”

Male 80-84 High Jump

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                              4’2″

Male 80-84 Javelin

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                               81’

          Silver  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                                                                                               70′

        Bronze  Robert Bergquist; Tigard, OR                                                                                                         31’10”

Male 80-84 Long Jump

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                           14’2.5

Male 80-84 Shotput

           Gold  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                                                                                        10.80m

          Silver  Robert Bergquist; Tigard, OR                                                                                                         5.82m

Male 80-84 Triple Jump

           Gold  Robert Hewitt; Gresham, OR                                                                                                        27’4.75″

Male 80-84 Weight Throw

           Gold  Wayne Sabin; Milwaukie, OR                                                                                                          49’11”

          Silver  John Greenlee; Troutdale, OR      28’6″ 

Male 95+ 100M

           Gold  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                                                                                            28.41

Male 95+ 200M

           Gold  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                                                                                         1:06.68

Male 95+ 50M

           Gold  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                                                                                            14.09

Male 95+ Discus

           Gold  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                                                                                                37′

Male 95+ Triple Jump

           Gold  Daniel Bulkley; Phoenix, OR                                                                                                             11’3″